Problem komiwojażera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozwiązanie przykładowego problemu komiwojażera
Rozwiązanie przykładowego problemu komiwojażera: najkrótszą ścieżką przechodzącą przez wszystkie czerwone punkty jest czarna pętla.
Niniejszy artykuł jest częścią cyklu teoria grafów.
Najważniejsze pojęcia
graf
drzewo
podgraf
cykl
klika
stopień wierzchołka
stopień grafu
dopełnienie grafu
talia (obwód) grafu
pokrycie wierzchołkowe
liczba chromatyczna
indeks chromatyczny
izomorfizm grafów
homeomorfizm grafów


Wybrane klasy grafów
graf pełny
graf spójny
drzewo
graf dwudzielny
graf regularny
graf eulerowski
graf hamiltonowski
graf planarny


Algorytmy grafowe
A*
Bellmana-Forda
Dijkstry
Fleury'ego
Floyda-Warshalla
Johnsona
Kruskala
Prima
przeszukiwanie grafu
wszerz
w głąb
najbliższego sąsiada


Zagadnienia przedstawiane jako problemy grafowe
problem komiwojażera
problem chińskiego listonosza
problem marszrutyzacji
problem kojarzenia małżeństw


Inne zagadnienia
kod Graya
diagram Hassego
kod Prüfera


Problem komiwojażera (ang. travelling salesman problem, TSP) – zagadnienie optymalizacyjne, polegające na znalezieniu minimalnego cyklu Hamiltona w pełnym grafie ważonym[1][2].

Nazwa pochodzi od typowej ilustracji problemu, przedstawiającej go z punktu widzenia wędrownego sprzedawcy (komiwojażera): dane jest n miast, które komiwojażer ma odwiedzić, oraz odległość / cena podróży / czas podróży pomiędzy każdą parą miast. Celem jest znalezienie najkrótszej / najtańszej / najszybszej drogi łączącej wszystkie miasta, zaczynającej się i kończącej się w określonym punkcie[1][2].

Symetryczny problem komiwojażera (STSP) polega na tym, że dla dowolnych miast A i B odległość z A do B jest taka sama jak z B do A. W asymetrycznym problemie komiwojażera (ATSP) odległości te mogą być różne.

Główną trudnością problemu jest duża liczba danych do analizy. W przypadku symetrycznego problemu komiwojażera dla n miast liczba kombinacji wynosi [3], tak więc dla 20 miast uzyskujemy wynik

Rozwinięciem problemu komiwojażera jest problem marszrutyzacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek badań nad problemem komiwojażera nie jest jasny. Wspomina o nim podręcznik z 1832[a], który zawiera przykładową trasę po Niemczech i Szwajcarii, lecz nie zawiera żadnych matematycznych uzasadnień.

W 1859 irlandzki matematyk William Rowan Hamilton sformułował problem istnienia cyklu o długości n w grafie n-wierzchołkowym[4].

Za pierwszego autora, który sformalizował matematycznie problem komiwojażera uznaje się austriackiego matematyka Karla Mengera, który zdefiniował go w 1930[5] zwracając szczególną uwagę na trudność w obliczeniu rozwiązania[6]. Niezależnie od niego ten sam problem poruszył w 1934 Hassler Witney na wykładzie w Princeton University[5]. Natomiast pierwsza próba rozwiązania problemu miała miejsce w 1937, gdy Merrill Flood pracował nad rozwiązaniem wyznaczania tras dla autobusów szkolnych[5].

Z uwagi na bardzo prosty opis problemu oraz opinię o bardzo trudnym obliczeniowo procesie optymalizacji, problem komiwojażera stał się bardzo popularny[5]. Fascynacja ta trwa od lat pięćdziesiątych XX wieku do dziś, zarówno wśród amatorów jak i profesjonalistów[5][2].

Przykład[edytuj | edytuj kod]

Miasta: Kutno, Warszawa, Poznań, Kraków

Odległości:

Kutno Warszawa Poznań Kraków
Kutno 0 130 180 300
Warszawa 130 0 320 350
Poznań 180 320 0 360
Kraków 300 350 360 0

Należy znaleźć najkrótszą trasę zaczynającą się np. z Kutna, przechodzącą jednokrotnie przez wszystkie pozostałe miasta i wracającą do Kutna.

Problem ten jest NP-trudny[1].

Wersja decyzyjna[edytuj | edytuj kod]

W wersji decyzyjnej problemu, danymi są graf i pewna liczba n, należy odpowiedzieć czy istnieje trasa komiwojażera krótsza od n.

Tak sformułowany problem jest NP-zupełny.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Oryginalny tytuł: Der Handlungsreisende – wie er sein soll und was er zu thun hat, um Aufträge zu erhalten und eines glücklichen Erfolgs in seinen Geschäften gewiß zu sein – von einem alten Commis-Voyageur

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Sysło, Deo i Kowalik 1995 ↓, s. 282.
  2. a b c Iwo, Iwona Białynicki-Birula, Białynicka-Birula: Modelowanie rzeczywistości. Warszawa: Prószyński i S-ka SA, 2002, s. 14-18. ISBN 83-7255-103-0.
  3. Problem komiwojażera, [w:] Jerzy Wałaszek, Algorytmy i struktury danych (pol.).
  4. Sysło, Deo i Kowalik 1995 ↓, s. 283.
  5. a b c d e Sysło, Deo i Kowalik 1995 ↓, s. 314.
  6. The traveling salesman and the assignement problem, [w:] Alexander Schrijver, Combinatorial Optimization: Polyhedra and Efficiency, s. 51 (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]