Agada (lek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Agada – jedna z ośmiu dyscyplin, na jakie dzielona jest tradycyjna nauka przez Indusów. Agada traktuje o najlepszym antidotum na trucizny (toksykologii).

Agada tantra to nauki tradycyjnej indyjskiej toksykologii. Praktykujący tę tantrę stwierdzają, że są w stanie poradzić sobie z różnymi zatruciami wywołanymi przez jedzenie, ukąszenia węży, pogryzienia przez psy czy też ukąszenia owadów.

Podręcznik tej szkoły toksykologii stanowi Kaśjapa Samhita przypisywana Kaśjapie z Takasashila. Jednak to inna księga niż Kashyapa Samhita o pediatrii. Ten tekst nie jest obecne dostępny, jednakże odniesienia do tego tekstu można odszukać w wielu komentarzach. Inne teksty napisane przez Alambayana, Ushana, Saunaka, czy też Latyayana zdają się wciąż istnieć. Niemniej jednak, z wyjątkiem różnych odniesień do tych tekstów, oryginalne teksty są obecnie nieosiągalne.

Tradycyjna praktyka toksykologii jest wciąż praktykowana przez różne rodziny Wishawaidjas, tzw. „doktorów od trucizn”, którzy uważali się za specjalistów toksykologii. W rzeczywistości ich wiedza jest ograniczona (szczególnie w porównaniu do wiedzy charakterystycznej dla wcześniejszych lekarzy praktykujących ajurwedę), a jednak mieszkańcy mniejszych wiosek wciąż wykorzystują te praktyki do radzenia sobie np. z pogryzieniami. W czasach starożytnych, była to praca Wishawaidjas w celu ochrony rodziny królewskiej przed otruciem, jak również w celu zatruwania wrogów króla.

Agada w buddyzmie[edytuj]

Panaceum, lek na wszystkie choroby i niedogodności. Każda buddyjska metoda i szkoła, jest najlepsza dla konkretnych ludzi, w szczególnym czasie. To dlatego Budda wychwalał wszystkie sutry jako najważniejsze. Pojawia się we wszystkich metodach i szkołach, jednak zwłaszcza w buddyzmie Czystej Krainy.