Linia Kałużsko-Riżskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia metra 6
Kałużsko-Riżskaja
Mapa linii
Dane podstawowe
Oznaczenie linii 6
Liczba stacji 24
Długość 37,8 km
ilustracja
Historia
Rok otwarcia 1958
Portal Portal Transport szynowy

Linia Kałużsko-Riżskaja (kałusko-ryska; ros. Калу́жско-Ри́жская) – linia metra moskiewskiego oddana do użytku 1 maja 1958. Linia ma długość 37,8 km i liczy 24 stacje. Biegnie od północy do południa miasta. Na mapie oznaczana numerem 6 i pomarańczowym kolorem.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Linia Kałużsko-Riżskaja powstała jako pierwsza w nowej epoce, podczas destalinizacji Chruszczowa. Gdy w 1954 roku ukończono linię okrężną zwrócono uwagę na skomunikowanie obrzeży miasta poprzez linie odchodzące promieniście. Pierwszym takim promieniem stał się odcinek Ryski zmierzająca na północ od Prospektu Mira, koło dworca Ryskiego aż do Centrum Wystawowego. Budowę rozpoczęto w połowie lat 50. a już w 1958 roku stacje były gotowe. Skrócenie czasu budowy było możliwe m.in. dzięki zmniejszeniu wymiarów sklepienia stacji z 9.5 do 8.5 m. Jednocześnie rozpoczęto budowę odcinka Kałużskiego biegnącego na południowy wschód od stacji Oktiabrskaja do nowo powstałych "dzielnic-sypialni" w rejonie Czeriomuszki.

Początkowo uważano że taki system będzie wystarczający, jednakże dynamiczny napływ pasażerów zrewidował ten błąd i rozpoczęto budowę fragmentu łączącego oba odcinki, z kilkoma stacjami przesiadkowymi, m.in. stacją Kitaj-gorod, która jako pierwsza w systemie metra zbudowana została jako podwójna. Po połączeniu w 1971 roku rozpoczęto planowanie rozwoju linii na końcach. ostateczna rozbudowa zakończyła się w 1990 roku.

Obecnie linia nie jest rozbudowywana, jednakże na przestrzeni czasu pojawiały się plany rozbudowy m.in. rozwój aż do miasta Mytiszczi, połączenie z linią Sierpuchowsko-Timiriaziewskają na stacji Annino i budowa stacji Jakimanka (Якима́нка) pomiędzy stacjami Tretjakowskaja i Oktiabrskaja w celu połączenia ze stacją Polianka powyższej linii. Najnowszym pomysłem jest połączenie z naziemną linią Butowską.

Odcinki i zmiany nazwy[edytuj | edytuj kod]

Budowa linii zaczęła się w połowie lat 50. Poszczególne odcinki były otwierane w kolejności:

Zmiany nazw stacji:

Linia jest obsługiwana przez dwie zajezdnie - TCz-5 Kałużskoje (ТЧ-5 «Калу́жское») i TCz-10 Swibłowo (ТЧ-10 «Свиблово»).

Lista stacji[edytuj | edytuj kod]

Galerie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]