Me (prawa boskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
zmieniona i dodana kat. - Asyryjczycy i Babilończycy też używali pojęcia ''me''
Linia 11: Linia 11:
{{bibliografia stop}}
{{bibliografia stop}}


[[Kategoria:Mitologia sumeryjska]]
[[Kategoria:Mitologia Mezopotamii]]
[[Kategoria:Słowa z języka sumeryjskiego]]


[[bg:Ме]]
[[bg:Ме]]

Wersja z 19:21, 15 lis 2011

Me – "boskie siły" lub "boskie prawa"; prawa, reguły, dane ludziom przez bóstwa, w wierzeniach sumeryjskich. Pojęcie to odnosiło się do wszystkiego, co było związane z organizacją społeczeństwa Sumerów (polityką, religią, stosunkami społecznymi) i ich systemem etyczno-religijnym. Me było siłą, która utrzymywała świat w należytym porządku, określała miejsce we Wszechświecie dla każdej dziedziny życia. Strażnikiem praw i opiekunem me był początkowo Enlil, zastąpił go później Enki.

Me odnosiło się przede wszystkim do człowieka i społeczeństwa. Jedna z grup reguł poznana została za pośrednictwem mitu o Inanie, która wykradła me Enki i przekazała je swojej świątyni. W ten sposób bogini umocniła autorytet Uruk. Spośród ponad stu znanych reguł, wymienionych w tym micie, udało się odczytać około połowy, lecz nie wszystkie z nich zostały na razie zinterpretowane. Z pojęć abstrakcyjnych znane są znaczenia me w odniesieniu do bohaterstwa, sprawiedliwości, prawości, dobroci, szlachetności, zwycięstwa, pokoju, kłamstwa, strachu, zmęczenia, kłótni, burzenia miast. W znaczeniu symbolicznym me opisywało tron królewski, boskość, sztandar czy wieczystą koronę. Me odnosiło się do organizacji zajęć rzemieślników i artystów (np., cyzelerstwo, koszykarstwo, murarstwo, kowalstwo, garbarstwo, ciesielstwo), porządkowało godności kapłanów i pisarzy, opisywało czynności rytualne (np., zejście do piekła lub wyjście z piekła, prostytucja sakralna, święte oczyszczenie), sztukę i instrumenty muzyczne, budynki sakralne (np., dostojna świątynia, kaplica), sztandar bojowy itd.

W procesie dziejowym pod względem zbliżonych znaczeń me podobne było do starorzymskiego numen. Zbliżone koncepcje postrzegania świata występują w kilku religiach pierwotnych, najbardziej objawia się to w wierzeniach dalekowschodnich. Można odnaleźć podobieństwa pomiędzy me a ideami Platona.

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  • Bielicki M., Zapomniany świat Sumerów, Warszawa 1966, s. 196–197.
  • Łyczkowska K., Szarzyńska K., Mitologia Mezopotamii, Warszawa 1981, s. 56–58. ISBN 83-221-0132-5.

Szablon:Bibliografia stop