Liczba ludności: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
JAnDbot (dyskusja | edycje)
m r2.5.2) (robot dodaje ilo:Populasion, pa:ਆਬਾਦੀ poprawia et:Rahvastik
HRoestBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.5) (robot dodaje tg:Аҳолӣ
Linia 96: Linia 96:
[[te:జనాభా]]
[[te:జనాభా]]
[[th:ประชากร]]
[[th:ประชากร]]
[[tg:Аҳолӣ]]
[[tr:Nüfus]]
[[tr:Nüfus]]
[[udm:Улӥсьёс]]
[[udm:Улӥсьёс]]

Wersja z 11:20, 8 sie 2011

Rozkład liczby ludności świata

Liczba ludności – liczba osób zamieszkujących dany obszar (np. jednostkę osadniczą, jednostkę administracyjną, państwo, kontynent itp.) w danym momencie.

Podstawowym źródłem informacji o liczbie ludności na danym obszarze są spisy powszechne. Dla ich potrzeb wyróżnia się ludność:

  • zamieszkałą (de iure) – tj. osoby stale przebywające w danym miejscu lub w nim zameldowane (nawet jeśli w danym momencie są nieobecne)
  • obecną (de facto) – tj. osoby zastane w danym miejscu, nawet jeśli ich pobyt jest chwilowy.

Istotnym jest ustalenie liczby ludności w określonym wybranym momencie (np. stan na dzień 31 XII). Z oczywistych względów badanie spisowe nie może odbyć się jednocześnie na całym badanym terenie, dlatego pyta się o stan, który miał miejsce w określonym dniu.

W okresach międzyspisowych informacji o liczbie ludności dostarcza ewidencja bieżąca, prowadzona przez odpowiednie urzędy, lub oblicza się ją przy użyciu metod statystycznych i in.

Liczba ludności zmienia się nie tylko w dłuższych okresach, ale i sezonowo (np. w okresie urlopów) czy dobowych (centra dużych miast, tzn. city, wyludniające się po godzinach pracy) – wiąże się to ze zjawiskiem migracji ludności.

Zobacz też