Przejdź do zawartości

Parafia Bożego Ciała w Surażu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Czyz1 (dyskusja | edycje)
lit.
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 35: Linia 35:


==Historia parafii==
==Historia parafii==
Parafia w Surażu należy do najstarszych na Podlasiu. Została utworzona prawdopodobnie między 1400 a 1430 rokiem<ref>[https://archibial.pl/parafie/info/54-bozego-ciala-suraz/ Informacje o parafii]. oficjalna strona archidiecezji białostockiej</ref> .
Parafia w Surażu należy do najstarszych na Podlasiu. Została utworzona prawdopodobnie między 1400 a 1430 rokiem<ref>[https://archibial.pl/parafie/info/54-bozego-ciala-suraz/ Informacje o parafii]. oficjalna strona archidiecezji białostockiej</ref> . W 1529 roku plebanem suraskim był ks. Franciszek ze Lwowa, późniejszy biskup kijowski.


==Kościół parafialny==
==Kościół parafialny==
[[Kościół Bożego Ciała w Surażu|Kościół parafialny pw. Bożego Ciała]] został wybudowany w latach [[1874]]–[[1876]] przez księdza proboszcza Teofila Hryniewickiego.
[[Kościół Bożego Ciała w Surażu|Kościół parafialny pw. Bożego Ciała]] został wybudowany w miejscu starszego w latach [[1874]]–[[1876]] przez księdza proboszcza Teofila Hryniewickiego.

== Kościół na Piszczewie ==
W Inwentarzu starostwa suraskiego z 1558 r. wymieniony został kościół na kępie Piszczewo około 1 km na od rynku, któremu królowa Bona podarowała dwie włóki ziemi. Badania archeologiczne na uroczysku Piszczewo przyniosły odkrycie kilku budynków o sakralnym lub reprezentacyjno-sakralnym charakterze. Budowle znajdujące się na skarpie rzecznej można datować na 1. połowę XVI w., natomiast te położone w środkowej części wyspy są prawdopodobnie młodsze i pochodzą z XVI–XVII wieku. Źródła historyczne wiążą Piszczewo z osobą Franciszka ze Lwowa, plebana suraskiego i biskupa kijowskiego, który w 1529 r. jako pierwszy zakupił lub dokupił tu ziemię, powiększając dobra plebańskie. Zagospodarowanie tego miejsca wiązać należy jednak z jego następcą Józefem Jasieńskim, proboszczem suraskim w latach 1536–1560. Skonfliktowany z mieszczanami miał postawić swoją świątynię i rezydencję plebańską w miejscu odosobnionym, a jednocześnie stosunkowo blisko Suraża<ref>{{Cytuj |autor = Dariusz Krasnodębski |tytuł = Pozostałości najstarszej suraskiej świątyni na uroczysku Piszczewo, woj. podlaskie (stan.21, AZP 41-85/3) |czasopismo = Podlaskie Zeszyty Archeologiczne |data dostępu = 2018-10-17 |url = https://www.academia.edu/35456363/Pozosta%C5%82o%C5%9Bci_najstarszej_suraskiej_%C5%9Bwi%C4%85tyni_na_uroczysku_Piszczewo_woj._podlaskie_stan.21_AZP_41-85_3_?auto=download |język = en}}</ref>.


== Przypisy ==
== Przypisy ==

Wersja z 13:44, 17 paź 2018

Parafia Bożego Ciała
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Suraż

Adres

ul. Zakościelna 2,
18-105 Suraż

Data powołania

około 1300

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

białostocka

Dekanat

Białystok-Nowe Miasto

Kościół

Bożego Ciała

Proboszcz

ks. Jerzy Bezubik

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Bożego Ciała

Położenie na mapie Suraża
Mapa konturowa Suraża, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Ciała”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Ciała”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Ciała”
Położenie na mapie powiatu białostockiego
Mapa konturowa powiatu białostockiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Ciała”
Położenie na mapie gminy Suraż
Mapa konturowa gminy Suraż, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Ciała”
Ziemia52°56′31″N 22°56′44″E/52,941944 22,945556

Parafia Bożego Ciała w Surażurzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok-Nowe Miasto, należącym do metropolii białostockiej.

Historia parafii

Parafia w Surażu należy do najstarszych na Podlasiu. Została utworzona prawdopodobnie między 1400 a 1430 rokiem[1] . W 1529 roku plebanem suraskim był ks. Franciszek ze Lwowa, późniejszy biskup kijowski.

Kościół parafialny

Kościół parafialny pw. Bożego Ciała został wybudowany w miejscu starszego w latach 18741876 przez księdza proboszcza Teofila Hryniewickiego.

Kościół na Piszczewie

W Inwentarzu starostwa suraskiego z 1558 r. wymieniony został kościół na kępie Piszczewo około 1 km na od rynku, któremu królowa Bona podarowała dwie włóki ziemi. Badania archeologiczne na uroczysku Piszczewo przyniosły odkrycie kilku budynków o sakralnym lub reprezentacyjno-sakralnym charakterze. Budowle znajdujące się na skarpie rzecznej można datować na 1. połowę XVI w., natomiast te położone w środkowej części wyspy są prawdopodobnie młodsze i pochodzą z XVI–XVII wieku. Źródła historyczne wiążą Piszczewo z osobą Franciszka ze Lwowa, plebana suraskiego i biskupa kijowskiego, który w 1529 r. jako pierwszy zakupił lub dokupił tu ziemię, powiększając dobra plebańskie. Zagospodarowanie tego miejsca wiązać należy jednak z jego następcą Józefem Jasieńskim, proboszczem suraskim w latach 1536–1560. Skonfliktowany z mieszczanami miał postawić swoją świątynię i rezydencję plebańską w miejscu odosobnionym, a jednocześnie stosunkowo blisko Suraża[2].

Przypisy

  1. Informacje o parafii. oficjalna strona archidiecezji białostockiej
  2. Dariusz Krasnodębski, Pozostałości najstarszej suraskiej świątyni na uroczysku Piszczewo, woj. podlaskie (stan.21, AZP 41-85/3), „Podlaskie Zeszyty Archeologiczne” [dostęp 2018-10-17] (ang.).

Linki zewnętrzne