Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Keisyz (dyskusja | edycje)
m Usunięto kategorię "Finanse" za pomocą HotCat
WP:SK+ToS+mSI+Bn, drobne redakcyjne, drobne techniczne
Linia 1: Linia 1:
'''Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych''', '''wskaźnik cen produkcyjnych''' ([[język angielski|ang.]] ''producer price index'', '''PPI''') – wskaźnik (miernik) obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr. Jest powszechnie stosowany jako jedna z miar poziomu [[inflacja|inflacji]], obok [[Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych|wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych]]. Po raz pierwszy został wprowadzony w 1890 roku w [[Stany Zjednoczone|Stanach Zjednoczonych]], gdzie jest najstarszym współczynnikiem nieprzerwanie obliczanym przez amerykański Departament Pracy<ref>[http://www.bls.gov/ppi/ Strona amerykańskiego Departamentu Pracy na temat PPI]</ref>.
'''Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych''', '''wskaźnik cen produkcyjnych''' ([[język angielski|ang.]] ''producer price index'', ''PPI'') – wskaźnik (miernik) obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr. Jest powszechnie stosowany jako jedna z miar poziomu [[inflacja|inflacji]], obok [[Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych|wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych]]. Po raz pierwszy został wprowadzony w 1890 roku w [[Stany Zjednoczone|Stanach Zjednoczonych]], gdzie jest najstarszym współczynnikiem nieprzerwanie obliczanym przez amerykański Departament Pracy<ref>[http://www.bls.gov/ppi/ Strona amerykańskiego Departamentu Pracy na temat PPI].</ref>.


W Polsce wskaźnik cen dóbr produkcyjnych odnosi się do cen produkcji sprzedanej przemysłu. Jest on obliczany i publikowany przez [[Główny Urząd Statystyczny]]. Nie&nbsp;ma zunifikowanego sposobu jego wyliczania. Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu obrazuje zmiany cen bazowych w przemyśle, a ściślej w czterech sekcjach według PKD 2007: ''górnictwo i wydobywanie''; ''przetwórstwo przemysłowe''; ''wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę'' oraz ''dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja''. Opracowywany jest na podstawie miesięcznych badań cen reprezentatywnych wyrobów i usług (ok. 30 tys. w miesiącu) uzyskiwanych przez dobrane w sposób celowy [[Podmiot gospodarczy|podmioty gospodarcze]] (ok. 3300 w miesiącu), w których liczba pracujących wynosi 10 lub więcej osób. Obserwacją obejmuje się dane dotyczące cen (dwóch kategorii: producenta i bazowej) oraz wartości sprzedaży<ref>{{Cytuj stronę | url = http://old.stat.gov.pl/gus/definicje_PLK_HTML.htm?id=POJ-1320.htm | tytuł = Strona GUS | opublikowany = old.stat.gov.pl | archiwum = https://web.archive.org/web/20140513051940/http://old.stat.gov.pl/gus/definicje_PLK_HTML.htm?id=POJ-1320.htm | zarchiwizowano = 2014-05-13}}{{Martwy link}}</ref>.
W Polsce wskaźnik cen dóbr produkcyjnych odnosi się do cen produkcji sprzedanej przemysłu. Jest on obliczany i publikowany przez [[Główny Urząd Statystyczny]]. Nie&nbsp;ma zunifikowanego sposobu jego wyliczania. Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu obrazuje zmiany cen bazowych w przemyśle, a ściślej w czterech sekcjach według PKD 2007: ''górnictwo i wydobywanie''; ''przetwórstwo przemysłowe''; ''wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę'' oraz ''dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja''. Opracowywany jest na podstawie miesięcznych badań cen reprezentatywnych wyrobów i usług (ok. 30 tys. w miesiącu) uzyskiwanych przez dobrane w sposób celowy [[Podmiot gospodarczy|podmioty gospodarcze]] (ok. 3300 w miesiącu), w których liczba pracujących wynosi 10 lub więcej osób. Obserwacją obejmuje się dane dotyczące cen (dwóch kategorii: producenta i bazowej) oraz wartości sprzedaży<ref>{{cytuj |tytuł = Pojęcia stosowane w statystyce publicznej |rozdział = Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu |data dostępu = 2023-03-05 |opublikowany = [[Główny Urząd Statystyczny]] |url = https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/708,pojecie.html}}</ref><!-- SPRAWDŹ TO MIEJSCE! (TAG ZAMYKAJĄCY BEZ OTWIERAJĄCEGO?) -->.


== Przypisy ==
== Przypisy ==
Linia 9: Linia 9:
* ''Leksykon polityki gospodarczej'' pod red. Urszuli Kaliny-Prasznic. Kraków 2005, s. 85.
* ''Leksykon polityki gospodarczej'' pod red. Urszuli Kaliny-Prasznic. Kraków 2005, s. 85.


[[Kategoria:Finanse]]
[[Kategoria:Wskaźniki makroekonomiczne]]
[[Kategoria:Wskaźniki makroekonomiczne]]
[[Kategoria:Inflacja]]

Wersja z 15:01, 5 mar 2023

Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych, wskaźnik cen produkcyjnych (ang. producer price index, PPI) – wskaźnik (miernik) obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr. Jest powszechnie stosowany jako jedna z miar poziomu inflacji, obok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Po raz pierwszy został wprowadzony w 1890 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest najstarszym współczynnikiem nieprzerwanie obliczanym przez amerykański Departament Pracy[1].

W Polsce wskaźnik cen dóbr produkcyjnych odnosi się do cen produkcji sprzedanej przemysłu. Jest on obliczany i publikowany przez Główny Urząd Statystyczny. Nie ma zunifikowanego sposobu jego wyliczania. Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu obrazuje zmiany cen bazowych w przemyśle, a ściślej w czterech sekcjach według PKD 2007: górnictwo i wydobywanie; przetwórstwo przemysłowe; wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja. Opracowywany jest na podstawie miesięcznych badań cen reprezentatywnych wyrobów i usług (ok. 30 tys. w miesiącu) uzyskiwanych przez dobrane w sposób celowy podmioty gospodarcze (ok. 3300 w miesiącu), w których liczba pracujących wynosi 10 lub więcej osób. Obserwacją obejmuje się dane dotyczące cen (dwóch kategorii: producenta i bazowej) oraz wartości sprzedaży[2].

Przypisy

Bibliografia

  • Leksykon polityki gospodarczej pod red. Urszuli Kaliny-Prasznic. Kraków 2005, s. 85.