Kryterium Nyquista: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
wiki
Znacznik: Z urządzenia mobilnego
Linia 25: Linia 25:
<br />
<br />
2. Jeżeli '''układ otwarty''' jest niestabilny i ma <math>k</math> pierwiastków w prawej półpłaszczyźnie zespolonej:<br />
2. Jeżeli '''układ otwarty''' jest niestabilny i ma <math>k</math> pierwiastków w prawej półpłaszczyźnie zespolonej:<br />
'''Układ zamknięty''' będzie stabilny wtedy i tylko wtedy, gdy [[Charakterystyka_amplitudowo-fazowa|charakterystyka amplitudowo-fazowa ]]układu otwartego obejmuje <math>k/2</math> razy (promień wodzący wychodzący od punktu <math>(-1, j0)</math> i skierowany w stronę charakterystyki zakreśla kąt <math>\pi</math> przy <math>\omega</math> zmieniającej się od <math>0</math> do <math>\infty</math>) w kierunku dodatnim na płaszczyźnie zespolonej.
'''Układ zamknięty''' będzie stabilny wtedy i tylko wtedy, gdy [[Charakterystyka_amplitudowo-fazowa|charakterystyka amplitudowo-fazowa ]]układu otwartego obejmuje <math>k/2</math> razy punkt (-1, j0) na wpłaszczyźnie zespolonej. Inaczej: Promień wodzący wychodzący od punktu <math>(-1, j0)</math> i skierowany w stronę charakterystyki zakreśla kąt k/2 <math>\pi</math> przy <math>\omega</math> zmieniającej się od <math>0</math> do <math>\infty</math>.
<br />
<br />
Kierunkiem dodatnim jest kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara.
Kierunkiem dodatnim jest kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara.

Wersja z 13:31, 10 gru 2013

Szablon:Źródła Kryterium Nyquista pozwala na określenie stabilności układu zamkniętego na podstawie badania charakterystyki amplitudowo-fazowej układu otwartego.

Rozważany jest zamknięty układ regulacji:

zamknięty układ regulacji


1. Zakładamy, że rozłączamy sprzężenie zwrotne w układzie.
2. Wyznaczamy transmitancję operatorową otrzymanego układu otwartego: .
3. Zakładamy, że układ ma k biegunów (miejsc zerowych mianownika transmitancji) w prawej półpłaszczyźnie zespolonej i biegunów w lewej (nie ma biegunów na osi urojonej).
4. Transmitancję widmową układu otwartego oznaczamy przez

Jeżeli spełnione są powyższe założenia to układ zamknięty jest stabilny wtedy i tylko wtedy, gdy przyrost argumentu wyrażenia przy zmianie w zakresie od 0 do jest równy , co zapisujemy następująco:

Interpretacja geometryczna

1. Jeżeli układ otwarty jest stabilny:

przykładowa ilustracja

Układ zamknięty będzie stabilny wtedy i tylko wtedy, gdy charakterystyka amplitudowo-fazowa układu otwartego nie obejmuje punktu na płaszczyźnie zespolonej. Gdy charakterystyka ta przechodzi przez punkt to układ jest na granicy stabilności.

2. Jeżeli układ otwarty jest niestabilny i ma pierwiastków w prawej półpłaszczyźnie zespolonej:
Układ zamknięty będzie stabilny wtedy i tylko wtedy, gdy charakterystyka amplitudowo-fazowa układu otwartego obejmuje razy punkt (-1, j0) na wpłaszczyźnie zespolonej. Inaczej: Promień wodzący wychodzący od punktu i skierowany w stronę charakterystyki zakreśla kąt k/2 przy zmieniającej się od do .
Kierunkiem dodatnim jest kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara.

Zobacz też