Agada (lek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agada – jedna z ośmiu dyscyplin, na jakie dzielona jest tradycyjna nauka przez Indusów. Agada traktuje o najlepszym antidotum na trucizny (toksykologii).

Agadatantra to nauki tradycyjnej indyjskiej toksykologii. Praktykujący tę tantrę stwierdzają, że są w stanie poradzić sobie z różnymi zatruciami wywołanymi przez jedzenie, ukąszenia węży, pogryzienia przez psy czy też ukąszenia owadów.

Podręcznik tej szkoły toksykologii stanowi Kaśjapasanhita przypisywana Kaśjapie (Vriddhakaśjapa) z Taksili. Jednak to inna księga niż Kaśjapasanhita o pediatrii. Ten tekst nie jest obecne dostępny, jednakże odniesienia do tego tekstu można odszukać w wielu komentarzach. Inne teksty napisane przez Alambayana, Ushana, Saunaka, czy też Latyayana zdają się wciąż istnieć. Niemniej jednak, z wyjątkiem różnych odniesień do tych tekstów, oryginalne teksty są obecnie nieosiągalne.

Tradycyjna praktyka toksykologii jest wciąż praktykowana przez różne rodziny wiszawajdjów, w tym tzw. „doktorów od trucizn”, którzy uważali się za specjalistów toksykologii. W rzeczywistości ich wiedza jest ograniczona (szczególnie w porównaniu do wiedzy charakterystycznej dla wcześniejszych lekarzy praktykujących ajurwedę), a jednak mieszkańcy mniejszych wiosek wciąż wykorzystują te praktyki do radzenia sobie np. z pogryzieniami. W czasach starożytnych, była to praca wiszawajdjów w celu ochrony rodziny królewskiej przed otruciem, jak również w celu zatruwania wrogów króla.

Agada w buddyzmie[edytuj | edytuj kod]

Panaceum, lek na wszystkie choroby i niedogodności. Każda buddyjska metoda i szkoła, jest najlepsza dla konkretnych ludzi, w szczególnym czasie. To dlatego Budda wychwalał wszystkie sutry jako najważniejsze. Pojawia się we wszystkich metodach i szkołach, jednak zwłaszcza w buddyzmie Czystej Krainy.