Spartak (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spartak
Спартак
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Głębokość stacji ~10.0 m
Moskwa Metro Line 7.svg
Tagansko-Krasnopriesnienskaja
Poprzednia stacja Tuszynskaja (Тушинская)
Następna stacja Szczukinskaja (Щукинская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Spartak
Spartak
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Spartak
Spartak
Ziemia55°48′55,14″N 37°26′33,08″E/55,815317 37,442522
Portal Portal Transport szynowy

Spartak (ros. Спартак) – nieotwarta stacja moskiewskiego metra linii Tagańsko-Krasnopriesnieńskiej, zlokalizowana pod lotniskiem Tuszino (Аэродром Тушино). Była budowana równolegle z całym odcinkiem w 1975 roku, jednakże nigdy jej nie ukończono. Stacja nie posiada wyjść na powierzchnię, stąd tylko przejeżdżający podróżni mogą ją zobaczyć.

Plany rozwoju Moskwy z lat 60. zakładały budowę osiedla mieszkaniowego na terenie lotniska Tuszino, które stacja miała obsługiwać. Z powodu zaniechania budowy stacja pozostała nieukończona, pomimo, że jej konstrukcja została skończona.

Konstrukcją stacja przypomina pozostałe stacje tej linii - jest trzykomorowa oparta na kolumnach, posiadająca jeden peron wyspowy.

Przyszłość stacji stoi pod znakiem zapytania. Stacja może zostać otwarta ze względu na odbywające się masowe imprezy i koncerty (np. Monsters of Rock w 1991r.) na lotnisku. Ze względu na stopień zaawansowania robót, uruchomienie stacji zajęłoby najwyżej kilka miesięcy.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedyny w pełni rozwinięty, ale nigdy nie skończony projekt architekt Niny Alesziny (Н. A. Алёшина). Według projektu stacja miała być szaro-żółta z niebieską mozaiką, kolumny miał pokrywać brązowy granit, a na ścianach malowidła pokazujące wołokołamski kreml. Wystrój taki posiada stacja Mirzo Ulug`bek metra w Taszkencie. Obecnie Spartak jest jedyną prawdziwą stacją widmo w moskiewskim metrze. W związku z tym wokół niej narosło wiele legend na temat jej lokalizacji oraz powodów, dla których nigdy jej nie otwarto.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]