Przejdź do zawartości

Towarzystwo Naukowe im. Szewczenki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Archiwum: drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 1: Linia 1:
'''Towarzystwo Naukowe im. Szewczenki''' – najstarsza ukraińska instytucja naukowa.
'''Towarzystwo Naukowe im. Szewczenki''' – najstarsza ukraińska instytucja naukowa.


Powstałe [[11 grudnia]] [[1873]] we [[Lwów|Lwowie]] z inicjatywy [[Ołeksandr Konyski|Ołeksandra Konyskiego]] i [[Ołeksandr Barwinśkyj|Ołeksandra Barwinskiego]]<ref>K. Grunberg, B. Sprengel: ''Trudne sąsiedztwo'', Warszawa 2005, s. 175</ref> jako towarzystwo literackie pod nazwą Towarzystwo im. Szewczenki (''Towarystwo im. Szewczenka''). W 1892 roku zostało zorganizowane w stowarzyszenie naukowe na wzór [[Akademia Umiejętności|Akademii Umiejętności]] w Krakowie i odtąd zaczęło pełnić nieformalnie funkcję pierwszej ukraińskiej Akademii Nauk. Jego znanymi członkami byli m.in. [[Stepan Kaczała]], [[Omelian Ohonowśkyj]], [[Julian Romanczuk]]. Wsparcie finansowe tej inicjatywie zapewnili Elizaweta Skoropadśka-Miłoradowycz i Ołeksandr Konyśkyj. Stawiali oni sobie za cel organizację badań naukowych i ich popularyzację.
Powstałe [[11 grudnia]] [[1873]] we [[Lwów|Lwowie]] z inicjatywy [[Ołeksandr Konyski|Ołeksandra Konyskiego]] i [[Ołeksandr Barwinśkyj|Ołeksandra Barwinskiego]]<ref>K. Grunberg, B. Sprengel: ''Trudne sąsiedztwo'', Warszawa 2005, s. 175</ref> jako towarzystwo literackie pod nazwą Towarzystwo im. Szewczenki (''Towarystwo im. Szewczenka''). W 1892 roku zostało zorganizowane w stowarzyszenie naukowe na wzór [[Akademia Umiejętności|Akademii Umiejętności]] w Krakowie i odtąd zaczęło pełnić nieformalnie funkcję pierwszej ukraińskiej Akademii Nauk. W latach I Wojny światowej Towarzystwo zostało zamknięte przez okupujące Lwów władze rosyjskie, jednak odrodziło się w latach [[II Rzeczpospolita|II Rzeczpospolitej]]. Jego znanymi członkami byli m.in. [[Stepan Kaczała]], [[Omelian Ohonowśkyj]], [[Julian Romanczuk]]. Wsparcie finansowe tej inicjatywie zapewnili Elizaweta Skoropadśka-Miłoradowycz i Ołeksandr Konyśkyj. Stawiali oni sobie za cel organizację badań naukowych i ich popularyzację.


Po [[Agresja ZSRR na Polskę|agresji ZSRR na Polskę]] i okupacji Lwowa przez [[Armia Czerwona|Armię Czerwoną]], Towarzystwo zostało zlikwidowane przez władze sowieckie 12 stycznia 1940, ponownie odtworzone w 1947 w Europie Zachodniej i Ameryce, we Lwowie zostało reaktywowane w 1989.
Po [[Agresja ZSRR na Polskę|agresji ZSRR na Polskę]] i okupacji Lwowa przez [[Armia Czerwona|Armię Czerwoną]], Towarzystwo zostało zlikwidowane przez władze sowieckie 12 stycznia 1940, ponownie odtworzone w 1947 w Europie Zachodniej i Ameryce, we Lwowie zostało reaktywowane w 1989.

Wersja z 17:48, 6 lis 2017

Towarzystwo Naukowe im. Szewczenki – najstarsza ukraińska instytucja naukowa.

Powstałe 11 grudnia 1873 we Lwowie z inicjatywy Ołeksandra Konyskiego i Ołeksandra Barwinskiego[1] jako towarzystwo literackie pod nazwą Towarzystwo im. Szewczenki (Towarystwo im. Szewczenka). W 1892 roku zostało zorganizowane w stowarzyszenie naukowe na wzór Akademii Umiejętności w Krakowie i odtąd zaczęło pełnić nieformalnie funkcję pierwszej ukraińskiej Akademii Nauk. W latach I Wojny światowej Towarzystwo zostało zamknięte przez okupujące Lwów władze rosyjskie, jednak odrodziło się w latach II Rzeczpospolitej. Jego znanymi członkami byli m.in. Stepan Kaczała, Omelian Ohonowśkyj, Julian Romanczuk. Wsparcie finansowe tej inicjatywie zapewnili Elizaweta Skoropadśka-Miłoradowycz i Ołeksandr Konyśkyj. Stawiali oni sobie za cel organizację badań naukowych i ich popularyzację.

Po agresji ZSRR na Polskę i okupacji Lwowa przez Armię Czerwoną, Towarzystwo zostało zlikwidowane przez władze sowieckie 12 stycznia 1940, ponownie odtworzone w 1947 w Europie Zachodniej i Ameryce, we Lwowie zostało reaktywowane w 1989.

Od 1892 wydaje wydawnictwo seryjne Записки Наукового товариства імені Шевченка, do 2009 ukazało się 257 tomów Zapisek.

Archiwum

Najcenniejsze zbiory archiwum Towarzystwa zostały wywiezione ze Lwowa przez Niemców w 1944 do Adelina (obecnie Zagrodno) na Dolnym Śląsku tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Lwowa. Jesienią 1945 zostały one przypadkowo odnalezione, a następnie przewiezione do Warszawy i złożone w Bibliotece Narodowej.
Dokumenty tego archiwum obejmują następujące zagadnienia:

W latach 1997, 1999 i w 2001 roku prowadzone były rozmowy w sprawie wymiany ww. archiwów na znajdujące się w archiwach ukraińskich zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, zbiory Władysława Łozińskiego, księgozbiór ks. Witolda Czartoryskiego (tzw. Księgozbiór z Honfleur), zbiory Bolesława Orzechowicza, pamiątki polskie z Muzeum Narodowego im. Króla Jana III we Lwowie, obiekty z kolekcji Adama Smolińskiego i inne[2].

Prezesi Towarzystwa we Lwowie

  • Ołeh Romaniw (1989-2005)
  • Ołeh Kupczynskyj (od 2005)
 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki.
  1. K. Grunberg, B. Sprengel: Trudne sąsiedztwo, Warszawa 2005, s. 175
  2. Odpowiedź na interpelację w sprawie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie [online], orka2.sejm.gov.pl [dostęp 2017-11-06].

Bibliografia, literatura, linki