Spice Girls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spice Girls
Ilustracja
Spice Girls, 2007
Inne nazwy Spice Girls
Rok założenia 1994
Rok rozwiązania 2000
Pochodzenie  Anglia
Gatunek muzyka klubowa[1], dance[1], dance pop[1], eurodance[1], euro pop[1], pop[1], teen pop[1]
Aktywność 1994–2000, 2007–2008, 2012
Wydawnictwo muzyczne Virgin
Ostatni skład
Melanie Brown
Victoria Beckham
Melanie Chisholm
Geri Halliwell
Emma Bunton
Strona internetowa

Spice Girlsbrytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.

Wykonujący głównie muzykę pop zespół Spice Girls odniósł ogólnoświatowy sukces, sprzedając ponad 80 milionów płyt na całym świecie[2][3], najwięcej spośród wszystkich żeńskich grup w dziejach[4][5].

Nie był to typowy girlsband, gdyż członkinie zespołu miały duży wpływ na tworzoną przez siebie muzykę oraz same kreowały swój styl, a także już przy premierze drugiej płyty zwolniły swojego pierwszego menedżera.

Historia

Touch

Zanim powstała grupa Spice Girls, z inicjatywy łowców talentów w drodze przesłuchań założono w 1994 roku zespół „Touch”. W zespole znalazło się pięć dziewczyn, w tym cztery późniejsze członkinie Spice Girls – trzy wyłonione poprzez eliminacje oraz czwarta – Geri Halliwell, która choć nie spełniła wszystkich wymagań castingowych i nie wykazywała większych zdolności tanecznych oraz nie pojawiła się na przesłuchaniach, została zaangażowana w projekt ze względu na siłę przebicia i wyróżniającą się osobowość. Piątą z nich była Michelle Stephenson. Po odejściu Michele, do grupy dołączyła – polecona przez nauczycielkę śpiewu Pepi Lemer – osiemnastoletnia absolwentka Barnet Technical College Emma Bunton.

3 marca 1995 zespół „Touch” zakończył działalność. Wtedy piosenkarki przejęły kontrolę nad zespołem, nazwały się Spice Girls i rozpoczęły poszukiwanie managera i działalność na własną rękę.

Spice Girls

Nowym menadżerem zespołu został Simon Fuller, który pomógł im zakończyć poprzednią współpracę ugodą prawniczą i podpisać kontrakt z wytwórnią Virgin Records.

Wannabe

Wytwórnia Virgin nalegała, aby pierwszym singlem grupy został utwór Love Thing, jednak członkinie zespołu chciały, aby był nim utwór Wannabe. Ostatecznie w 1996 w dzielnicy Camden w starym opuszczonym Grand Hotelu przy londyńskiej stacji metra St. Pancras nakręcono teledysk do piosenki Wannabe. Singel pojawił się w sklepach 8 lipca 1996.

Spice i Spiceworld

Zespół szybko wydał dwie kolejne płyty – Spice (listopad 1996) i Spiceworld (1997). Spice Girls podpisały w 1997 szereg kontraktów reklamowych – reklamowały m.in. czekoladki, polaroidy, dezodoranty, skutery, lizaki Chupa Chups, chipsy, gumy do żucia, grę Playstation i napój Pepsi.

Zaraz po premierze płyty Spiceworld wokalistki Spice Girls zwolniły menadżera Simona Fullera.

W grudniu 1997 – premierę miał film Spice World.

Odejście Geri Halliwell

31 maja 1998 roku Geri Halliwell odeszła z zespołu. Pozostałe cztery wokalistki postanowiły kontynuować karierę bez niej – w tamtym okresie zaczynały wielką światową trasę koncertową, a w lipcu wyszedł ich ostatni singel – Viva Forever.

We wrześniu 1998 zespół zakończył tournée, a Victoria i Melanie B zaszły w ciążę. Ponadto Melanie B wyszła za mąż i wydała swój pierwszy solowy singel, który trafił na pierwsze miejsce listy przebojów. Na listach przebojów konkurowała z nią wówczas Geri, która rozpoczęła karierę solową z singlem Look At Me. Piosenki Geri i „I Want You Back” Melanie B, przez kilka tygodni na zmianę zajmowały pozycję numer 1 między innymi na listach w Wielkiej Brytanii. W grudniu Spice Girls wydały singel Goodbye z piosenką napisaną dla Geri przez Emmę, Mel B i Victorię. Melanie C nie chciała nagrać piosenki, gdyż nie darzyła już sympatią Geri, jednak po namowach przyjaciółek zgodziła się na to.

Kariera solowa

W czerwcu Geri wydała swoją pierwszą solową płytę, a 18 września to samo zrobiła Melanie B. W listopadzie pierwszy singel bez Spice Girls wydała Emma. W lipcu Victoria wzięła ślub z Davidem Beckhamem, a w grudniu 1999 cztery Spice Girls wystąpiły na wielkim koncercie na Earls Court, na którym zaprezentowały zarówno znane, jak i nowe piosenki.

W roku 2000 Geri i Mel C kontynuowały promocję solowych albumów, Victoria wydała swoją piosenkę Out Of Your Mind, a Melanie B płytę Hot. Każda z dziewczyn miała swój własny projekt, jednak jednocześnie opracowywały wspólnie kolejną płytę. W pierwszy poniedziałek listopada w sklepach pojawił się nowy album Spice Girls zatytułowany Forever, poprzedzony singlami: podwójnym Holler i Let Love Lead The Way. Płyta nie powtórzyła sukcesu komercyjnego poprzednich albumów sprzedając się ostatecznie w liczbie 6 mln kopii na całym świecie i docierając do drugiego miejsca na liście sprzedaży albumów muzycznych w Wielkiej Brytanii.

W 2001 roku płyty solowe wydały Emma (A Girl Like Me z singlem What Took You So Long?) i Geri (Scream If You Wanna Go Faster, It's Raining Man). W październiku jako ostatnia z piątki solowy album wydała Victoria Beckham.

W 2002 roku Victoria wydała swój drugi singel z solowej płyty – A Mind Of Its Own . Dziewczyny zakończyły solowe kontrakty z Virgin – jako ostatnia straciła go Melanie C pod koniec 2003 roku. Dziewczyny postanowiły kontynuować karierę niezależnie, Emma nagrała drugi album i rozpoczęła jego promocję z pomocą Simona Fullera, który miał też swój udział w nowym podwójnym singlu Victorii – Let Your Head Go / This Groove, wydanym na przełomie 2003/2004.

Obecnie Spice Girls wydają co jakiś czas kolejne solowe single i płyty, jednak nie odnoszą już one komercyjnego sukcesu. W 2005 roku pojawiły się albumy: Beautiful Intentions (Melanie C), Passion (Geri) i L.A. State Of Mind (Melanie B).

W 2006 roku Emma Bunton wydała nowy, trzeci już w swej karierze album Life In Mono z coverem piosenki Downtown, który dotarł do 3 miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Sam album sprzedał się w liczbie przekraczającej próg 45 000 egzemplarzy.

Melanie C pochłonięta jest koncertowaniem i promocją płyty w Niemczech, gdzie odniosła sukces. Geri Halliwell zajmuje się swoją córką, która urodziła się 14 maja 2006, Victoria Beckham planuje własną linię perfum i najprawdopodobniej nowy album, a Melanie Brown zajęta jest aktorstwem, zagrała w kilku filmach u boku m.in. Kelly Rowland z Destiny’s Child.

Powrót na scenę

Spice Girls, 2008

W 2007 zespół Spice Girls postanowił odnowić działalność i wydać płytę podsumowującą dotychczasowe dokonania, pt. Greatest Hits. Piosenkarki podpisały także kontrakt na światową trasę koncertową. Podsumowująca płyta Spice Girls zawiera oprócz 13 znanych przebojów, dwa zupełnie nowe utwory Headlines (Friendship Never Ends) oraz Voodoo.

Światowa trasa koncertowa rozpoczęła się 2 grudnia w Vancouver. Zespół po pierwszych koncertach w Ameryce Północnej przyciągał fanów bardzo szybko i skutecznie. Media mówiły o sumie 20 mln dolarów, które mają zarobić podczas całej trasy. Niespodziewane z niepodanych do tej pory powodów, trasa koncertowa „The Return Of The Spice Girls” została nagle przerwana. 26 lutego miał miejsce ostatni jak na razie koncert, w Toronto w Kanadzie. Nie odbyły się zapowiedziane wcześniej koncerty w Australii, Chinach, Argentynie i Republice Południowej Afryki, co wywołało falę niezadowolenia wśród sporej części zawiedzionych fanów na całym świecie.

Zespół nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie, na stronie internetowej pojawiło się jedynie krótkie video, w którym członkinie grupy tłumaczą, że musiały przerwać trasę ze względu na osobiste zobowiązania (przede wszystkim rodzinne) oraz zdecydowanie dementują plotki o jakichkolwiek napięciach w zespole.

Niektóre późniejsze wypowiedzi wokalistek sugerują, że jest to jedynie kolejna przerwa w karierze zespołu – w marcu 2008 Melanie Chisholm odpowiedziała na zarzuty o wyrachowane przerwanie trasy, że „nie należy oceniać Spice Girls dopóki nie powiedzą ostatniego słowa”, zaś Melanie Brown w jednym z wywiadów powiedziała: „That's it for the Spice Girls. We'll never sing together again” („To tyle na Spice Girls. Już nigdy więcej nie zaśpiewamy razem”).

Rok 2012

Melanie C na swoim Twitterze poinformowała, że wciąż utrzymuje kontakt z koleżankami z zespołu. Powiedziała też, że w styczniu 2012 roku spotkała się na prywatnej kolacji z Geri Halliwell, Victorią Beckham i Emmą Bunton. Pojawiły się wtedy plotki o rzekomym występie Spice Girls na Jubileuszu Królowej Elżbiety II. Do występu jednak nie doszło.

26 czerwca 2012 spotkały się oficjalnie z fanami na promocji musicalu Viva Forever, zainspirowanego ich karierą i wykorzystujący ich piosenki w ścieżce dźwiękowej. Później na Twitterze Spicetki dodawały różne wpisy i zdjęcia sugerujące ponowną reaktywację zespołu. Były widywane na próbach wokalnych na kilka dni przed zakończeniem olimpiady. Spice Girls ponownie zaśpiewały wspólnie podczas Ceremonii Zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 12 sierpnia 2012. Wykonały performance z symbolem Wielkiej Brytanii- charakterystycznymi taksówkami. Wykonały mix piosenek Wannabe i Spice Up Your Life.

Sukces grupy

Wokalistki Spice Girls są autorkami oraz współautorkami wszystkich tekstów swoich piosenek. Grupa znalazła się na liście najlepiej sprzedających artystów z liczbą ponad 55 milionów sprzedanych płyt na całym świecie. Spośród ich piosenek 11 dotarło na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii. W USA grupa Spice Girls wypromowała swój album Spice trzema singlami, które następnie dotarły do Top 5, a singel Wannabe sprzedał się w 7 milionach egzemplarzy. Twórczość zespołu obejmuje także 14 longplayów, zarówno tych nagranych wspólnie, jak i solo. Poza tym zespół udzielał się także na charytatywnych singlach, m.in. (How Does It Feel) To Be On Top Of The World i It's Only Rock 'n' Roll. Spice Girls swoją muzyką promowały napój Pepsi, wydając na potrzeby promocji singel Step To Me, a następnie Move Over / Generation Next, który zawierał nagranie live tego utworu. Grupa wystąpiła także w filmie Spiceworld zajmującym 2 miejsce w Wielkiej Brytanii tuż po Titanicu z 1997.

Co roku każda z dziewczyn Spice Girls dostaje dwa miliony dolarów ze sprzedaży wszystkiego, co dotyczy nazwy ich zespołu.

Dyskografia

 Osobny artykuł: Dyskografia Spice Girls.

Filmografia

Reklamy TV

 • 1996 Channel 5 – z piosenką The Power Of Five
 • 1997 Impulse Spice – z piosenką Spice Up Your Life
 • 1997 Pepsi – z piosenką Move Over (Generation Next)
 • 2007 Sieć sklepów TESCO (świąteczna reklama bez żadnej piosenki)

Literatura przedmiotu

 • Ann Goetz, Spice Girls Mini Books, 1997, Heinemann Children's, ​ISBN 978-0-7497-3308-7
 • Rob McGibbon, Spice Power. The Inside Story, 1997, Trans-Atlantic Pubns, ​ISBN 978-0-7522-1142-8
 • Beth Wyllyams, All About The Spice Girls And Me, 1997, Aladdin, ​ISBN 978-0-689-82039-7
 • M. Ellen Milnes, Spice Girls!. And Then There Were Four, 1998, Friedman/Fairfax Pub, ​ISBN 978-1-56799-837-5
 • Michael Joseph, David Richter, Spice Universe: It's Time to Boldly Spice Where No Spice Has Spiced Before!, 1998, Cpg Inc, ​ISBN 978-1-901674-58-3
 • Anna Louise Golden, The Spice Girls: The Uncensored Story Behind Pop's Biggest Phenomenon, 1997, Ballantine Books, ​ISBN 978-0-345-42559-1
 • The Spice Girls, Dean Freeman, Forever Spice, 1999, Little, Brown Book Group, ​ISBN 978-0-316-85361-3
 • David Sinclair, Wannabe: How the Spice Girls Reinvented Pop Fame, 1004, Omnibus Pr, ​ISBN 978-0-7119-8643-5

Przypisy

 1. a b c d e f g Stephen Thomas Erlewine: Spice Girls Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-12-19].
 2. Simon Fuller and Judy Craymer plan Spice Girls musical (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 21 maja 2013].
 3. Spice Girls collection mission for Liz West (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 21 maja 2013].
 4. Alice Jones, Will Spice Girls inspired musical Viva Forever! spice up my life again?, The Independent, 5 grudnia 2012 (ang.).
 5. Rebecca Thomas, "TLC's Left Eye Remembered: 10 Years Later, mtv.com, 25 kwietnia 2012 (ang.).

Linki zewnętrzne