Touchpad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Touchpad w notebooku firmy Compaq

Touchpad, trackpad (pol. gładzik lub panel dotykowy) – urządzenie wskazujące często spotykane w laptopach, zastępujące mysz.

Spotyka się różne ich rozmiary, ale rzadko przekraczają one powierzchnię 50 cm².

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej spotykaną metodą działania touchpada jest wyczuwanie pojemności elektrycznej palca (dlatego nie reaguje on np. na ołówek ani dłoń w rękawiczce). Czujniki pojemności umieszczone są w osiach (poziomych i pionowych). Zmianę położenia palca odczytuje się jako przesunięcie punktu o określonej pojemności elektrycznej.

Touchpady obrazują płaszczyznę względnie, czyli nie ma żadnego bezwzględnego odniesienia pomiędzy ekranem a touchpadem. Zamiast tego względne przesunięcie palca w określonym kierunku powoduje odpowiedni ruch kursora po ekranie. Obok panelu (z reguły nad lub pod nim, choć czasami po bokach) znajdują się dwa przyciski, działające jak przyciski myszy. Nie jest to jednak jedyny sposób w jaki można wywołać kliknięcie – podobnie zadziała pojedyncze uderzenie palcem w touchpad. Po zaznaczeniu obiektu można stosować przemieszczenie metodą przeciągnij i upuść.

Niektóre touchpady mają "gorące miejsca": fragmenty, przez które można wydawać komendy inne niż wskazywanie – np. w niektórych modelach przesunięcie palcem wzdłuż prawej krawędzi panelu powoduje ruch suwaka paska przewijania wzdłuż, a na dolnej krawędzi panelu – wszerz. Najczęściej decyduje o tym sterownik, niektóre z nich oferują dość duże możliwości konfiguracji touchpada (np. naciśnięcie prawego przycisku myszy w przypadku puknięcia dwoma palcami czy przewijanie w przypadku przesuwania dwoma palcami). W laptopach firmy Apple wypuszczonych pod koniec 2008 roku wprowadzono touchpady bez żadnego widocznego przycisku – w tym przypadku cały touchpad jest przyciskiem.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Gładziki spotyka się przede wszystkim w komputerach przenośnych, ponieważ standardowa mysz wymaga fragmentu płaskiej powierzchni w pobliżu komputera, co często jest nieosiągalne poza biurem czy domem. Kolejną zaletą touchpadów jest to, że zawsze znajdują się one blisko klawiatury, co przyspiesza korzystanie z tych urządzeń (w porównaniu np. do konieczności zdejmowania ręki z klawiatury i sięgania do myszy, a następnie powrotu). Dlatego też niektórzy użytkownicy wolą z nich korzystać, używając specjalnej, poszerzonej o touchpad klawiatury. Bliskość klawiatury i touchpada może być równocześnie jego wadą, ponieważ podczas pisania łatwo o przypadkowe uderzenia w touchpad, w wyniku których w niekontrolowany sposób przemieszcza się kursor w pisanym tekście. Z tego też powodu montowane są w nich wyłączniki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]