Kościół Najświętszej Maryi Panny w Grodnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
M-supron (dyskusja | edycje)
mNie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Budowa i dalsze losy świątyni: drobne merytoryczne, ilustracja
Linia 70: Linia 70:


== Budowa i dalsze losy świątyni ==
== Budowa i dalsze losy świątyni ==
Ufundowana przez księcia Witolda świątynia była najstarszą katolicką świątynią Grodna. Kilkakrotnie padała ofiarą pożarów, ale za każdym razem odbudowywano (m.in. za panowania [[Aleksander Jagiellończyk|Aleksandra Jagiellończyka]] i za czasów królowej Bony).
Ufundowany przez księcia Witolda drewniany kościół był najstarszą katolicką świątynią Grodna. Kilkakrotnie padał ofiarą pożarów, ale za każdym razem go odbudowywano (m.in. za panowania [[Aleksander Jagiellończyk|Aleksandra Jagiellończyka]] i za czasów królowej Bony).


Król [[Stefan Batory]], który u schyłku życia obrał Grodno za swoją siedzibę, polecił wznieść nową, tym razem murowaną świątynię. Według zachowanych materiałów zakonu jezuitów, nowa świątynia (z cegły) została zbudowana w latach 1584–1587 w stylu gotycko-manierystycznym, zaś autorem projektu najprawdopodobniej był architekt-jezuit [[Jan Maria Bernardoni]] i królewski architekt [[Józef Roiten]].
Król [[Stefan Batory]], który u schyłku życia obrał Grodno za swoją siedzibę, polecił wznieść nową, tym razem murowaną świątynię. Według zachowanych materiałów zakonu jezuitów, nowa świątynia (z cegły) została zbudowana w latach 1584–1587 w stylu gotycko-manierystycznym, zaś autorem projektu najprawdopodobniej był architekt-jezuita [[Jan Maria Bernardoni]] i królewski architekt [[Józef Roiten]].


Tragedie, jakie w kolejnych wiekach dotykały miasto, nie ominęły też Witoldowej fary. Świątynia doznała poważnych zniszczeń w czasie okupacji miasta przez wojska moskiewskie (1655–1661), następnie podczas [[III wojna północna|wojny północnej]] (na pocz. XVIII w.), dodatkowo w II poł. XVIII w. znów kilkakrotnie spustoszyły ją pożary. Z powodu wspomnianych zniszczeń świątyni nabożeństwa i posługi duszpasterskie przeniesiono do pobliskiego, pojezuickiego kościoła pw. św. [[Franciszek Ksawery|Franciszka Ksawerego]].
Tragedie, jakie w kolejnych wiekach dotykały miasto, nie ominęły też fary. Świątynia doznała poważnych zniszczeń w czasie okupacji miasta przez wojska moskiewskie (1655–1661), następnie podczas [[III wojna północna|wojny północnej]] (na pocz. XVIII w.), dodatkowo w II poł. XVIII w. znów kilkakrotnie spustoszyły ją pożary. Z powodu wspomnianych zniszczeń nabożeństwa i posługi duszpasterskie przeniesiono do pobliskiego, pojezuickiego kościoła pw. św. [[Franciszek Ksawery|Franciszka Ksawerego]].


Po rozbiorach Polski Grodno znalazło się pod okupacją rosyjską, natomiast świątynia została przekazana prawosławnym i zamieniona na sobór Mądrości Bożej. Projekt przebudowy budynku w [[styl bizantyjsko-rosyjski|stylu rosyjsko-bizantyjskim]] wykonał [[Nikołaj Czagin]]<ref>[http://www.orthos.org/grodno/history/sofija_sobor.htm История Гродненской Епархии]</ref>. Po I wojnie światowej oraz [[Wojna polsko-bolszewicka|starciach polsko-bolszewickich]] fara wróciła w ręce katolików i, wyremontowana z przywróceniem gotyckiego charakteru według projektu [[Oskar Sosnowski|Oskara Sosnowskiego]] w latach 1924–34, pełniła do 1939 r. funkcję kościoła garnizonowego.
Po rozbiorach Polski Grodno znalazło się pod okupacją rosyjską, w związku z czym władze rosyjskie przekazały świątynię prawosławnym, którzy zamienili zabytkowy kościół katolicki w sobór Mądrości Bożej. Projekt przebudowy budynku w [[styl bizantyjsko-rosyjski|stylu rosyjsko-bizantyjskim]] po 1891 roku wykonał [[Nikołaj Czagin]]<ref>[http://www.orthos.org/grodno/history/sofija_sobor.htm История Гродненской Епархии]</ref>. Po I wojnie światowej oraz [[Wojna polsko-bolszewicka|wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku]] fara wróciła w ręce katolików, jednak pierwsza adaptacja przywracająca częściowo dawny kształt nie była zadowalająca, dlatego w latach 1924-1934 przeprowadzono duże prace remontowe z przywróceniem gotyckiego charakteru świątyni według projektu [[Oskar Sosnowski|Oskara Sosnowskiego]]. Do 1939 r. świątynia pełniła funkcję kościoła garnizonowego.


Po zakończeniu II wojny światowej sowieci zamknęli świątynię, a następnie przerobili ją na magazyn po czym budowla niszczała coraz bardziej. W marcu 1961 r. wydano decyzję o jego wyburzeniu. 29 listopada 1961 r. na polecenie sowieckich władz miejskich kościół został wysadzony w powietrze przez jednostkę saperów z [[Petersburg|Leningradu]]. Na miejscu gdzie stała świątynia, znajduje się dzisiaj niewielki plac miejski.
Po zakończeniu II wojny światowej sowieci zamknęli świątynię, a następnie przerobili ją na magazyn, co doprowadziło do jej postępującego niszczenie. W marcu 1961 r. miejscowe władze wydały decyzję o wyburzeniu kościoła. 29 listopada 1961 r. na polecenie sowieckich władz miejskich kościół został wysadzony w powietrze przez jednostkę saperów z [[Petersburg|Leningradu]]. Na miejscu gdzie stała świątynia, znajduje się dzisiaj niewielki plac miejski.

W latach 90. XX wieku w jej miejscu ustawiono niewielki pomnik.


== Ilustracje historyczne ==
== Ilustracje historyczne ==
Linia 84: Linia 86:
Plik:Church of Vitaut Horadnia02.jpg|<center>Fara Witoldowa (grawiura z ok. 1600 r.)</center>
Plik:Church of Vitaut Horadnia02.jpg|<center>Fara Witoldowa (grawiura z ok. 1600 r.)</center>
Plik:Church of Vitaut Hrodna06.jpg|<center>Plan przyziemia świątyni – przekrój</center>
Plik:Church of Vitaut Hrodna06.jpg|<center>Plan przyziemia świątyni – przekrój</center>
Plik:Church of Vitaut Horadnia04.jpg|<center>Fara Witoldowa po przebudowie na cerkiew</center>
Plik:Horadnia, Fara Vitaŭta. Горадня, Фара Вітаўта (1891).jpg|Fara po pierwszej przebudowie na cerkiew w XIX wieku
Plik:Horadnia, Fara Vitaŭta. Горадня, Фара Вітаўта (1915-17).jpg|Fara po drugiej przebudowie na cerkiew
Plik:Church of Vitaut Horadnia03.jpg|<center>Fara Witoldowa i kościół pojezuicki (w głębi)</center>
Plik:Horadnia, Fara Vitaŭta. Горадня, Фара Вітаўта (H. Paddubski, 1937).jpg|Fara Witoldowa w latach 30-ch XX w.
Plik:Horadnia, Fara Vitaŭta. Горадня, Фара Вітаўта (J. Vałynski, 1923-35).jpg|Fara po zwróceniu jej katolikom i pierwszej tymczasowej adaptacji
Plik:Horadnia, Fara Vitaŭta. Горадня, Фара Вітаўта (H. Paddubski, 1937).jpg|Fara Witoldowa w latach 30-ch XX w.
</gallery>
</gallery>



Wersja z 12:27, 19 cze 2019

Kościół Najświętszej Maryi Panny w Grodnie
kościół parafialny do 1798 r.
Ilustracja
Kościół Najświętszej Maryi Panny w Grodnie w k. XVI w.
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Grodno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny w Grodnie”
53°40′43,2840″N 23°49′42,8520″E/53,678690 23,828570
Pomnik na miejscu po zburzonej "farze Witoldowej"

Kościół Najświętszej Maryi Panny w Grodnie (biał. Касцёл Найсвяцейшай Дзевы Марыі) – nieistniejący dziś, manierystyczny kościół farny w Grodnie, wzniesiony w 2. poł. XVI w. Ponieważ fundatorem pierwszego drewnianego kościoła był wielki książę litewski Witold, świątynię nazywano też farą Witoldową. W 1961 r. na rozkaz miejscowych władz komunistycznych zabytkowa świątynia została wysadzona w powietrze.

Budowa i dalsze losy świątyni

Ufundowany przez księcia Witolda drewniany kościół był najstarszą katolicką świątynią Grodna. Kilkakrotnie padał ofiarą pożarów, ale za każdym razem go odbudowywano (m.in. za panowania Aleksandra Jagiellończyka i za czasów królowej Bony).

Król Stefan Batory, który u schyłku życia obrał Grodno za swoją siedzibę, polecił wznieść nową, tym razem murowaną świątynię. Według zachowanych materiałów zakonu jezuitów, nowa świątynia (z cegły) została zbudowana w latach 1584–1587 w stylu gotycko-manierystycznym, zaś autorem projektu najprawdopodobniej był architekt-jezuita Jan Maria Bernardoni i królewski architekt Józef Roiten.

Tragedie, jakie w kolejnych wiekach dotykały miasto, nie ominęły też fary. Świątynia doznała poważnych zniszczeń w czasie okupacji miasta przez wojska moskiewskie (1655–1661), następnie podczas wojny północnej (na pocz. XVIII w.), dodatkowo w II poł. XVIII w. znów kilkakrotnie spustoszyły ją pożary. Z powodu wspomnianych zniszczeń nabożeństwa i posługi duszpasterskie przeniesiono do pobliskiego, pojezuickiego kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego.

Po rozbiorach Polski Grodno znalazło się pod okupacją rosyjską, w związku z czym władze rosyjskie przekazały świątynię prawosławnym, którzy zamienili zabytkowy kościół katolicki w sobór Mądrości Bożej. Projekt przebudowy budynku w stylu rosyjsko-bizantyjskim po 1891 roku wykonał Nikołaj Czagin[1]. Po I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku fara wróciła w ręce katolików, jednak pierwsza adaptacja przywracająca częściowo dawny kształt nie była zadowalająca, dlatego w latach 1924-1934 przeprowadzono duże prace remontowe z przywróceniem gotyckiego charakteru świątyni według projektu Oskara Sosnowskiego. Do 1939 r. świątynia pełniła funkcję kościoła garnizonowego.

Po zakończeniu II wojny światowej sowieci zamknęli świątynię, a następnie przerobili ją na magazyn, co doprowadziło do jej postępującego niszczenie. W marcu 1961 r. miejscowe władze wydały decyzję o wyburzeniu kościoła. 29 listopada 1961 r. na polecenie sowieckich władz miejskich kościół został wysadzony w powietrze przez jednostkę saperów z Leningradu. Na miejscu gdzie stała świątynia, znajduje się dzisiaj niewielki plac miejski.

W latach 90. XX wieku w jej miejscu ustawiono niewielki pomnik.

Ilustracje historyczne

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia