Edward Wittig: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 184 bajty ,  8 lat temu
m
Bot: Dodanie tytułów do linków w przypisach (patrz FAQ); zmiany kosmetyczne
m (Bot: Dodanie tytułów do linków w przypisach (patrz FAQ); zmiany kosmetyczne)
Edward Wittig wykształcenie zdobył w [[Wiedeń|Wiedniu]] pod kierunkiem J. Tautenheima ([[1897]]-[[1900]]) oraz w [[École nationale supérieure des beaux-arts|École des Beaux-Arts]] w [[Paryż]]u, w pracowni M. Jouvray. W latach [[1914]]-[[1920]] profesor [[Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie|Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie]] oraz [[Politechnika Warszawska|Politechniki Warszawskiej]].
 
We wczesnym okresie swoje twórczości tworzył rzeźby symboliczne - wykazujące pewne wpływy [[August Rodin|Auguste Rodina]], widoczne we wrażliwym modelunku powierzchni bryły, z czasem jednak zdecydował się na klarowny układ kompozycji oparty na mocnych kontrastach jasno rozgraniczonych brył. Od [[1910]] roku artysta począł się już programowo skłaniać ku tak zwanemu nowemu [[klasycyzm]]owi, ogólnoeuropejskiej tendencji stanowiącej reakcję na rodinizm w rzeźbie. Swe artystyczne credo zawarł w "Odczycie o rzeźbie" z [[1915]] roku - piętnował tam szerzące się w polskiej sztuce naśladownictwa Rodina i wzywał do nawiązania do tradycji. Jego monumentalny styl cieszył się w dwudziestoleciu międzywojennym wielkim uznaniem. W dziełach Wittiga upatrywano "złotego środka" pomiędzy tradycją akademicką a nowatorskimi, dążącymi do syntezy prądami artystycznymi. W [[1936]] został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim [[Polska Akademia Literatury|Polskiej Akademii Literatury]] ''za wybitne zasługi dla polskiej sztuki w ogóle''.<ref>Rocznik Polskiej Akademii Literatury, [[Warszawa]] [[1937]], s. 263.</ref>
 
Został pochowany na warszawskim [[Cmentarz Powązkowski w Warszawie|Cmentarzu Powązkowskim]] (kw. 64, rz. 3).
* Grupa rzeźbiarska "Walka" (1916)
* [[Pomnik Lotnika w Warszawie]] (na Placu Unii Lubelskiej [[1932]], odbudowany na Trasie Łazienkowskiej [[1967]])
* Nagrobek Jana Wojsznar-Opielińskiego na Cmentarzu Powązkowskim (1926, kw. 195)<ref>[http://sowa.website.pl/cpg/displayimage.php?pos=-1281 Galeria Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie - Nagrobek Jana Wojsznar-Opielińskiego (kw. 195)/Nagrobek Jana Wojsznar-Opielińskiego (kw. 195)<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref> (prototyp pomnika PeOWiaka, z wykorzystaniem fragmentu "Walki")
* [[Pomnik Peowiaka w Warszawie|Pomnik PeOWiaka w Warszawie]] ([[1921]], zniszczony [[1940]], zrekonstruowany w [[1999]])
* [[Pomnik Juliusza Słowackiego w Warszawie]] ([[1932]], przeznaczony dla Lwowa, odsłonięty w [[2001]])
{{Przypisy}}
{{DEFAULTSORT:Wittig, Edward}}
 
[[Kategoria:Laureaci Złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1879]]
2 586 643

edycje

Menu nawigacyjne