Li Zongren: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  11 lat temu
poprawa linków
(drobne techniczne)
(poprawa linków)
[[21 stycznia]] [[1949]] roku Czang zrezygnował z funkcji prezydenta Republiki, przekazując to stanowisko Li Zongrenowi. Li zaproponował komunistom porozumienie, jednocześnie znosząc stan wyjątkowy, zwalniając więźniów politycznych i rozwiązując tajną policję. Z rozkazu Li przerwano działania wojenne, a w Nankinie utworzono Komitet na Rzecz Pokoju. [[24 kwietnia]] [[1949]] [[Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza]] wkroczyła do porzuconego przez siły Guomindangu stołecznego Nankinu, a w miesiąc później w podobnych okolicznościach do [[Szanghaj]]u. Li wraz z rządem republikańskim przeniósł się do [[Kanton (Chiny)|Kantonu]].
 
Po upadku Kantonu w listopadzie 1949 Czang sformował nowy rząd w [[ChonqingChongqing]]u, natomiast wciąż formalnie będący prezydentem Li udał się Stanów Zjednoczonych, oficjalnie na leczenie. Podczas pobytu w USA Li prowadził kampanię przeciwko Czangowi, w czym miał zapewnione poparcie [[CIA]] i sekretarza stanu [[George Marshall|Marshalla]]. Ostatecznie rząd amerykański nie udzielił reżimowi Guomindangu żadnej pomocy. W międzyczasie w grudniu [[1949]] Czang wraz z ostatnimi siłami nacjonalistycznymi wycofał się na [[Tajwan (wyspa)|Tajwan]].
 
Po przybyciu na Tajwan Li został decyzją parlamentu złożony [[1 marca]] [[1950]] z urzędu pod zarzutem dezercji, a funkcję prezydenta ponownie objął Czang Kaj-szek. W [[1954]] roku Li został pozbawiony także funkcji wiceprezydenta.
32 572

edycje

Menu nawigacyjne