Black Screen of Death: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EleferenBot (dyskusja | edycje)
EmausBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.3) (Robot usunął ru:Чёрный экран смерти
Linia 35: Linia 35:
[[ko:블랙스크린]]
[[ko:블랙스크린]]
[[it:Schermata nera di errore]]
[[it:Schermata nera di errore]]
[[ru:Чёрный экран смерти]]
[[sk:Čierna obrazovka smrti]]
[[sk:Čierna obrazovka smrti]]

Wersja z 11:07, 12 sty 2013

Black Screen of Death (BlSoD lub BSOD, z ang. Czarny ekran śmierci), to dwie rzeczy:

Black Screen of Death występował (i wciąż występuje) we wszystkich wersjach OS/2 i w Mac OS X Leopard i Snow Leopard.

Black Screen of Death w Windows

Windows 3.x

BlSoD w Windows 3.x

W Windows 3.x Black Screen of Death to postępowanie systemu jeśli aplikacja DOSa nie mogła się uruchomić poprawnie. Zwykle występował kiedy tworzono połączenie z dyskami sieciowymi znajdującymi się rezydentnie w pamięci. (Najczęściej, lecz nie jedynie, był widziany kiedy klient Novell NetWare dla DOSa, NETX był uruchamiany.)

Wtedy system przełączał się do trybu tekstowego, nie wyświetlając nic i zostawiając użytkownika przed czarnym ekranem z migoczącym kursorem w lewym górnym rogu. W tym momencie jedyną możliwością, aby system ponownie zadziałał normalnie, było odłączenie i podłączenie komputera do prądu.

Według Wallace'a McClure'a z ASP.net[1], fraza została wymyślona latem 1991 roku przez Eda Browna, technika z działu IT firmy Coca-Cola Company w Atlancie. Raportował, że kiedy pracownicy z działu Global Marketing w jego firmie chcieli uruchomić WordPerfect, na ich ekranach pojawiał się BSOD.

Późniejsze wersje Windows

Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows ME, Windows XP oraz oficjalne wydanie Windows Vista także wyświetlają Black Screen of Death kiedy system operacyjny nie może się uruchomić. Zwykle wyświetlany jest z powodu brakującego pliku. Użytkownik musi zreinstalować Windows (w wypadku uszkodzenia ważnych plików takich jak kernel32.dll) lub uruchomić program check disk (chkdsk z opcją /r) po wcześniejszym podłączeniu dysku do innego komputera z systemem Windows. Jeśli brakujący plik to bardzo ważny proces, wtedy komputer może tylko wyświetlić BSODa, nie informując, że to z powodu brakującego pliku.

W innych sytuacjach, Black Screen of Death jest zastąpiony przez Blue Screen of Death.

Black Screen of Death może też zostać wyświetlony z powodu nieprawidłowych sterowników lub niedziałającej na monitorze, a ustawionej, funkcji wyświetlania.