Przejdź do zawartości

Pławniowice: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Robot wspomógł poprawę ujednoznacznienia Podział administracyjny Polski 1975-1998 – zmieniono link(i) do Podział administracyjny Polski 1975–1998
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne merytoryczne
Linia 34: Linia 34:


== Zabytki ==
== Zabytki ==
* '''Zamek''' - ruiny [[Zamek|zamku]] z XIV wieku. Rachunki dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi z lat 1338-1420, wspominają że w trakcie walk związanych z odbieraniem przez króla [[Władysław Jagiełło|Władysława Jagiełłę]] lenna księciu [[Władysław Opolczyk|Władysławowi Opolczykowi]], w roku 1393 w Pławniowicach znajdowała się warownia obsadzona przez załogę polską, której dowódcą był [[Piotr Szafraniec]] i że ta warownia była zaopatrywana w broń z [[Kraków|Krakowa]]. Doszło też zapewne do oblężenia Pławniowic, skoro według źródeł na odsiecz wyruszyła specjalna ekspedycja dworska z Krakowa. Domyślać się można, że oblężenie przeprowadzili stronnicy Opolczyka i miało to miejsce w styczniu/lutym 1394 roku. W latach sześćdziesiątych XX wieku odkryto mury nieznanej warowni na skarpie przy ul. Gliwickiej, kilkaset metrów od pałacu. Prawdopodobnie była to właśnie warownia Piotra Szafrańca, o której wspominają źródła.
* '''Zamek''' - ruiny [[Zamek|zamku]] z XIV wieku. Rachunki dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi z lat 1338-1420, wspominają że w trakcie walk związanych z odbieraniem przez króla [[Władysław Jagiełło|Władysława Jagiełłę]] lenna księciu [[Władysław Opolczyk|Władysławowi Opolczykowi]], w roku 1393 w Pławniowicach znajdowała się warownia obsadzona przez załogę polską, której dowódcą był [[Piotr Szafraniec]] i że ta warownia była zaopatrywana w broń z [[Kraków|Krakowa]]. Doszło też zapewne do oblężenia Pławniowic, skoro według źródeł na odsiecz wyruszyła specjalna ekspedycja dworska z Krakowa. Domyślać się można, że oblężenie przeprowadzili stronnicy Opolczyka i miało to miejsce w styczniu/lutym 1394 roku. W latach sześćdziesiątych XX wieku odkryto mury nieznanej warowni na skarpie pomiędzy ulicą Nową i Gliwicką, kilkaset metrów na wschód od pałacu. Prawdopodobnie była to właśnie warownia Piotra Szafrańca, o której wspominają źródła.


* '''[[Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach|Zespół pałacowo-parkowy]]''' - [[pałac]] zbudowany w latach 1882-1885, otoczony parkiem o powierzchni 2,4 [[Hektar|ha]]<ref>[http://www.k-k.pl/turystyka/plawniowice/plawniowice.htm Krótka historia pławniowickiego pałacu]</ref>.
* '''[[Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach|Zespół pałacowo-parkowy]]''' - [[pałac]] zbudowany w latach 1882-1885, otoczony parkiem o powierzchni 2,4 [[Hektar|ha]]<ref>[http://www.k-k.pl/turystyka/plawniowice/plawniowice.htm Krótka historia pławniowickiego pałacu]</ref>.


== Edukacja ==
== Edukacja ==

Wersja z 17:26, 3 lut 2015

Pławniowice
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Zespół pałacowo-parkowy
Państwo śląskie
Powiat

gliwicki

Gmina

Rudziniec

Sołectwo
Liczba ludności (2006)

824

Strefa numeracyjna

(+48) 032

Kod pocztowy

44-171

Tablice rejestracyjne

SGL

SIMC

0221178

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: śląskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Pławniowice (niem. Plawniowitz[1]) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec.

W latach 1945-54 siedziba gminy Pławniowice. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie katowickim.

Historia

Wieś wzmiankowana w 1317 roku. W latach 1936-1945 miejscowość nosiła nazwę Flößingen[1].

Zabytki

  • Zamek - ruiny zamku z XIV wieku. Rachunki dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi z lat 1338-1420, wspominają że w trakcie walk związanych z odbieraniem przez króla Władysława Jagiełłę lenna księciu Władysławowi Opolczykowi, w roku 1393 w Pławniowicach znajdowała się warownia obsadzona przez załogę polską, której dowódcą był Piotr Szafraniec i że ta warownia była zaopatrywana w broń z Krakowa. Doszło też zapewne do oblężenia Pławniowic, skoro według źródeł na odsiecz wyruszyła specjalna ekspedycja dworska z Krakowa. Domyślać się można, że oblężenie przeprowadzili stronnicy Opolczyka i miało to miejsce w styczniu/lutym 1394 roku. W latach sześćdziesiątych XX wieku odkryto mury nieznanej warowni na skarpie pomiędzy ulicą Nową i Gliwicką, kilkaset metrów na wschód od pałacu. Prawdopodobnie była to właśnie warownia Piotra Szafrańca, o której wspominają źródła.

Edukacja

  • Szkoła Podstawowa w Pławniowicach

Turystyka

Przez wieś przebiega zielony szlak turystyczny zielony - Szlak Stulecia Turystyki

Zobacz też

Galeria