Przejdź do zawartości

Powstanie Rakoczego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
m Dodaję nagłówek przed Szablon:Przypisy
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Przebieg: drobne merytoryczne
Linia 29: Linia 29:


=== Wydarzenia ===
=== Wydarzenia ===
W czerwcu 1703 [[Franciszek II Rakoczy]] powrócił na Węgry z emigracji w Polsce, wszczynając powstanie antyhabsburskie. Do roku 1705 powstańcy opanowali prawie cały obszar Węgier i [[Siedmiogród|Siedmiogrodu]]. W tym czasie siły Rakoczego liczyły 31 pułków piechoty oraz 52 pułki jazdy. W roku 1707 zwołany sejm ogłosił niepodległość Węgier. W tym samym roku [[Austria]]cy ściągnęli na front węgierski znaczne siły liczące 45 pułków piechoty i 42 pułki jazdy.
W czerwcu 1703 [[Franciszek II Rakoczy]] powrócił na Węgry z emigracji w Polsce, wszczynając powstanie antyhabsburskie. Jeszcze z terenu Polski Rakoczy wydał odezwę ''"do wszystkich prawdziwych Węgrów (...) szlachciców i nieszlachciców"'', wzywając ich do walki ''"pro Patria et Libertate"''. Rakoczy w dniu 14 czerwca 1703 r. przekroczył granicę węgierską w Karpatach. Do roku 1705 powstańcy opanowali prawie cały obszar Węgier i [[Siedmiogród|Siedmiogrodu]]. W 1704 r. stany siedmiogrodzkie obwołały Rakoczego księciem [[Siedmiogród|Siedmiogrodu]], a w 1705 r. sejm zwołany do miejscowości [[Szécsény]] ogłosił go księciem [[Węgry|Węgier]]. W 1707 r. Rakoczy na sejmie w [[Ónod]] wystąpił z wnioskiem o [[Detronizacja|detronizację]] [[Habsburgowie|Habsburgów]] w Królestwie Węgierskim i proklamację niepodległości Węgier. We wrześniu 1707 roku Rakoczy doprowadził do podpisania w Warszawie sojuszu węgiersko-rosyjskiego. W tym czasie siły powstańcze wzrosły do 31 pułków piechoty oraz 52 pułki jazdy. W tym samym roku [[Austria]]cy ściągnęli na front węgierski znaczne siły liczące 45 pułków piechoty i 42 pułki jazdy.
W rozegranej dnia 3 sierpnia 1708 bitwie pod Trenczynem Węgrzy zostali pobici, w październiku zaś utracili twierdze [[Szolnok]] i [[Sárospatak]]. Powstanie upadło, armia rozproszyła się, a Rakoczy powrócił w dniu 23 stycznia 1711 do Polski.
W rozegranej dnia 3 sierpnia 1708 bitwie pod Trenczynem Węgrzy zostali pobici, w październiku zaś utracili twierdze [[Szolnok]] i [[Sárospatak]]. Powstanie upadło, armia rozproszyła się, a Rakoczy powrócił w dniu 23 stycznia 1711 do Polski.



Wersja z 16:05, 1 lut 2018

Powstanie Rakoczego
Powstanie antyhabsburskie na Węgrzech 1703-1711
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Czas

{{{czas}}}

Miejsce

ziemie Siedmiogrodu

Terytorium

Węgry

Wynik

zwycięstwo Habsburgów

Strony konfliktu
Węgrzy Habsburgowie
Dowódcy
Franciszek II Rakoczy Leopold I Habsburg
Siły
ok. 70000 ok. 60000
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}

Powstanie Rakoczego miało miejsce na Węgrzech w latach 1703-1711 w trakcie walk Węgrów z Habsburgami. Inicjatorem wybuchu był książę Siedmiogrodu, Franciszek II Rakoczy.

Przebieg

Wydarzenia

W czerwcu 1703 Franciszek II Rakoczy powrócił na Węgry z emigracji w Polsce, wszczynając powstanie antyhabsburskie. Jeszcze z terenu Polski Rakoczy wydał odezwę "do wszystkich prawdziwych Węgrów (...) szlachciców i nieszlachciców", wzywając ich do walki "pro Patria et Libertate". Rakoczy w dniu 14 czerwca 1703 r. przekroczył granicę węgierską w Karpatach. Do roku 1705 powstańcy opanowali prawie cały obszar Węgier i Siedmiogrodu. W 1704 r. stany siedmiogrodzkie obwołały Rakoczego księciem Siedmiogrodu, a w 1705 r. sejm zwołany do miejscowości Szécsény ogłosił go księciem Węgier. W 1707 r. Rakoczy na sejmie w Ónod wystąpił z wnioskiem o detronizację Habsburgów w Królestwie Węgierskim i proklamację niepodległości Węgier. We wrześniu 1707 roku Rakoczy doprowadził do podpisania w Warszawie sojuszu węgiersko-rosyjskiego. W tym czasie siły powstańcze wzrosły do 31 pułków piechoty oraz 52 pułki jazdy. W tym samym roku Austriacy ściągnęli na front węgierski znaczne siły liczące 45 pułków piechoty i 42 pułki jazdy. W rozegranej dnia 3 sierpnia 1708 bitwie pod Trenczynem Węgrzy zostali pobici, w październiku zaś utracili twierdze Szolnok i Sárospatak. Powstanie upadło, armia rozproszyła się, a Rakoczy powrócił w dniu 23 stycznia 1711 do Polski.

Negocjacje

Rakoczy początkowo próbował negocjować z carem Piotrem I. W negocjacjach tych jednym z atrybutów do rozmów stały się wina tokajskie. Jednocześnie negocjował z cesarzem austriackim szukając pokojowego porozumienia. Plany te legły jednak po przegranej bitwie pod Trenczynem[1].

Odniesienia w literaturze i inne powstania

W literaturze węgierskiej i słowackiej często określane jako ostatnie powstanie kuruców. Pierwszym powstaniem było powstanie Dozsy w 1514, a kolejnym powstanie Thökölyego w 1672[2][3].

Przypisy

  1. Judit Balogh i inni, Z Bogiem za ojczyznę i wolność – o Franciszku II Rakoczym bohaterze Węgier, http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/44560/00049968-0001.pdf.
  2. Kuruc najpierw był krzyżowcem
  3. Praca zbiorowa Dzieje świata. Chronologiczny przegląd ważniejszych wydarzeń. , Warszawa 1990, s.157.

Bibliografia

  • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, Wyd. Almapress. Warszawa 2004.

Zobacz też