Przejdź do zawartości

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Milanówku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Milanówku
społeczne liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Wejście do szkoły
Państwo

 Polska

Miejscowość

Milanówek

Adres

ul. Herberta 41, 05-822 Milanówek

Data założenia

1989

Dyrektor

Leszek Janasik

Wicedyrektorzy

Weronika Dziąg
Jakub Jarzyna

Członkostwo

Społeczne Towarzystwo Oświatowe

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Milanówku”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Milanówku”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Milanówku”
Położenie na mapie Milanówka
Mapa konturowa Milanówka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Milanówku”
Ziemia52°07′13,217″N 20°40′18,314″E/52,120338 20,671754
Strona internetowa

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Milanówkuspołeczne liceum ogólnokształcące w Milanówku, prowadzone przez Samodzielne Koło Terenowe Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO). Powstało w 1989 roku jako pierwsza szkoła średnia STO w ówczesnym województwie warszawskim poza granicami miasta Warszawy.

Organizacja

[edytuj | edytuj kod]

Organ prowadzący

[edytuj | edytuj kod]

Organem prowadzącym szkołę jest samodzielne (i posiadające odrębną od całego STO osobowość prawną) Koło STO, na co dzień reprezentowane przez pięcioosobowy zarząd, wybierany przez walne zebranie członków Koła z własnego grona na trzyletnią kadencję. Zarząd Koła pełni rolę pracodawcy dyrektora szkoły na gruncie prawa pracy, a także organu odwoławczego od niektórych decyzji dyrektora (m.in. w zakresie nagród i kar pracowników)[1]. Sposób prowadzenia szkoły nie może naruszać ogólnopolskiego statutu Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Zarząd odpowiada również za kwestie związane z członkostwem szkoły w STO, a także z wykorzystaniem środków pozyskanych przez Koło jako organizację pożytku publicznego.

Osoby będące pracownikami szkoły mogą być członkami Koła, jednak nie mogą być wybierane do zarządu. Wszyscy członkowie Zarządu Koła wypełniają swoje obowiązki społecznie (bez wynagrodzenia).

Rada Szkoły

[edytuj | edytuj kod]

W skład Rady Szkoły wchodzą przedstawiciele uczniów (po jednej osobie z każdej klasy), rodziców (po jednej osobie z każdej klasy), nauczycieli (w liczbie dwukrotnie większej niż liczba klas; jedno z nauczycielskich miejsc zarezerwowane jest dla dyrektora szkoły) oraz zarządu Koła STO (dwie osoby). Rada posiada wyłączne prawo m.in. przyjmowania i zmieniania statutu szkoły oraz załączników do niego (przy czym dla ich wejścia w życie niezbędna jest akceptacja Zarządu Koła), ustalania wysokości czesnego oraz podejmowania decyzji o usunięciu ucznia ze szkoły. W sprawach finansowych, a także w sprawach personalnych innych niż usunięcie ucznia oraz powołanie dyrektora szkoły, Rada obraduje bez udziału przedstawicieli uczniów[1]. Organem doradczym Rady Szkoły w kwestiach finansowych jest Komisja Finansowa, złożona z przedstawicieli rodziców (po jednej osobie z każdej klasy).

Rada Pedagogiczna i dyrekcja

[edytuj | edytuj kod]

Kwestie o charakterze pedagogicznym (m.in. zasady rekrutacji, udzielanie uczniom promocji do następnej klasy, zatwierdzanie planu lekcji) rozstrzyga Rady Pedagogiczna, złożona z dyrektora oraz wszystkich nauczycieli (w tym pedagoga szkolnego i szkolnego doradcy zawodowego)[1]. Bieżącą pracą szkoły kieruje jej dyrektor, powoływany przez Zarząd Koła STO za zgodą Rady Szkoły i Rady Pedagogicznej. Dyrektor może powoływać własnych zastępców[1].

Kierownictwo szkoły

[edytuj | edytuj kod]
  • Prezes Koła STO: Violetta Połczyńska[2]
  • Dyrektor: Leszek Janasik[3]
  • Zastępcy dyrektora:
    • Jakub Jarzyna
    • Weronika Dziąg[3]

Znani absolwenci

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Statut SLO nr 5 STO [online] [dostęp 2024-01-31].
  2. Zarząd SKT Nr 10 STO - Samodzielne Koło Terenowe Nr 10 STO w Milanówku [online], sto.slo5.edu.pl [dostęp 2024-01-31].
  3. a b Kontakt – SLO Nr 5 w Milanówku [online], slo5.edu.pl [dostęp 2024-01-31].
  4. Jan Kamiński jedzie na Igrzyska! – SLO Nr 5 w Milanówku [online], slo5.edu.pl [dostęp 2024-05-30].
  5. Dorota Szelągowska - biografia [online], granice.pl [dostęp 2024-05-30] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]