Kominiarka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
na pewno oprócz poprawy redakcyjnej, potrzebne źródło
m poprawa linków, wikizacja, drobne redakcyjne
Linia 5: Linia 5:
'''Kominiarka''' – nakrycie [[Głowa|głowy]] oraz [[twarz]]y. Ma jeden lub dwa otwory na oczy, niekiedy również otwór na usta.
'''Kominiarka''' – nakrycie [[Głowa|głowy]] oraz [[twarz]]y. Ma jeden lub dwa otwory na oczy, niekiedy również otwór na usta.


Istnieją różne rodzaje kominiarek, zarówno takie, które chronią twarz przed [[odmrożenie]]m, jak i takie, z cienkiego materiału, które służą zachowaniu higieny, kiedy ma się na głowie [[kask]]. Bywa używana także w celu utrudnienia ustalenia tożsamości. Kominiarki spotyka się też pod nazwą "Balaklava". Nazwa ta pochodzi od nazwy miejscowości [[Balaklava]], gdzie w czasie Wojny Krymskiej w roku 1854 ocieplacze tego typu były wyczekiwane przez żołnierzy, choć nigdy nie dotarły do zmagających się z trudnymi warunkami Brytyjczyków. Nazwa upowszechniła się pod koniec XIX w. Historia kominiarki jest jednak znacznie dłuższa i przejawia się w historii wojskowości już od czasów templariuszy czy wyposażenia ułanów. Obecnie kominiarka kojarzona jest głównie z oddziałami specjalnymi bądź osobami chcącymi zamaskować swoją tożsamość{{fakt}}.
Istnieją różne rodzaje kominiarek, zarówno takie, które chronią twarz przed [[odmrożenie]]m, jak i takie, z cienkiego materiału, które służą zachowaniu higieny, kiedy ma się na głowie [[kask]]. Bywa używana także w celu utrudnienia ustalenia tożsamości. Kominiarki spotyka się też pod nazwą "balaklava". Nazwa ta pochodzi od nazwy miejscowości [[Bałakława]] (ang. Balaklava), gdzie w czasie Wojny Krymskiej w roku 1854 ocieplacze tego typu były wyczekiwane przez żołnierzy, choć nigdy nie dotarły do zmagających się z trudnymi warunkami Brytyjczyków. Nazwa upowszechniła się pod koniec XIX w. Historia kominiarki jest jednak znacznie dłuższa i przejawia się w historii wojskowości już od czasów templariuszy czy wyposażenia ułanów. Obecnie kominiarka kojarzona jest głównie z oddziałami specjalnymi bądź osobami chcącymi zamaskować swoją tożsamość{{fakt}}.


[[Kategoria:Nakrycia głowy]]
[[Kategoria:Nakrycia głowy]]

Wersja z 10:10, 28 cze 2020

Sposoby ubioru kominiarki

Kominiarka – nakrycie głowy oraz twarzy. Ma jeden lub dwa otwory na oczy, niekiedy również otwór na usta.

Istnieją różne rodzaje kominiarek, zarówno takie, które chronią twarz przed odmrożeniem, jak i takie, z cienkiego materiału, które służą zachowaniu higieny, kiedy ma się na głowie kask. Bywa używana także w celu utrudnienia ustalenia tożsamości. Kominiarki spotyka się też pod nazwą "balaklava". Nazwa ta pochodzi od nazwy miejscowości Bałakława (ang. Balaklava), gdzie w czasie Wojny Krymskiej w roku 1854 ocieplacze tego typu były wyczekiwane przez żołnierzy, choć nigdy nie dotarły do zmagających się z trudnymi warunkami Brytyjczyków. Nazwa upowszechniła się pod koniec XIX w. Historia kominiarki jest jednak znacznie dłuższa i przejawia się w historii wojskowości już od czasów templariuszy czy wyposażenia ułanów. Obecnie kominiarka kojarzona jest głównie z oddziałami specjalnymi bądź osobami chcącymi zamaskować swoją tożsamość[potrzebny przypis].