Traktat prucki: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 4 bajty ,  1 rok temu
m
drobne redakcyjne
m (poprawa linków)
m (drobne redakcyjne)
Pokój w imieniu cara [[Piotr I Wielki|Piotra I]] podpisali [[Piotr Szafirow]] i M. Szeremietiew natomiast w imieniu sułtana tureckiego - wielki wezyr [[Baltacı Mehmed Pasza]] oraz chan krymski [[Dewlet Girej]]. Podpisy złożyli ponadto kozacki hetman [[Filip Orlik]], kozacki koszowy [[Kost Hordijenko]] oraz król szwedzki [[Karol XII]].
 
Piotr I wraz ze swoją 38 tys. armią znalazł się w beznadziejnym położeniu. Otaczało ich 120 tysięcy Turków oraz 70 tysięcy Tatarów krymskich. W tej sytuacji rosyjscy negocjatorzy Szafirow i Szeremietiew dostali od cara znaczne pełnomocnictwa i pieniądze na przekupienie wielkiego wezyra i urzędników delegacji tureckiej. Piotr I w zamian za uwolnienie z okrążenia gotów był zrezygnować ze wszelkich zdobyczy Rosji w [[III wojna północna|III wojnie północnej]], z wyjątkiem dostępu do [[Morze Bałtyckie|Bałtyk]]u w [[Ingria (Rosja)|Ingrii]] i do pozostawienia na tronie polskim [[Stanisław Leszczyński|Stanisława Leszczyńskiego]].
 
Ostatecznie, pozostawiając w Turcji sygnatariuszy układu jako zakładników, car i jego armia z pełnym uzbrojeniem mogli wyjść z okrążenia. Rosja zobowiązała się do:
92 846

edycji

Menu nawigacyjne