Punkt konstrukcyjny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmausBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.4) (robot poprawia: en:Construction point
HRoestBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.5) (robot dodaje fr:Point K
Linia 16: Linia 16:
[[de:Konstruktionspunkt]]
[[de:Konstruktionspunkt]]
[[en:Construction point]]
[[en:Construction point]]
[[fr:Point K]]
[[ja:K点]]
[[ja:K点]]
[[no:Konstruksjonspunkt]]
[[no:Konstruksjonspunkt]]

Wersja z 13:12, 2 sty 2012

Punkt konstrukcyjny (punkt krytyczny, punkt kalkulacyjny, punkt K) - linia umieszczona na skoczni narciarskiej, w miejscu zależnym od rodzaju skoczni, według której ustala się noty za odległość skoku w Pucharze Świata, Pucharze Kontynentalnym i Letniej Grand Prix.

Punkt konstrukcyjny na skoczniach małych umieszczony jest w granicach od 20 do 45 metrów, na skoczniach średnich od 46 do 74 metrów, na skoczniach normalnych od 75 do 99 metrów, na skoczniach dużych od 100 do 169 metrów, a na skoczniach mamucich od 170 metrów. Według FIS obiekty o punkcie krytycznym umieszczonym poniżej 20 metra nie są skoczniami.

W międzynarodowych zawodach w skokach narciarskich od linii tej ustalana jest punktacja, tzn. za każdy metr powyżej punktu K zawodnik otrzymuje odpowiednio więcej punktów, zaś za każdy metr przed punktem K zawodnik otrzymuje odpowiednio mniej punktów. Na skoczniach dużych za osiągnięcie punktu K zawodnik otrzymuje 60 punktów, a za każdy metr więcej otrzymuje dodatkowe 1,8 punktu. Na skoczniach normalnych sytuacja jest podobna, jednak za każdy dodatkowy metr skoczek otrzymuje 2 punkty. Zupełnie inaczej jest w przypadku skoczni mamucich, na których za osiągnięcie punktu kalkulacyjnego otrzymuje się 120 punktów, lecz za każdy metr jedynie 1,2 punktu.

Punkt K na poszczególnych skoczniach