Przejdź do zawartości

Who Do You Think You Are

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Who Do You Think You Are
Wykonawca singla
z albumu Spice
Spice Girls
Strona A

Mama, Who Do You Think You Are

Strona B

Baby Come Round

Wydany

3 marca 1997(UK)
16 kwietnia 1997(JAP)

Nagrywany

1996

Gatunek

pop

Długość

3:59 (3:44)

Wydawnictwo

Virgin

Producent

Absolute

Format

Vinyl (12”), kaseta, CD single

Twórca tekstu

Spice Girls, Paul Wilson, Andy Walkins

Singel po singlu
2 Become 1
(1996)
„Who Do You Think You Are”
(1997)
Move Over
(1997)

Who Do You Think You Are – czwarty i ostatni podwójny singel brytyjskiej grupy Spice Girls z pierwszej płyty zespołu Spice. Został on wydany na jednym „A-sidzie” wraz z utworem „Mama”. Słowa do piosenki napisały Spice Girls współpracując z Paulem Wilsonem i Andym Walkinsem. Utwór został wydany mniej więcej w Dniu Komika i stał się piosenką Comic Relief 1997. B-sidem singla jest „Baby Come Round”. Długość utworu wynosi 3:59 minuty, choć tzw. „radio edit” 3:44 minuty. Produkcją zajęła się grupa Absolute.

Teledysk

[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dwa dostępne teledyski. W pierwszym, reżyserowanym przez Grega Masuaka, Spicetki wykonują swoje solo, tańcząc w kolorowych i abstrakcyjnych pomieszczeniach o kształcie sześcianu. W międzyczasie przebrani ludzie wykonują niezwyczajne triki i miny. Na drugim muzycznym wideo widzimy satyryczne Spice Girls (Kathy Burke, Lulu, Dawn French, Jennifer Saunders i Llewelle Gideon), które pojawiają się za oryginalnymi członkiniami zespołu. Fragment tej wersji został umieszczony w dokumencie „One Hour of Girl Power”.

Rozpoznawalność

[edytuj | edytuj kod]

Piosenka „Who Do You Think You Are?” została rozpowszechniona dzięki oryginalnemu strojowi Geri Halliwell podczas wykonywania utworu na rozdaniu „1997 Brit Awards”. Ginger miała na sobie sukienkę z motywem flagi brytyjskiej, co przykuło uwagę zarówno fanów, jak i mediów. Po odejściu z zespołu Geri, na kolejnych trasach koncertowych jej solo wykonywały Melanie Chisholm i Melanie Brown.

Return of the Spice Girls

[edytuj | edytuj kod]

Na trasie mającej promować reaktywację zespołu w 2007 roku i nową płytę „Greatest Hits”, Spice Girls zaśpiewały utwór, będący jedną z ich najpopularniejszych piosenek. Wykonując go, miały na sobie charakterystyczne dla ich nicku i osobowości stroje:

Podczas wykonywania solo, Ginger była otoczona przez tancerzy z flagami brytyjskimi, Baby przez tancerzy z różowymi ubraniami, Sporty przez tancerzy stojących z nią na bokserskim ringu, Posh stała na „wybiegu” z tancerzem w eleganckim garniturze, a Scary wyłoniła się na podeście z podziemi, leżąc na skórzanej kanapie. Po finale piosenki Posh miała swoje koncertowe solo (Catwalk).

Wydania i certyfikaty

[edytuj | edytuj kod]

Singel ten nie został wydany w USA, w przeciwieństwie do poprzednich utworów.