Halogenowanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
YFdyh-bot (dyskusja | edycje)
m r2.7.3) (Robot dodał tr:Halojenleme
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę 21 linków interwiki do Wikidata, znajdziesz je teraz w zasobie d:q888529
Linia 50: Linia 50:


[[Kategoria:Reakcje chemiczne]]
[[Kategoria:Reakcje chemiczne]]

[[ar:هلجنة]]
[[ca:Halogenació]]
[[cs:Halogenace]]
[[de:Halogenierung]]
[[et:Halogeenimine]]
[[en:Halogenation]]
[[es:Halogenación]]
[[fr:Halogénation]]
[[hr:Halogeniranje]]
[[it:Alogenazione]]
[[he:הלוגנציה]]
[[lv:Halogenēšana]]
[[nl:Halogenering]]
[[no:Halogenering]]
[[pt:Halogenação]]
[[sk:Halogenácia]]
[[sl:Kloriranje]]
[[fi:Halogenointi]]
[[sv:Halogenering]]
[[tr:Halojenleme]]
[[zh:卤化]]

Wersja z 20:01, 12 mar 2013

Halogenowaniereakcja chemiczna polegająca na addycji (dodaniu), substytucji (podstawieniu) lub przegrupowaniu atomów pierwiastków z grupy fluorowców (halogenów) do cząsteczek dowolnych związków chemicznych[1].

Przykłady halogenowania

Szablon:Źródła

Chlorowanie metanu

Chlorowanie metanu jest przykładem reakcji halogenowania stosunkowo mało reaktywnych nasyconych węglowodorów alifatycznych. Jednak w pewnych warunkach (promieniowanie świetlne, ogrzewanie, obecność nadtlenków) zachodzi reakcja chlorowania według mechanizmu wolnorodnikowego.

Przebieg reakcji:

  • Inicjowanie: w pierwszym etapie chlor, najczęściej pod wpływem promieniowania UV, ulega rozpadowi na wolne rodniki, inicjujące łańcuch reakcji.
Cl2 → Cl· + Cl·
  • Propagacja: wolne rodniki chloru reagują z metanem, tworząc rodnik metylowy, który następnie w reakcji z wolnym chlorem tworzy produkt (jeden z wielu) chlorowania i kolejny wolny rodnik zdolny do dalszych reakcji:
CH4 + Cl· → CH3· + HCl
CH3· + Cl2 → CH3Cl + Cl·
CH3Cl + Cl· → CH2Cl· + HCl
CH2Cl· + Cl2 → CH2Cl2 + Cl·
itd..
Chlorowanie przebiega do mono- i wielopodstawionych chloropochodnych metanu CH3Cl, CH2Cl2, CHCl3 oraz CCl4.
  • Zakończenie łańcucha reakcji – może zajść na wiele sposobów. Najczęściej jest to spowodowane rekombinacją się dwóch wolnych rodników, która prowadzi do powstania niereaktywnych cząsteczek:
CH3· + Cl· → CH3Cl

Bromowanie etenu

Bromowanie etenu bromem jest przykładem reakcji halogenowania alkenów, która przebiega zgodnie z mechanizmem addycji elektrofilowej.

Przebieg reakcji:

Elektrony wiązania π etenu atakują cząsteczkę bromu. Powstaje kompleks π. Wiązanie pomiędzy atomami bromu ulega polaryzacji i pęka tworząc jon bromoniowy i bromkowy:

Jon bromkowy (Br-) atakuje karbokation od drugiej strony niż przyłączony w pierwszej kolejności atom halogenu tworząc dibromopochodną etanu w konformacji s-trans (w konfromacji antiperiplanarnej)

Chlorowanie benzenu

Benzen ulega reakcji chlorowania pod wpływem światła. Produktem jest heksachlorocykloheksan (HCH), którego jeden izomer przestrzenny, zwany lindanem ma właściwości owadobójcze

W przypadku obecności w środowisku reakcji katalizatora o własnościach silnego kwasu Lewisa (AlCl3, FeCl3, czy SnCl) zachodzi substytucja elektrofilowa, która zachodzi zgodnie z mechanizmem Friedla-Craftsa. Rolą katalizatora jest wytworzenie dodatniego czynnika elektrofilowego Cl+:

AlCl3 + Cl2 → AlCl4- + Cl+

W przypadku związków aromatycznych z bocznym łańcuchem alkilowym (np. toluen) podczas reakcji w obecności katalizatora (AlCl3) następuje podstawienie pierścienia aromatycznego w pozycje orto- i para-. Gdy zaś reakcję prowadzi się w warunkach sprzyjającym tworzeniu wolnych rodników (światło, nadtlenki) atom halogenu ulega podstawieniu w łańcuchu bocznym.


  1. Podręczny słownik chemiczny, Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004, s. 158, ISBN 83-7183-240-0.
{{Przypisy}} Nieprawidłowe pola: przypisy.