Rudno (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w województwie śląskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Rudno
Rudno – Kościół św. Mikołaja Biskupa Dobroci
Rudno – Kościół św. Mikołaja Biskupa Dobroci
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat gliwicki
Gmina Rudziniec
Sołectwo Rudno
Liczba ludności (2008) 1 064
Strefa numeracyjna (+48) 032
Kod pocztowy 44-160
Tablice rejestracyjne SGL
SIMC 0221215
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Rudno
Rudno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rudno
Rudno
Ziemia50°20′55″N 18°27′42″E/50,348611 18,461667

Rudno (niem. Rudnau[1]) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie katowickim.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości wywodzi się od polskiej nazwy żelaza[2] i związana jest z wydobyciem w okolicach wsi jego rudy. Niemiecki nauczyciel Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą nazwę miejscowości wymienia Rudno podając jej znaczenie "Eisenerzort" czyli w języku polskim "Miejscowość rud"[2]. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Rudnau[2] i utraciła swoje pierwotne znaczenie.

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanych formach Rudno Symonis oraz Rudno Jankonis[3][4]. W okresie narodowego socjalizmu administracja III Rzeszy zmieniła w 1936 zgermanizowaną nazwę Rudnau na całkowicie niemiecką Braunbach[5]. Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 12 listopada 1946[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wsi wskazuje na występowanie w jej okolicy rud darniowych. Pierwotnie wieś nazywała się Rudno Duże, w odróżnieniu od Rudna Małego, które nazwano później Rudziniec. Wieś wzmiankowana w 1228 roku. Od północnego zachodu znajduje się dawny przysiółek Łaskarzówka, wzmiankowany w 1566 roku.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

 • Kościół św. Mikołaja Biskupa Dobrocineobarokowy kościół z 1922 roku, powstały w miejscu wcześniejszej świątyni pod tym samym wezwaniem. Wewnątrz kilka późnobarokowych rzeźb z XVI wieku, organy piszczałkowe, 17 głosowe (2 manuały z pedałem) wybudowane w 1923 roku przez Firmę Berschdorf z Nysy. Na zewnątrz tympanon z kartuszem Ballestremów.
 • Kaplica grobowa Ballestremów oraz nagrobki zmarłych członków tej rodziny.
 • Kapliczki przydrożne – z XVIII i XIX wieku.
 • Plebania – z 1840 roku.
 • Pomnik–Krzyżpomnik ku czci mieszkańców wsi poległych podczas I wojny światowej. Na cokole krzyża znajdują się nazwiska 75 poległych mieszkańców.
 • Pomnik nagrobny – grób zbiorowy wojenny 12 cywilnych mieszkańców wsi rozstrzelanych 25 stycznia 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Edukacja i turystyka[edytuj | edytuj kod]

 • Szkoła Podstawowa w Rudnie

Przez wieś przebiegają szlaki turystyczne:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Zimą 1928 roku temperatura powietrza w okolicy Rudzińca i Rudna obniżyła się do -42 °C. Latem tego samego roku, przez tę samą okolice przeszła tak gwałtowna wichura, że skrzywiła krzyż na wieży kościelnej i całkowicie położyła las na szerokości około 1 km. pomiędzy Rudnem a Kleszczowem. Na skutek dużej ilości położonego w okolicznych lasach drzewa, zbudowano w Rudzińcu tartak.
 • W roku 1941 w letnie przedpołudnie nastąpiło oberwanie chmury, w wyniku czego po naporem wody został przerwany wał wodny w sąsiadującym Bojszowie. Mała rzeczka, która bierze początek w Bojszowskim lesie od strony Rachowic i płynie do Rudzińca przez Bojszów, Rudno i Łaskarzówkę zalała dolinę Bojszów-Rudno.
 • Z Rudna pochodzi ksiądz Gottfried Marx (ur. 1934), misjonarz (Brazylia,Afryka).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Józef Pilch, Leksykon zabytków architektury Górnego Śląska, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2008
 2. a b c Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 73.
 3. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
 4. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
 5. Józef Pilch, Leksykon zabytków architektury Górnego Śląska, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2008
 6. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)