Agada (lek): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
DSisyphBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: fr:Agada
TXiKiBoT (dyskusja | edycje)
Linia 28: Linia 28:
[[en:Agada]]
[[en:Agada]]
[[fr:Agada]]
[[fr:Agada]]
[[ml:അഗദതന്ത്രം]]

Wersja z 13:59, 17 wrz 2010

Agada to jedna z ośmiu dyscyplin, na jakie dzielona jest tradycyjna nauka przez Indusów. Agada traktuje o najlepszym antidotum na trucizny (toksykologii).

Agada tantra to nauki tradycyjnej indyjskiej toksykologii. Praktykujący ta tantrę stwierdzają, że są w stanie poradzić sobie z różnymi zatruciami wywołanymi przez jedzenie, ukąszeniami węży, pogryzieniami przez psy czy też ukąszeniami owadów.

Podręcznik tej szkoły toksykologii stanowi Kaśjapa Samhita przypisywana Kaśjapie z Takasashila. Jednak to inna księga niż Kashyapa Samhita o pediatrii. Ten tekst nie jest obecne dostępny, jednakże odniesienia do tego tekstu można odszukać w wielu komentarzach. Inne teksty napisane przez Alambayana, Ushana, Saunaka, czy też Latyayana zdają się wciąż istnieć. Niemniej jednak, z wyjątkiem różnych odniesień do tych tekstów, oryginalne teksty są obecnie nie osiągalne.

Tradycyjna praktyka toksykologii jest wciąż praktykowana przez różne rodziny Wishawaidjas, tzw. „doktorów od trucizn”, którzy uważali się za specjalistów toksykologii. W rzeczywistości ich wiedza jest ograniczona (szczególnie w porównaniu do wiedzy charakterystycznej dla wcześniejszych lekarzy praktykujących ajurwedę), a jednak mieszkańcy mniejszych wiosek wciąż wykorzystują te praktyki do radzenia sobie np. z pogryzieniami. W czasach starożytnych, była to praca Wishawaidjas w celu ochrony rodziny królewskiej przed otruciem, jak również w celu zatruwania wrogów króla.

Agada w buddyzmie

Panaceum, lek na wszystkie choroby i niedogodności. Każda buddyjska metoda i szkoła, jest najlepsza dla konkretnych ludzi, w szczególnym czasie. To dlatego Budda wychwalał wszystkie sutry jako najważniejsze. Pojawia się we wszystkich metodach i szkołach, jednak zwłaszcza w buddyzmie Czystej Krainy.