Tablet graficzny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Xqbot (dyskusja | edycje)
m r2.5.2) (robot dodaje: ro:Tabletă grafică
ArthurBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.3) (robot dodaje: bg:Графичен таблет
Linia 37: Linia 37:


[[be:Дыгітайзер]]
[[be:Дыгітайзер]]
[[bg:Графичен таблет]]
[[ca:Tauleta gràfica]]
[[ca:Tauleta gràfica]]
[[cs:Tablet]]
[[cs:Tablet]]

Wersja z 12:57, 3 sty 2011

Tablet (rzad. digitizer) – urządzenie wskazujące służące przede wszystkim do rysowania elementów graficznych na komputerze, choć z powodzeniem może działać w zastępstwie myszy komputerowej.

Konstrukcja

Tablet składa się ze specjalnej podkładki oraz wskaźnika zwanego piórkiem (rysikiem), zwykle w kształcie długopisu. Ruch rysika po podkładce jest przenoszony do komputera jako informacja o bieżącym położeniu oraz o sile nacisku wskaźnika na tablet. Bardziej złożone konstrukcje rejestrują również nachylenie i obrót (wokół własnej osi i względem powierzchni tabletu) celem odwzorowania tego ruchu przy np. dokładnej imitacji smugi farby z pędzla.

Odwzorowanie powierzchni

Poza kształtem wyróżniającym te urządzenia wskazujące od większości pozostałych jest pobieranie absolutnych współrzędnych ruchu, nie zaś względnych, znanych np. z myszy. Jednak niektóre firmy udostępniają w swoim oprogramowaniu przełączanie pomiędzy trybem absolutnym i relatywnym, tak aby urządzenie można było dostosować do własnych potrzeb. Powierzchnia tabletu stanowi dokładne odwzorowanie ekranu (czy np. okna programu graficznego) w mniejszej skali. Zatem dotknięcia rysikiem poszczególnych rogów podkładki przenoszą kursor natychmiast w narożniki ekranu, ruch myszy zaś przesuwa kursor względem jego bieżącego położenia.

Wymiary i zastosowania

Tablety udostępniane są w bardzo wielu rozmiarach, zwykle z przeznaczeniem do konkretnych zastosowań – od A6 (retusz fotografii i hobbystyczny rysunek) aż po A0 (programy CAD, tworzenie map i innych projektów). Większość modeli posiada obszar roboczy pokryty ruchomą folią, pod którą można umieścić rysunek referencyjny.

Komunikacja

Większość tabletów posiada doskonałe wsparcie pod systemami Microsoft Windows, Mac OS i Linux, choć inne systemy takie jak FreeBSD nie stoją w przegranej pozycji. W systemach operacyjnych, które nie wykrywają możliwości tabletów, konstrukcje oparte o port USB są rozpoznawane jako standardowe urządzenia HID i działają jak zwykłe myszy lub też, co jest regułą w przypadku starszych tabletów komunikujących się poprzez port RS232, nie działają w ogóle. Większość potężniejszych programów graficznych (np. Adobe Photoshop, GIMP, Corel, Krita) potrafi przenieść dodatkowe dane z tabletu takie jak siła nacisku, czy nachylenie na ekran niwelując częstokroć w ten sposób konieczność stosowania dodatkowych efektów.

Rysiki

Tablet – tablica do rysowania

Do komunikacji między podkładką a rysikiem wykorzystywane jest pole elektromagnetyczne, w niektórych stanowi ono źródło zasilania rysika, w innych wykorzystywane są nadal baterie (zasadniczo zmniejsza to wygodę użytkowania ze względu na zwiększoną wagę). Jeden tablet może być obsługiwany za pomocą całego zestawu rysików pełniących różne funkcje, m.in:

  • ołówek (podstawowa funkcja),
  • gumka (często umieszczana na przeciwnym końcu rysika, na wzór drewnianych ołówków),
  • aerograf (włącznie z regulacją gęstości i rozmiaru pokrycia na samym wskaźniku),
  • pędzel (posiadający specjalnie profilowaną, miękko sprężynującą końcówkę, dającą wrażenie malowania prawdziwym pędzlem).

Zobacz też