Spam blog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spam blog (rzadko splog) – blog stworzony przez robota internetowego wykorzystywany do spamowania wyników wyszukiwarek internetowych, czyli nieprawdziwego pozycjonowania stron. Zawartość splogów często[według kogo?] jest nonsensownym zlepkiem przypadkowych słów i zdań, przeplecionym linkami. Teksty są mechanicznie kopiowane z innych stron i blogów. Termin spam blog został użyty po raz pierwszy w sierpniu 2005[potrzebny przypis].

Zjawiskiem pokrewnym, ale nie tożsamym ze splogiem, jest praktyka wpisywania na forach albo w komentarzach blogów automatycznych wiadomości wraz z linkami. Zabezpieczeniem przed takimi botami jest blokowanie umieszczania linków w komentarzach albo uniemożliwienie pisania na forach gościom. Dodatkowym środkiem zabezpieczenia jest CAPTCHA.

Według badacza[kto?] z Uniwersytetu Maryland, splogi stanowią[kiedy?] nawet 56% aktywnych blogów, które zapychają blogosferę około 900 tysiącami postów dziennie[potrzebny przypis]. Dave Sifry, dyrektor generalny Technorati, twierdzi[potrzebny przypis], że splogi to 90%[od kiedy?] nowych blogów. Splogi są lustrzanym odbiciem prawdziwych blogów. W sprytny[według kogo?] sposób przekierowują ruch w internecie i generują przychody z każdego kliknięcia[1].

Jak zauważył autor[kto?] artykułu w magazynie Wired z września 2006 roku, splogerzy tworzą cały ekosystem tandety, bzdur i gadania pozbawionego sensu, który ma na celu zmarnować[według kogo?] czas użytkowników internetu i wykraść dochody niewinnych[według kogo?] reklamodawców[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrew Keen – Kult amatora. Jak internet niszczy kulturę. Wydawnictwa Akademickie i profesjonalne – Warszawa 2007, s. 92.
  2. Ch. C. Mann, Blogs+Spam=Trouble, Wired, wrzesień 2006.