Bluźnierstwo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmausBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.4) (robot poprawia: sr:Bogohuljenje
drobne techniczne
Linia 22: Linia 22:
{{Zastrzeżenia|Prawo}}
{{Zastrzeżenia|Prawo}}


[[Kategoria:Religioznawstwo]]
[[Kategoria:Prawo kanoniczne]]
[[Kategoria:Prawo kanoniczne]]
[[Kategoria:Szariat]]
[[Kategoria:Prawo karne]]
[[Kategoria:Prawo karne]]
[[Kategoria:Religioznawstwo]]
[[Kategoria:Szariat]]


[[ar:تجديف (تهمة)]]
[[ar:تجديف (تهمة)]]

Wersja z 16:54, 5 cze 2011

Szablon:Źródła Bluźnierstwo – złe, w tym obraźliwe lub nieprzyzwoite mówienie o Bogu, bogach, świętych rzeczach, świętych ludziach, świętych osobach, świętych imionach. Bluźnierstwo jest krzywdzącą wypowiedzią wobec osoby nią znieważanej ze względu na jej wiarę, tym bardziej, jeśli jest to osoba o szczególnej czci.

W katolicyzmie zakaz bluźnierstwa ma swoje źródło w drugim przykazaniu (Wj 20,7), a jego podstawą jest uznanie świętości Boga, którego imię należy bezwzględnie szanować i czcić. Rozciągnięcie tego szacunku na Maryję i innych świętych jest konsekwencją ich bliskości z Bogiem na mocy specjalnego uczestnictwa w łasce Bożej.

Przykładem dzieła uznanego za bluźniercze przez wyznawców islamu jest powieść Szatańskie Wersety (The Satanic Verses) brytyjskiego pisarza Salmana Rushdie.

Sankcje karne

Historycznie

XIX-wieczna Encyklopedia Orgelbranda wymienia kary grzywny i pozbawienia wolności, relatywnie niskie we Francji, wyższe, ale nie przekraczające 3 lat więzienia niemieckie i od 3 tygodni do 15 lat ciężkich robót w prawodawstwie rosyjskim.

Współcześnie

Współcześnie podejście do bluźnierstwa przez prawo zostało znacznie zliberalizowane, nie bez związku z rozwojem XIX i XX-wiecznej myśli filozoficznej i walką o wolność słowa.

W prawodawstwie Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii i niektórych stanach USA istnieją przepisy prawne przewidujące kary za bluźnierstwo.

Prawo koraniczne przewiduje za bluźnierstwo różne kary, do kary śmierci włącznie. Prawo kanoniczne przewiduje m.in. karę ekskomuniki.

Prawo polskie nie reguluje kwestii bluźnierstwa. Karalne jest natomiast nawoływanie do nienawiści na tle religijnym oraz obraza uczuć religijnych.