Cmentarz Bajkowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m -WP:OR bez źródeł; zostawiam uźródłowione wywody nt. Czechowa i Gorbaczowa, chociaż moim zdaniem są teraz zbędne
Wipur (dyskusja | edycje)
Po tym przycięciu uwaga stała się zupełnie niezrozumiała (nie wiadomo było, o co w niej chodzi i do czego się odnosi).
Linia 1: Linia 1:
{{Cmentarz infobox
{{Cmentarz infobox
|nazwa = Cmentarz Bajkowa
|nazwa = Cmentarz Bajkowa<ref group = uwaga name = Bajkowy/>
|nazwa oryginalna = {{k|uk|Байкове кладовище}}
|nazwa oryginalna = {{k|uk|Байкове кладовище}}
|zabytek =
|zabytek =
Linia 29: Linia 29:
|www =
|www =
}}
}}
'''Cmentarz Bajkowa'''<ref>Krzysztof Wojciechowski: [https://kresy.pl/kresopedia/turystyka/kaplice-horodeckiego-na-cmentarzu-bajkowa ''Kaplice Horodeckiego na cmentarzu Bajkowa''], kresy.pl, 16 grudnia 2012</ref><ref>[http://www.studiowschod.pl/polacy-z-kijowa-pamietaja-o-przodkach-od-wielu-lat-porzadkuja-mogily-na-zabytkowym-cmentarzu ''Polacy z Kijowa pamiętają o przodkach. Od wielu lat porządkują mogiły na historycznym cmentarzu''], studiowschod.pl, 31 sierpnia 2016</ref><ref>Olga Karaczarowa: [https://www.dk.com.ua/post.php?id=60 ''Pamięć. Niezapomniani...''], „Dziennik Kijowski”</ref><ref>[http://slowopolskie.org/na-cmentarzu-bajkowa-pochowano-prochy-sp-wiktorii-radik ''Na cmentarzu Bajkowa pochowano prochy śp Wiktorii Radik''], „Słowo Polskie”, 7 listopada 2017</ref><ref>[https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/560,Wizyta-oficjalna-Prezydenta-RP-na-Ukrainie.html ''Wizyta oficjalna Prezydenta RP na Ukrainie''], Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, 28 lutego 2006</ref> ({{w języku|uk|Байкове кладовище}}, Bajkowe kładowyszcze{{refn|grupa=uwaga|Przymiotnik „czechowowski” od nazwiska Czechow<ref>Hasło [https://dobryslownik.pl/slowo/czechowowski/219091 „czechowowski”] w ''Dobrym słowniku'', dobryslownik.pl</ref> i „gorbaczowowski” od nazwiska Grobaczow<ref>Hasło [http://sgjp.pl/leksemy/#109500/gorbaczowowski „gorbaczowowski”] w ''Słowniku gramatycznym języka polskiego'', Z. Saloni, M. Woliński, R. Wołosz, W. Gruszczyński, D. Skowrońska. NCN 2018</ref>.}} – cmentarz w [[Kijów|Kijowie]], zabytek kultury o dużym znaczeniu symbolicznym dla [[Ukraińcy|Ukraińców]]. Powstał w 1834 roku i jest jedną z najstarszych nekropolii na Ukrainie. Zajmuje powierzchnię 72 hektarów. Jego nazwa wywodzi się od rosyjskiego generała Siergieja Bajkowa, do którego na początku XIX wieku należały te tereny.
'''Cmentarz Bajkowa'''<ref>Krzysztof Wojciechowski: [https://kresy.pl/kresopedia/turystyka/kaplice-horodeckiego-na-cmentarzu-bajkowa ''Kaplice Horodeckiego na cmentarzu Bajkowa''], kresy.pl, 16 grudnia 2012</ref><ref>[http://www.studiowschod.pl/polacy-z-kijowa-pamietaja-o-przodkach-od-wielu-lat-porzadkuja-mogily-na-zabytkowym-cmentarzu ''Polacy z Kijowa pamiętają o przodkach. Od wielu lat porządkują mogiły na historycznym cmentarzu''], studiowschod.pl, 31 sierpnia 2016</ref><ref>Olga Karaczarowa: [https://www.dk.com.ua/post.php?id=60 ''Pamięć. Niezapomniani...''], „Dziennik Kijowski”</ref><ref>[http://slowopolskie.org/na-cmentarzu-bajkowa-pochowano-prochy-sp-wiktorii-radik ''Na cmentarzu Bajkowa pochowano prochy śp Wiktorii Radik''], „Słowo Polskie”, 7 listopada 2017</ref><ref>[https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/560,Wizyta-oficjalna-Prezydenta-RP-na-Ukrainie.html ''Wizyta oficjalna Prezydenta RP na Ukrainie''], Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, 28 lutego 2006</ref><ref group = uwaga name = Bajkowy>Często spotykana nazwa „cmentarz Bajkowy” nie jest poprawna etymologicznie.</ref> ({{w języku|uk|Байкове кладовище}}, Bajkowe kładowyszcze{{refn|grupa=uwaga|Ponieważ Байкове jest przymiotnikiem, w dosłownym tłumaczeniu byłby to „cmentarz Bajkowowski”. Spotykana niekiedy nazwa „cmentarz Bajkowski” jest nieprawidłowa gramatycznie, gdyż przymiotnik utworzony od nazwiska Bajkow ma postać „bajkowowski” (podobnie jak „czechowowski” od nazwiska Czechow<ref>Hasło [https://dobryslownik.pl/slowo/czechowowski/219091 „czechowowski”] w ''Dobrym słowniku'', dobryslownik.pl</ref> i „gorbaczowowski” od nazwiska Grobaczow<ref>Hasło [http://sgjp.pl/leksemy/#109500/gorbaczowowski „gorbaczowowski”] w ''Słowniku gramatycznym języka polskiego'', Z. Saloni, M. Woliński, R. Wołosz, W. Gruszczyński, D. Skowrońska. NCN 2018</ref>).}} – cmentarz w [[Kijów|Kijowie]], zabytek kultury o dużym znaczeniu symbolicznym dla [[Ukraińcy|Ukraińców]]. Powstał w 1834 roku i jest jedną z najstarszych nekropolii na Ukrainie. Zajmuje powierzchnię 72 hektarów. Jego nazwa wywodzi się od rosyjskiego generała Siergieja Bajkowa, do którego na początku XIX wieku należały te tereny.


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 15:18, 21 cze 2019

Cmentarz Bajkowa[a]
Байкове кладовище
Ilustracja
Główne wejście na cmentarz Bajkowa
Państwo

 Ukraina

Miasto wydzielone

 Kijów

Miejscowość

Kijów

Data otwarcia

1834

Położenie na mapie Kijowa
Mapa konturowa Kijowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Bajkowa”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Bajkowa”
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa konturowa Kijowa i obwodu kijowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Bajkowa”
Ziemia50°25′00″N 30°30′21″E/50,416667 30,505833

Cmentarz Bajkowa[1][2][3][4][5][a] (ukr. Байкове кладовище, Bajkowe kładowyszcze[b] – cmentarz w Kijowie, zabytek kultury o dużym znaczeniu symbolicznym dla Ukraińców. Powstał w 1834 roku i jest jedną z najstarszych nekropolii na Ukrainie. Zajmuje powierzchnię 72 hektarów. Jego nazwa wywodzi się od rosyjskiego generała Siergieja Bajkowa, do którego na początku XIX wieku należały te tereny.

Historia

Cmentarz został założony jako wspólna nekropolia dla wyznawców prawosławia, katolicyzmu i protestantyzmu – zmarli byli chowani w trzech oddzielnych sektorach (każdy z własną kaplicą). W latach osiemdziesiątych XIX wieku nekropolię podzielono na dwie części: starą i nową. Do nowego cmentarza prowadzą trzy bramy główne stylizowane na kaplice: prawosławną, katolicką i luterańską. W 1884 na terenie nowej części zbudowano cerkiew Wozniesieńską (Wniebowstąpienia Pańskiego).

Na cmentarzu do dziś zachowało się około 20 kaplic grobowych autorstwa znanych architektów kijowskich, między innymi Władysława Horodeckiego i Władimira Nikołajewa.

Dużą stratą dla ukraińskiej kultury było zniszczenie podczas II wojny światowej archiwum cmentarnego.

Znani Ukraińcy pochowani na cmentarzu

Grób Łesi Ukrainki

Znani Polacy pochowani na cmentarzu

Nagrobek Wilhelma Kotarbińskiego

Część katolicka jest położona w południowo-zachodniej części starego cmentarza. Znajduje się tam również kwatera 114 polskich żołnierzy poległych w Kijowie i jego okolicach podczas wojny 1920 (upamiętnia ich wysoki metalowy krzyż).

 Z tym tematem związana jest kategoria: Pochowani na cmentarzu Bajkowa.

Uwagi

  1. a b Często spotykana nazwa „cmentarz Bajkowy” nie jest poprawna etymologicznie.
  2. Ponieważ Байкове jest przymiotnikiem, w dosłownym tłumaczeniu byłby to „cmentarz Bajkowowski”. Spotykana niekiedy nazwa „cmentarz Bajkowski” jest nieprawidłowa gramatycznie, gdyż przymiotnik utworzony od nazwiska Bajkow ma postać „bajkowowski” (podobnie jak „czechowowski” od nazwiska Czechow[6] i „gorbaczowowski” od nazwiska Grobaczow[7]).

Przypisy

  1. Krzysztof Wojciechowski: Kaplice Horodeckiego na cmentarzu Bajkowa, kresy.pl, 16 grudnia 2012
  2. Polacy z Kijowa pamiętają o przodkach. Od wielu lat porządkują mogiły na historycznym cmentarzu, studiowschod.pl, 31 sierpnia 2016
  3. Olga Karaczarowa: Pamięć. Niezapomniani..., „Dziennik Kijowski”
  4. Na cmentarzu Bajkowa pochowano prochy śp Wiktorii Radik, „Słowo Polskie”, 7 listopada 2017
  5. Wizyta oficjalna Prezydenta RP na Ukrainie, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, 28 lutego 2006
  6. Hasło „czechowowski” w Dobrym słowniku, dobryslownik.pl
  7. Hasło „gorbaczowowski” w Słowniku gramatycznym języka polskiego, Z. Saloni, M. Woliński, R. Wołosz, W. Gruszczyński, D. Skowrońska. NCN 2018
  8. Ł. P. Kornij, Łysenko Mykoła Witalijowycz (w:) Encykłopedija istoriji Ukrajiny, t. 6, Kyjiw 2009, s. 157, ISBN 978-966-00-1028-1.
  9. Митрополит Иоанн (Соколов) 1944–1964
  10. Według Pamiętników Tadeusza Bobrowskiego str. 290