Przejdź do zawartości

Spice Up Your Life

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Spice Up Your Life
Wykonawca singla
z albumu Spiceworld
Spice Girls
Strona B

„Spice Invaders”

Wydany

październik 1997

Nagrywany

1997

Gatunek

pop, latino pop

Długość

2:53 (wersja albumowa), 2:55 (Radio Mix), 3:01 (teledysk)

Wydawnictwo

Virgin Records

Producent

Richard Stannard, Matt Rowe

Format

Vinyl (12"), kaseta, CD single

Twórca tekstu

Richard Stannard, Matt Rowe, Spice Girls

Singel po singlu
Move Over/Generation Next
(1997)
„Spice Up Your Life”
(1997)
Too Much
(1997)

Spice Up Your Life – piąty singel popularnej w latach 90. żeńskiej popgrupy Spice Girls, i pierwszy z ich drugiej płyty Spiceworld (1997). Napisany w rytmach latynoskiego popu przez Spicetki, które współpracowały z Richardem Stannardem i Mattem Rowem, producentami singla oraz wytwórną Virgin Records. Wydany w październiku 1997 roku stał się jednym z największych przebojów Spicetek w Europie i szybko zyskał uznanie i sławę. B-sidem singla jest specyficzny utwór „Spice Invaders”.

Wykonanie[edytuj | edytuj kod]

Praktycznie przez cały czas wszystkie zwrotki śpiewają wszystkie członkinie Spice Girls. Wyjątek stanowi refren, gdzie Mel B śpiewa trzy wersy (Colours of the world... Every boy and every girl... People of the world...), po których Emma, Geri i Victoria „wykrzykują” tytułowy wers (Spice Up Your Life!). Melanie C śpiewa w drugiej części refrenu (If you’re having a good time... If you know how to feel fine...). Prócz tego w trzeciej zwrotce każda z dziewcząt śpiewa solowy wers:

  • „Flamenco” – Geri (potem Mel C)
  • „Lambada” – Mel C
  • „But hip-hop is harder” – Mel B
  • „We Moonwalk the Foxtrot” – Victoria
  • „Then Polka the Salsa” – Emma

Na trasie „Return of the Spice Girls” utwór został zaśpiewany jako pierwszy i ostatni. Różnica polegała na tym, że drugie wykonanie było zremixowane przez Spicetki i zaśpiewane w innej formie (m.in. po każdym solowym wersie był fragment pasującego tańcem utworu, pojawił się akcent tańca irlandzkiego). Spice Girls kończyły tym utworem każdy koncert po reaktywacji.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Muzyczne wideo wyreżyserowane przez Marcusa Nispela było jednym z najbardziej rozpoznawalnych teledysków. Akcja odbyła się w świecie przyszłości, satyrycznie zdominowanym przez styl i muzykę Spice Girls. Nawiązuje to do tytułu ich drugiego albumu „Spiceworld”. Dziewczyny lądują pojazdem kosmicznym w mieście, latają na deskach surfingowych i są oglądane przez publiczność w telewizji. W teledysku pojawiły się też fragmenty z muzycznego wideo „Wannabe” i „Say You’ll Be There”.

Daty wydania i certyfikaty[edytuj | edytuj kod]