Dyskusja:Lubrza (województwo lubuskie): Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
m MalarzBOT: zmiana dotychczasowych szablonów informujących o dyskusjach nad wyróżnieniem na {{dyskusja nad wyróżnieniem}}
Jacklosi (dyskusja | edycje)
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 3: Linia 3:
{{dyskusja nad wyróżnieniem|DA|data=2009-03-26|wynik=nie przyznano|dyskusja=Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Lubrza (województwo lubuskie)/2}}
{{dyskusja nad wyróżnieniem|DA|data=2009-03-26|wynik=nie przyznano|dyskusja=Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Lubrza (województwo lubuskie)/2}}
{{dyskusja nad wyróżnieniem|DA|data=2009-02-22|wynik=nie przyznano|dyskusja=Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Lubrza (województwo lubuskie)}}
{{dyskusja nad wyróżnieniem|DA|data=2009-02-22|wynik=nie przyznano|dyskusja=Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Lubrza (województwo lubuskie)}}

== Czy naprawdę jest to artykuł zasługujący na medal ==

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to oryginalna interpunkcja, a więc przede wszystkim mnóstwo przecinków, tam gdzie przecinków absolutnie być nie powinno. Napisałem o tym w dyskusji, a dopiero potem podjąłem się ciężkiej pracy nad próbą korekty. Jak się okazało, spora część artykułu nie wymagała korekt interpunkcji. Ale, kiedy już dobrnąłem prawie do końca, po zauważeniu kilku drobniejszych, nazwijmy to niezręczności, zauważyłem, że przy całym szacunku dla pracowitości autora, ilość miejsca poświęconego tej miejscowości jest zdecydowanie przesadzona. Tym bardziej, że niektóre informacje powtarzają się kilkakrotnie: Noc Nenufarów, zabytki, jeziora, baza turystyczna, spływ rzeką Rakownik, ilość mieszkańców. Wątpliwa jest też dla mnie ilość odsyłaczy, najczęściej informujących o sprawach zupełnie błahych.
Z zauważonych niezręczności szczególnie polecałbym do oceny i poprawy następujące:
# Zdanie "Zamiana została potwierdzona przez ks. Jana ścinawskiego oraz ks. Henryka żagańskiego w 1330 roku" zostało przeze mnie na pierwszy rzut oka odebrane, że mowa w nim o księżach. Dopiero po chwili zorientowałem się, że to nie o księżach mowa, a o księciach. Znalazłem w Wikipedii księcia żagańskiego, władającego w 1330 r., zwanego Henrykiem IV Wiernym, o księstwie ścinawskim Wikipedia jak dotąd milczy. Tak czy owak lepiej by było, gdyby o księciu żagańskim nie pisać ks. Henryk żagański, a książę żagański Henryk IV Wierny, i to samo o księciu ścinawskim.
# Dość wątpliwą logikę zauważyłem w dziale o demografii, gdzie jako jedną z przyczyn przyrostu liczby ludności podano rozwój budownictwa jednorodzinnego. Moim zdaniem zależność jest raczej odwrotna.
# Podtytuł Samorząd. Zdanie drugie: "gmina posiada Wójta Gminy". Pominąwszy zastosowanie czasownika "posiadać" w dość nieortodoksyjnym znaczeniu, gdybym musiał cośkolwiek napisać, napisałbym, że organem władzy wykonawczej jest Wójt. Tyle że to nie jest jakaś wyłączna właściwość gminy Lubrza, więc po co to pisać? W zasadzie cały tytuł o samorządzie nadaje się do usunięcia, bo nie ma tam żadnej szczególnej informacji o samorządzie tej właśnie, a nie innej gminy.
# Podtytuł Gospodarka, zdanie: "Dużą rolę odrywa dział związany z turystyką, m.in. organizacja spływów kajakowych rzeką Rakownik, uznany w rankingu „Gazety Lubuskiej” z 2008 roku za siódmy cud województwa lubuskiego." Czy to dział został uznany za siódmy cud? Naprawdę? Nic konkretniejszego? Trochę bym się dziwił Gazecie Lubuskiej. Przy okazji, dopiero teraz zauważyłem Gazetę Lubuską w zupełnie niepotrzebnym cudzysłowie.
# Tytuł Infrastruktura, podtytuł Transport. Dowiadujemy się, że najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Świebodzinie, ale bliżej są dwa przystanki kolejowe. Na wszelki wypadek sprawdziłem, co to jest stacja kolejowa. Okazuje się, że stacja w Świebodzinie nie spełnia wikipedycznej definicji stacji kolejowej, zresztą według aktualnej kategoryzacji dworców kolejowych takiej kategorii, jak stacja, nie ma w ogóle. Nie ma też zresztą kategorii przystanek. Więc najbliższy dworzec kolejowy wcale się nie znajduje w Świebodzinie.
# Podtytuł Ochrona środowiska, dowiadujemy się tutaj, że w Lubrzy prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Bardzo przepraszam, nie mogę się powstrzymać.
# Architektura, Zabytki. Skróty: Pz.W. 694 i PT-76. To nie są skróty powszechnie znane.
# Tytuł Kultura, ostatnie zdanie: "W 1864 roku urodził się w Lubrzy niemiecki chirurg Alexander Tietze". Dalej dowiadujemy się, że on miał coś wspólnego z jednostką chorobową, nazwaną jego nazwiskiem, natomiast nic się nie dowiadujemy o jego związku z kulturą. W artykułach o innych miejscowościach bywa dział o ludziach, związanych z miejscowością. Nawet jeżeli jest to tylko ten jeden chirurg, to ja bym specjalnie dla niego taki podtytuł wyodrębnił.
Przykro mi, ale lekturę skończyłem na zbieraniu grzybów i owoców runa leśnego w dziale Turystyka. To naprawdę było męczące. Sugeruję przepuszczenie przez wyżymaczkę. A zespołowi, który to zakwalifikował jako artykuł na medal, nie składam gratulacji.

Wersja z 00:10, 6 maj 2020

Czy naprawdę jest to artykuł zasługujący na medal

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to oryginalna interpunkcja, a więc przede wszystkim mnóstwo przecinków, tam gdzie przecinków absolutnie być nie powinno. Napisałem o tym w dyskusji, a dopiero potem podjąłem się ciężkiej pracy nad próbą korekty. Jak się okazało, spora część artykułu nie wymagała korekt interpunkcji. Ale, kiedy już dobrnąłem prawie do końca, po zauważeniu kilku drobniejszych, nazwijmy to niezręczności, zauważyłem, że przy całym szacunku dla pracowitości autora, ilość miejsca poświęconego tej miejscowości jest zdecydowanie przesadzona. Tym bardziej, że niektóre informacje powtarzają się kilkakrotnie: Noc Nenufarów, zabytki, jeziora, baza turystyczna, spływ rzeką Rakownik, ilość mieszkańców. Wątpliwa jest też dla mnie ilość odsyłaczy, najczęściej informujących o sprawach zupełnie błahych. Z zauważonych niezręczności szczególnie polecałbym do oceny i poprawy następujące:

  1. Zdanie "Zamiana została potwierdzona przez ks. Jana ścinawskiego oraz ks. Henryka żagańskiego w 1330 roku" zostało przeze mnie na pierwszy rzut oka odebrane, że mowa w nim o księżach. Dopiero po chwili zorientowałem się, że to nie o księżach mowa, a o księciach. Znalazłem w Wikipedii księcia żagańskiego, władającego w 1330 r., zwanego Henrykiem IV Wiernym, o księstwie ścinawskim Wikipedia jak dotąd milczy. Tak czy owak lepiej by było, gdyby o księciu żagańskim nie pisać ks. Henryk żagański, a książę żagański Henryk IV Wierny, i to samo o księciu ścinawskim.
  2. Dość wątpliwą logikę zauważyłem w dziale o demografii, gdzie jako jedną z przyczyn przyrostu liczby ludności podano rozwój budownictwa jednorodzinnego. Moim zdaniem zależność jest raczej odwrotna.
  3. Podtytuł Samorząd. Zdanie drugie: "gmina posiada Wójta Gminy". Pominąwszy zastosowanie czasownika "posiadać" w dość nieortodoksyjnym znaczeniu, gdybym musiał cośkolwiek napisać, napisałbym, że organem władzy wykonawczej jest Wójt. Tyle że to nie jest jakaś wyłączna właściwość gminy Lubrza, więc po co to pisać? W zasadzie cały tytuł o samorządzie nadaje się do usunięcia, bo nie ma tam żadnej szczególnej informacji o samorządzie tej właśnie, a nie innej gminy.
  4. Podtytuł Gospodarka, zdanie: "Dużą rolę odrywa dział związany z turystyką, m.in. organizacja spływów kajakowych rzeką Rakownik, uznany w rankingu „Gazety Lubuskiej” z 2008 roku za siódmy cud województwa lubuskiego." Czy to dział został uznany za siódmy cud? Naprawdę? Nic konkretniejszego? Trochę bym się dziwił Gazecie Lubuskiej. Przy okazji, dopiero teraz zauważyłem Gazetę Lubuską w zupełnie niepotrzebnym cudzysłowie.
  5. Tytuł Infrastruktura, podtytuł Transport. Dowiadujemy się, że najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Świebodzinie, ale bliżej są dwa przystanki kolejowe. Na wszelki wypadek sprawdziłem, co to jest stacja kolejowa. Okazuje się, że stacja w Świebodzinie nie spełnia wikipedycznej definicji stacji kolejowej, zresztą według aktualnej kategoryzacji dworców kolejowych takiej kategorii, jak stacja, nie ma w ogóle. Nie ma też zresztą kategorii przystanek. Więc najbliższy dworzec kolejowy wcale się nie znajduje w Świebodzinie.
  6. Podtytuł Ochrona środowiska, dowiadujemy się tutaj, że w Lubrzy prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Bardzo przepraszam, nie mogę się powstrzymać.
  7. Architektura, Zabytki. Skróty: Pz.W. 694 i PT-76. To nie są skróty powszechnie znane.
  8. Tytuł Kultura, ostatnie zdanie: "W 1864 roku urodził się w Lubrzy niemiecki chirurg Alexander Tietze". Dalej dowiadujemy się, że on miał coś wspólnego z jednostką chorobową, nazwaną jego nazwiskiem, natomiast nic się nie dowiadujemy o jego związku z kulturą. W artykułach o innych miejscowościach bywa dział o ludziach, związanych z miejscowością. Nawet jeżeli jest to tylko ten jeden chirurg, to ja bym specjalnie dla niego taki podtytuł wyodrębnił.

Przykro mi, ale lekturę skończyłem na zbieraniu grzybów i owoców runa leśnego w dziale Turystyka. To naprawdę było męczące. Sugeruję przepuszczenie przez wyżymaczkę. A zespołowi, który to zakwalifikował jako artykuł na medal, nie składam gratulacji.