Splitterskyddad Enhets Platform

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Splitterskyddad Enhets Platform
SEP na podwoziu gąsienicowym
SEP na podwoziu gąsienicowym
Dane podstawowe
Państwo  Szwecja
Producent BAE Systems Hägglunds
Typ pojazdu platforma transportera opancerzonego
Trakcja gąsienicowa lub kołowa (6x6 lub 8x8)
Załoga 1-4
Historia
Prototypy 2000-2008
Dane techniczne
Silnik napęd hybrydowy
Długość 5,8-5,9 m
Szerokość 2,7 m
Wysokość 1,9-2,2 m
Masa 11 500 kg (masa własna)

17 500 kg (masa maksymalna)

Osiągi
Prędkość 85 km/h (podwozie gąsienicowe)

100 km/h (podwozie kołowe 6x6)

Dane operacyjne

Splitterskyddad Enhets Platform (SEP) – szwedzka platforma transportera opancerzonego. Występuje w dwóch wersjach: kołowej i gąsienicowej. Platformę na zlecenie szwedzkiego ministerstwa obrony narodowej opracowała firma BAE Systems Hägglunds. Opracowana platforma ma być konstrukcją modułową, pozwoli to na opracowanie różnych pojazdów na jej bazie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pracę rozpoczęto w roku 1996, kiedy to zlecenie opracowania nowej platformy złożyło szwedzkie ministerstwo obrony narodowej. Opracowaniem nowego pojazdu zajął się BAE Systems Hägglunds. Na opracowanej platformie planowano opracowanie rodziny pojazdów, które miały by zastąpić pojazdy używane dotąd w szwedzkiej armii. Wprowadzenie pojazdów do służby miało nastąpić w roku 2014.

Pod koniec 2005 roku BAE Systems Hägglunds zakończył budowę trzech wozów demonstracyjnych – dwóch o podwoziach gąsienicowych (T1 i T2) i jednego o podwoziu kołowym (W1). Demonstracyjna platforma została opracowana na podstawie podwozia CV90.

Testy terenowe zakończono w połowie roku 2006. Testy obejmowały sprawdzenie konstrukcji podczas jazdy pod drogach, a także w terenie. Większość testów przeprowadzono w Wielkiej Brytanii.

W lipcu 2006 szwedzkie ministerstwo obrony złożyło zamówienie na opracowanie kolejnych prototypów: dwóch gąsienicowych i dwóch kołowych 6x6 w dwóch wersjach (transporter piechoty oraz wóz wsparcia logistycznego). Prototypy wyposażono w hybrydowe elektryczne układy napędowe (HEP).

Na potrzeby armii brytyjskiej opracowano dwa wozy o podwoziu kołowym 8x8. Prototypy ukończono w roku 2007 i poddano testom w tym samym roku.

W lutym 2008 roku szwedzkie siły zbrojne ogłosiły zaprzestanie prac nad programem. Jako powód podano brak międzynarodowego partnera w rozwijaniu projektu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]