Spartak (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spartak
Спартак
Zdjęcie Spartak
Data otwarcia stacja nieczynna
Głębokość stacji ~10.0 m
Tagańsko-Krasnopriesnieńska
(Oktiabr’skoje Pole - Płaniernaja)
Poprzednia stacja Tuszynskaja (Тушинская)
Następna stacja Szczukinskaja (Щукинская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Spartak
Spartak
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Spartak
Spartak
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Spartak
Spartak
Ziemia 55°48′55,14″N 37°26′33,08″E/55,815317 37,442522
Portal Portal Transport szynowy

Spartak (ros. Спартак) – nieotwarta stacja moskiewskiego metra linii Tagańsko-Krasnopriesnieńskiej, zlokalizowana pod lotniskiem Tuszino (Аэродром Тушино). Była budowana równolegle z całym odcinkiem w 1975 roku, jednakże nigdy jej nie ukończono. Stacja nie posiada wyjść na powierzchnię, stąd tylko przejeżdżający podróżni mogą ją zobaczyć.

Plany rozwoju Moskwy z lat 60. zakładały budowę osiedla mieszkaniowego na terenie lotniska Tuszino, które stacja miała obsługiwać. Z powodu zaniechania budowy stacja pozostała nieukończona, pomimo, że jej konstrukcja została skończona.

Konstrukcją stacja przypomina pozostałe stacje tej linii - jest trzykomorowa oparta na kolumnach, posiadająca jeden peron wyspowy.

Przyszłość stacji stoi pod znakiem zapytania. Stacja może zostać otwarta ze względu na odbywające się masowe imprezy i koncerty (np. Monsters of Rock w 1991r.) na lotnisku. Ze względu na stopień zaawansowania robót, uruchomienie stacji zajęłoby najwyżej kilka miesięcy.

Ciekawostki[edytuj]

Jest to jedyny w pełni rozwinięty, ale nigdy nie skończony projekt architekt Niny Alesziny (Н. A. Алёшина). Według projektu stacja miała być szaro-żółta z niebieską mozaiką, kolumny miał pokrywać brązowy granit, a na ścianach malowidła pokazujące wołokołamski kreml. Wystrój taki posiada stacja Mirzo Ulug`bek metra w Taszkencie. Obecnie Spartak jest jedyną prawdziwą stacją widmo w moskiewskim metrze. W związku z tym wokół niej narosło wiele legend na temat jej lokalizacji oraz powodów, dla których nigdy jej nie otwarto.

Linki zewnętrzne[edytuj]