Black Screen of Death

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Black Screen of Death (BlSoD lub BSOD, z ang. Czarny ekran śmierci), to:

Black Screen of Death występował (i wciąż występuje) we wszystkich wersjach OS/2 i w Mac OS X Leopard i Snow Leopard.

Black Screen of Death w Windows[edytuj | edytuj kod]

Windows 3.x[edytuj | edytuj kod]

BSoD w Windows 3.x

W Windows 3.x Black Screen of Death to postępowanie systemu jeśli aplikacja DOSa nie mogła się uruchomić poprawnie. Zwykle występował kiedy tworzono połączenie z dyskami sieciowymi znajdującymi się rezydentnie w pamięci. (Najczęściej, lecz nie jedynie, był widziany kiedy klient Novell NetWare dla DOSa, NETX był uruchamiany.)

Wtedy system przełączał się do trybu tekstowego, nie wyświetlając nic i zostawiając użytkownika przed czarnym ekranem z migoczącym kursorem w lewym górnym rogu. W tym momencie jedyną możliwością, aby system ponownie zadziałał normalnie, było jego ponowne uruchomienie.

Według Wallace'a McClure'a z ASP.net[1], fraza została wymyślona latem 1991 roku przez Eda Browna, technika z działu IT firmy Coca-Cola Company w Atlancie. Raportował, że kiedy pracownicy z działu Global Marketing w jego firmie chcieli uruchomić WordPerfect, na ich ekranach pojawiał się BSOD.

Późniejsze wersje Windows[edytuj | edytuj kod]

Windows 95, Windows 98 i kolejne wersje tego systemu operacyjnego, także wyświetlają Black Screen of Death kiedy system nie może się uruchomić. Zwykle jest to spowodowane brakiem jednego z plików wymaganych przez Windows. Użytkownik wtedy musi zreinstalować system (w wypadku uszkodzenia ważnych plików takich jak kernel32.dll), uruchomić program sprawdzania dysków (chkdsk z opcją /r) po wcześniejszym podłączeniu dysku do innego komputera z systemem Windows lub uruchomić konsolę odzyskiwania systemu, w przypadku nowszych wersji Windows, pozwalając na automatyczną naprawę problemu. Jeśli brakujący plik to bardzo ważny proces, wtedy komputer może tylko wyświetlić BSODa, nie informując, że to z powodu brakującego pliku.

W innych sytuacjach Black Screen of Death jest zastępowany przez Blue Screen of Death.

Black Screen of Death może też zostać wyświetlony z powodu nieprawidłowych sterowników (głównie karty graficznej) lub niedozwolonej na monitorze, a ustawionej, funkcji wyświetlania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]