Błąd (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Błąd oprogramowania lub w żargonie informatycznym bug (czytaj bag wymowa i) – usterka programu komputerowego powodująca jego nieprawidłowe działanie, wynikająca z błędu człowieka na jednym z etapów tworzenia oprogramowania, zwykle podczas tworzenia kodu źródłowego, lecz niekiedy także na etapie projektowania.

Etymologia angielskiego określenia bug[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza komputerowa "pluskwa" usunięta z komputera Mark II

Słowo bug (z ang. pluskwa, owad, robactwo) przeszło prawdopodobnie do żargonu programistycznego z żargonu inżynierów telekomunikacji, którzy żartowali na temat szumów w sygnale, mówiąc że „owady zalęgły się w urządzeniu”. Wiadomo też, że słowa bug w kontekście usterki użył Thomas Edison już w 1878[potrzebne źródło].

Potwierdzenie w terminologii komputerowej, wspomnianego terminu przypisywane jest pani admirał Grace Hopper. Podczas prac prowadzonych 9 września 1947 r.[1][2] z komputerem Harvard Mark II operator stwierdził jego nieprawidłowe działanie, a po poszukiwaniach przyczyny Bill Burke z miejscowości Pulaski w Wirginii znalazł w przekaźniku 40 panelu F ćmę[3] (ang. moth), która powodowała spięcie. Grace Hopper wkleiła owada do dziennika – fotografia obok. Dziennik obecnie znajduje się w Naval Surface Warfare Center Computer Museum w Dahlgren w stanie Wirginia (USA). Opis fotografii tego dziennika podaje błędny rok wpisu - 1945, inne źródła wskazują na rok 1947, co potwierdza fakt, iż komputer Mark II został uruchomiony w lipcu tego roku.

Słowo bug jest często tłumaczone w tym kontekście jako pluskwa. Pluskwa oznacza obecnie również podsłuch lub podgląd elektroniczny (mikrofon, kamera) lub analogicznie backdoor celowo zaimplementowany w oprogramowaniu z inicjatywy programisty lub na zlecenie.

Błędy programistyczne są przedmiotem wielu spośród tzw. praw Murphy'ego, m.in. „w każdym programie (dłuższym niż 100 linijek) jest jeszcze jeden błąd”[potrzebne źródło].

Diagnoza i usuwanie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Debugowanie.

Bug jako określenie błędu programistycznego występuje w nazwach programów pomagających usuwać błędy, tzw. debugerów, czy też „odpluskwiaczy”. Programy te pozwalają śledzić wartości określonych zmiennych i rejestrów wykorzystywanych w programie do momentu wystąpienia błędu, co z kolei pozwala znaleźć dokładne miejsce w kodzie źródłowym, w którym należy dokonać poprawek.

Aby ułatwić zgłaszanie błędów testerom i użytkownikom oraz w celu śledzenia stanów błędów przez wszystkich zainteresowanych, powstały liczne systemy śledzenia błędów. Do najpopularniejszych należy Bugzilla (stworzony pierwotnie na potrzeby projektu Mozilla), stosowany również przez fundację MediaWiki do zbierania informacji o błędach w oprogramowaniu Wikipedii i pokrewnych Wiki (patrz: http://bugzilla.wikipedia.org ). W systemie Bugzilla każdy może zgłosić błąd, podając przy tym okoliczności, w jakich on występuje. Zgłoszenie to jest następnie przydzielane określonemu programiście, a aktualne informacje o postępach w naprawianiu usterki są udostępniane w systemie.

Typy błędów[edytuj | edytuj kod]

Z reguły wyróżnia się trzy główne typy błędów:

 • Błędy składniowe – nie pozwalają na kompilację programu, jak np. literówka w wywołaniu zmiennej. Są one najczęściej dość łatwe do usunięcia, zazwyczaj wynikają z drobnych pomyłek programisty.
 • Błędy semantyczne (znaczeniowe) – część błędów semantycznych można wychwycić już w momencie kompilacji, np. próbę odwołania się do nieistniejącej funkcji, lecz inne mogą ujawnić się dopiero w trakcie wykonywania.
 • Błędy logiczne – nie przerywają kompilacji, lecz powodują niewłaściwe działanie warstwy logicznej jak np. niepoprawne wyznaczanie pozycji gracza (które także może być spowodowane literówką – jak np. wpisanie znaku „+” zamiast „-”). Ten typ błędów jest znacznie trudniejszy do wykrycia i usunięcia; często błąd tkwi w jednym źle zapisanym znaku, lecz programista musi do tego znaku sam dojść (w przypadku błędu składniowego znak jest wskazywany przez komunikat kompilatora).

Zapobieganie błędom[edytuj | edytuj kod]

W typowych warunkach można się spodziewać, że w każdym nietrywialnym programie będzie sporo błędów. Ich liczbę można jednak znacząco ograniczyć. Uważa się, że liczba błędów na wiersz kodu jest w przybliżeniu niezależna od języka[potrzebne źródło], dlatego program o tej samej funkcjonalności napisany w języku wyższego poziomu (np. Perl czy Python) będzie miał mniej błędów niż w języku niższego poziomu (C czy asembler). Stąd lepiej używać języków, które w krótszym tekście zawrą więcej treści.

Liczbę błędów można też ograniczyć przeprowadzając testy programu. Testy te powinny być w miarę możliwości zautomatyzowane – komputer potrafi przeprowadzić o kilka rzędów wielkości więcej testów na godzinę niż człowiek.

Do metod zmniejszania liczby błędów można zaliczyć:

 • umiejętne zastosowanie paradygmatów programowania strukturalnego, proceduralnego i obiektowego,
 • pisanie w sposób czytelny, hierarchiczne formatowanie kodu źródłowego
 • unikanie skrótów programistycznych w rodzaju ++i*=*c--;[4]
 • stosowanie zrozumiałych identyfikatorów, nawet kosztem ich większej długości
 • stosowanie komentarzy w miejscach, których zrozumienie kodu nie jest natychmiastowe
 • współtworzenie programu i jego dokumentacji
 • opisywanie (w komentarzach i dokumentacji) założeń przyjętych podczas pisania danego fragmentu kodu (np. co do typów danych wejściowych, czy spodziewanego sposobu użycia)
 • unikanie trudnych w analizie konstrukcji (jak instrukcja skoku, czy ewaluacja kodu w trakcie wykonania)
 • używanie narzędzi wykrywających podejrzane fragmenty kodu (np. lint), włączenie ostrzeżeń kompilatora o napotkaniu konstrukcji będących częstym źródłem błędów (np. if(a=b)... zamiast if(a==b)... )
 • ręczne audyty kodu

Czasem błędy wykrywa się przez wprowadzanie do programu losowych danych i sprawdzanie otrzymywanych odpowiedzi. Ponieważ typowe błędy dotyczą wielu danych, wykrywa się w ten sposób większość błędów.

Bardzo rzadko przeprowadza się dowody matematyczne programów. Nawet one nie dają jednak gwarancji poprawnego działania programu, ponieważ nie jest pewne, że model zachowania programu jest bezbłędny (jeśli ta sama osoba pisała kod i dowód, to ten sam błąd mógł się pojawić w obu), ani też, że zastosowany model matematyczny odpowiada rzeczywistości (np. kompilator czy nawet sam procesor może wprowadzić optymalizacje, które psują „poprawny” kod).

Ponieważ testowanie dużych czynności jest trudną operacją, zwykle testuje się osobno podzespoły programu oraz program w całości (zakładając przy tym, że podzespoły działają poprawnie). Można przez to przeoczyć pewną klasę błędów.

Często trudno jest testować program w naturalnym środowisku (np. w przypadku programów sieciowych, operujących bezpośrednio na sprzęcie czy wymagających interakcji z wieloma użytkownikami) i dlatego konieczne jest testowanie w środowisku sztucznym – za pomocą emulatorów sprzętu, sieci czy sztucznego generowania zdarzeń symulujących działania użytkowników („wpisano X w pole Y”, „kliknięto przycisk Z” itp.).

Testy pisane są zwykle w późnej fazie rozwoju oprogramowania. W metodologii zwanej „programowaniem ekstremalnym” testy pisze się zanim rozpocznie się pisanie danej części oprogramowania, co ma zmniejszyć liczbę błędów. Wiąże się to ze zjawiskiem – stwierdzonym empirycznie i znanym z literatury specjalistycznej – wiązki błędów. Oznacza to, że im więcej odkryto błędów w programie, tym większe jest prawdopodobieństwo istnienia błędów niewykrytych. To zaskakujące stwierdzenie można wyjaśnić w następujący sposób: jeśli w programie wykryto dużo lub bardzo dużo błędów, to jest on prawdopodobnie źle napisany, zatem łączna liczba błędów może być większa niż liczba wykrytych. W tym kontekście wczesne wykrywanie błędów (czyli złego programowania) pozwala na uniknięcie tego zjawiska.

Do tworzenia testów i zarządzania nimi istnieje wiele systemów, tzw. testing frameworks, takich jak XUnit.

Przypisy

 1. Cosmos and History: The Journal of Natural and Social Philosophy, Vol 4, No 1-2 (2008);Of Mice Moths and Men Machines Susan Schuppli;ISSN 1832-9101 [1]
 2. Photo # NH 96566-KN picture data
 3. Human choice and computers; ISBN 1-4020-7185-X (2002 r)
 4. (fragment poprawnego, aczkolwiek nieczytelnego kodu w języku C, oznacza zwiększenie i o jeden, przemnożenie i przez element wskazywany przez wskaźnik c, a następnie przesunięcie wskaźnika c o jeden element do tyłu w tablicy)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]