Problem NP-zupełny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m drobne redakcyjne
Rei-bot (dyskusja | edycje)
Linia 43: Linia 43:
[[ru:NP-полная задача]]
[[ru:NP-полная задача]]
[[sk:NP-úplný problém]]
[[sk:NP-úplný problém]]
[[sr:НП-комплетни проблеми]]
[[fi:NP-täydellisyys]]
[[fi:NP-täydellisyys]]
[[sv:NP-fullständig]]
[[sv:NP-fullständig]]

Wersja z 02:57, 28 cze 2007

Problem NP-zupełny (NPC) czyli problem zupełny w klasie NP ze względu na redukcje wielomianowe, to problem, który należy do klasy NP oraz dowolny problem należący do NP może być do niego zredukowany w czasie wielomianowym. Czasami zamiast redukcji w czasie wielomianowym używa się redukcji w pamięci logarytmicznej. Pytanie, czy są to definicje równoważne pozostaje pytaniem otwartym[1]. Taka definicja problemów NP-zupełnych implikuje fakt, że jeśli tylko potrafimy rozwiązać jakikolwiek problem NP-zupełny w czasie wielomianowym, to potrafimy rozwiązać w czasie wielomianowym wszystkie problemy NP. Problemy NP-zupełne można więc traktować jako najtrudniejsze problemy klasy NP (z punktu widzenia wielomianowej rozwiązywalności).

Pierwszym problemem, którego NP-zupełność wykazano, był problem 3-SAT, czyli problem spełnialności wyrażeń w postaci 3CNF (formuły logiczne składające się z iloczynu logicznego 3-elementowych sum logicznych).

Pytanie, czy problemy NP-zupełne można rozwiązywać w czasie wielomianowym, jest największą zagadką informatyki teoretycznej. Ciągle nie udowodniono tego, iż (nie udowodniono także przeciwnie - że ), która jednoznacznie stwierdzałaby, że jest to niemożliwe. Rozwiązanie tego problemu znalazło się na liście problemów milenijnych. Mimo ufundowania miliona dolarów za rozwiązanie problemu, nikomu się to nie udało.

Pytanie związane z problemami NP-zupełnymi ma szczególne znaczenie w kryptografii - rozwiązanie któregokolwiek problemu NP-zupełnego w czasie wielomianowym (a zatem rozwiązanie ich wszystkich) umożliwiłoby między innymi szybkie łamanie szyfru RSA (jednego z najbardziej popularnych szyfrów aktualnie stosowanych) - opiera się on na założeniu, że problem podziału dowolnej liczby na czynniki pierwsze jest problemem trudnym. Problem ten jest w NP, ale nie udowodniono jego NP-trudności.

Problem nie może być jednocześnie NP-zupełny i CoNP-zupełny, chyba że .

Przykłady

Przykłady problemów NP-zupełnych:

  1. Christos H Papadimitriou: Złożoność obliczeniowa. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2002, s. s. 182,192. ISBN 83-204-2659-6.

Zobacz też