Wikipedysta:Konto2012/Gospodarka Grecji: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Konto2012 (dyskusja | edycje)
Nowa strona: {{Gospodarka infobox |kraju = Grecja |obrazek = |szerokosc = |podpis = |bank = Bank Grecji |walut...
(Brak różnic)

Wersja z 02:06, 3 lis 2011

Gospodarka Grecja
Informacje ogólne
Waluta

Euro

Bank centralny

Bank Grecji

Rok podatkowy

Rok kalendarzowy

Organizacje gospodarcze

UE, WTO, OECD

Dane statystyczne
PKB per capita

28 434 (2010)

Finanse publiczne
Deficyt budżetowy

{{{deficyt}}}

Gospodarka Grecji jest tzw. społeczną gospodarką rynkową i należy do najbardziej zadłużonych ekonomicznie krajów w UE. Wskaźnik długu publicznego w 2007 wynosił 94,5 % PKB co daje jej 2. miejsce w Unii Europejskiej. Wyprzedziły ją tylko Włochy (104 % PKB dane za 2007).

Deficyt budżetowy Grecji wyniósł w 2009 roku 13,6 proc. PKB[1] Grecja nie jest jednak krajem o najwyższym deficycie w UE. Pierwszeństwo należy do Irlandii, gdzie wyniósł on w 2009 r. 14,3 proc. (W Polsce deficyt wyniósł 7,1 proc). Stopa bezrobocia w styczniu 2011 r wyniosła 15,1 proc[2].

Główny środek płatniczy to euro, który zastąpił w 2002 roku drachmę. Kołem napędowym rozwoju gospodarki były inwestycje związane z przygotowaniami do Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2004 r.

Transport

 Osobna strona: [[::Kategoria:Transport w Grecji|:Kategoria:Transport w Grecji]].
tankowiec Aegean Navigator

Grecja jest państwem półwyspiarskim dlatego też gromną rolę odgrywa żegluga morska (nośność floty handlowej należy do największych na świecie. Największe porty: Pireus, Saloniki, Patras i Wolos.

Sieć kolejowa ma dł. 2,6 tys. km i jej operatorem jest firma Organismos Sidirodromon Ellados. W ostatnich latach rozwijają się także inne formy transportu szynowego czyli tramwaje w Atenach oraz metro.

Plik:Rhodes airport control tower and terminal.JPG
Wieża terminala portu lotniczego Rodos

W Grecji jest 29 krajowych portów lotniczych o znaczeniu międzynarodowym i międzykontynentalnym: w Atenach oraz 8 innych portów międzynar., m.in. Saloniki, Kerkira i Iraklion na Krecie. Operatorem lotniczym są państwowe linie Olympic Airways.

Energetyka

Dwie trzecie energii elektrycznej jest wytwarzane w oparciu o węgiel brunatny, 8% w hydroelektrowniach, a reszta w elektrowniach olejowych, których operatorem jest państwowy firma DEI[3].