Frame grabber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Frame grabber jest urządzeniem w jakie może zostać wyposażony system komputerowy; pozwala na zamianę obrazu pochodzącego z analogowego źródła na postać cyfrową. Tak przetworzony obraz jest zrozumiały dla komputera i podlega cyfrowemu przetwarzaniu.

Zwykle frame grabber jest urządzeniem w formie karty instalowanej w złączu rozszerzeń w komputerze, niekiedy stanowi element większego lub wyspecjalizowanego systemu elektronicznego do obróbki sygnału wideo. Urządzenie posiada co najmniej jedno wejście analogowego sygnału wideo. Z wejścia sygnał trafia do układu elektronicznego dokonującego wyodrębniania przebiegu odchylania poziomego i pionowego, co jest niezbędne dla właściwego odtworzenia wysokości i szerokości obrazu. Przetwornik analogowo-cyfrowy zamienia sygnał analogowy na strumień danych cyfrowych, gromadzonych następnie w pamięci (buforze ramki) urządzenia, gdzie przybiera rozmiar pojedynczej ramki obrazu. Interfejs komunikacyjny umożliwia głównemu procesorowi zarządzanie procesem pobierania obrazu oraz dostęp do przetworzonych danych.

Od jakości przetwornika A/C zależy wierność przetworzenia obrazu na postać cyfrową. Ze względu na małą wydajność przetwornika pierwsze frame grabbery pozwalały jedynie na pobranie pojedynczej klatki filmu. Jednak już od dawna urządzenia te pozwalają na przetwarzanie sekwencji wideo o długości ograniczonej ilością pamięci dostępnej w komputerze, a współczesne modele oferują m.in. obraz cyfrowy o 24/32 bitowej głębi koloru oraz udostępniają sprzętową kompresję ruchomych obrazów algorytmem MPEG.

Współcześnie w zastosowaniach amatorskich zadanie frame grabbera mogą z powodzeniem spełniać karty telewizyjne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]