Touchstone Pictures: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Luckas-bot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: ca:Touchstone Pictures
Luckas-bot (dyskusja | edycje)
Linia 46: Linia 46:
[[fi:Touchstone Pictures]]
[[fi:Touchstone Pictures]]
[[sv:Touchstone Pictures]]
[[sv:Touchstone Pictures]]
[[th:ทัชสโตนพิกเจอส์]]
[[uk:Touchstone Pictures]]
[[uk:Touchstone Pictures]]
[[zh:试金石影片]]
[[zh:试金石影片]]

Wersja z 11:53, 15 sie 2010

Touchstone Picturesamerykańska marka filmowa założona w Los Angeles w 1984 roku używana przez grupę filmową Walt Disney Motion Pictures Group. Tradycyjnie sygnowano nią filmy, których dystrybuowanie pod marką Disney (kojarzoną jednoznacznie z produkcją dziecięcą) uważano za ryzykowne lub niewłaściwe. Często jest uważana za samodzielną wytwórnię filmową, jednak w rzeczywistości nią nie jest i nigdy nie była[1].

Historia

W 1979 roku Walt Disney Productions po raz pierwszy wyprodukowało film, który w amerykańskiej klasyfikacji uzyskał status PG, co oznaczało, iż zalecano oglądanie go przez najmłodszych widzów jedynie w towarzystwie rodziców, czyli od 12 lat. Filmem tym była Czarna dziura. Gałąź filmów dla starszych widzów okazała się zyskowna i zajmowały one coraz ważniejsze miejsce w biznesie Disneya. Po wejściu na ekrany obrazu Prochowiec z 1983 roku podniosły się głosy, iż tego rodzaju filmy nie powinny być opatrywane logo Disneya, kojarzącym się dotąd z rozrywką dla całej rodziny. Aby temu zaradzić, od 1984 roku filmy Disneya z klasyfikacją PG lub wyższą (dla jeszcze starszych) nosiły jako producenta markę Touchstone Pictures. Pierwszą premierą oznaczoną w taki sposób była głośna komedia Plusk z Daryl Hannah w roli głównej.

Łącznie w latach 1984-2008 marką tą opatrzono ponad 230 filmów, w tym wiele spośród największych kasowych przebojów. Począwszy od roku 2003 i serii Piraci z Karaibów w życie wprowadzana jest decyzja, aby ograniczyć używanie marki Touchstone Pictures i rozszerzyć czysto dziecięcą i familijną dotąd markę Walt Disney Pictures również na filmy dla nieco starszych odbiorców. Marka Touchstone Pictures nie została jednak całkowicie zarzucona i wciąż corocznie wychodzi kilka opatrzonych nią obrazów (dokładnie od 2007 roku).

Touchstone po 2007 roku

W 2007 roku szef The Walt Disney Company, Robert Iger wprowadził nową zasadę porządkowania marek w firmie, w ramach której trzema głównymi miały stać się Disney (kino i parki rozrywki), ABC (telewizja) i ESPN (media sportowe). Z tego samego powodu pozostałe marki spod znaku Touchstone zostały zlikwidowane lub przydzielone do innych grup.

Poza Touchstone Pictures do 2007 roku istniały następujące jednostki:

Touchstone Television

Spółka założona w 1985 roku zajmująca się produkcją seriali telewizyjnych. Produkowała głównie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC. Wśród licznych produkcji studio wyprodukowało między innymi kilka sezonów Zagubionych. W 2007 roku, w wyniku planu Igera, ustąpiła miejsce ABC Studios.

Touchstone Games

Studio produkujące i dystrybuujące gry komputerowe ostatecznie usunięte w 2008 roku. Jej ostatnim i zarazem jednym z największych hitów była gra wideo z 2008 roku o nazwie Turok.

Współpraca z DreamWorks

Od 2010 roku Touchstone Pictures stało się dystrybutorem filmów produkowanych przez studio DreamWorks Pictures. Umowa, która obejmuje 30 najbliższych filmów DreamWorks, przewiduje, iż obrazy te będą sygnowane równocześnie markami DreamWorks (jako producenta) i Touchstone Pictures (jako dystrybutora).

Linki zewnętrzne