Przejdź do zawartości

Gąbczak piankowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Spongipellis spumeus)
Gąbczak piankowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

żagwiowce

Rodzina

strocznikowate

Rodzaj

Sarcodontia

Gatunek

gąbczak piankowy

Nazwa systematyczna
Sarcodontia spumea (Sowerby) Spirin
Mycena 1(1): 64-71 (2001)
Hymenofor

Gąbczak piankowy (Sarcodontia spumea (Sowerby) Spirin) – gatunek grzybów należący do rodziny strocznikowatych (Meruliaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Sarcodontia, Meruliaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1799 roku James Sowerby nadając mu nazwę Boletus spumeus. Później zaliczany był do różnych innych rodzajów w randze gatunku lub odmiany. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 2001 Wiaczesław Spirin[1]. Niektóre synonimy naukowe:

  • Bjerkandera spumea (Sowerby) P. Karst. 1882
  • Boletus spumeus Sowerby 1799
  • Inodermus spumeus (Sowerby) Quél. 1886
  • Leptoporus foetidus (Velen.) Pilát 1938
  • Leptoporus spumeus (Sowerby) Pilát 1938
  • Polyporus foetidus Velen. 1927
  • Polyporus occidentalis (Murrill) Sacc. & Trotter 1912
  • Polyporus spumeus (Sowerby) Fr. 1821
  • Polyporus spumeus (Sowerby) Fr. 1821, var. spumeus
  • Polystictus spumeus (Sowerby) Bigeard & H. Guill. 1913
  • Spongipellis foetidus (Velen.) Kotl. & Pouzar 1965
  • Spongipellis occidentalis Murrill 1907
  • Spongipellis spumeus (Sowerby) Pat. 1900
  • Spongipellis spumeus var. mongolicus Murashk.
  • Spongipellis spumeus (Sowerby) Pat. 1900, var. spumeus
  • Tyromyces spumeus (Sowerby) Imazeki 1943
  • Tyromyces spumeus (Sowerby) Imazeki 1943, var. spumeus[2].

Nazwa polska pojawiła się po raz pierwszy w pracy Stanisława Domańskiego i in. w 1967 r[3]. Obecnie, po przeniesieniu tego gatunku do rodzaju Sarcodontia (kolcówka) jest ona niespójna z nazwą naukową.

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Owocnik jest jednoroczny, typu huba. Do podłoża przyrasta bokiem[4].

Kapelusz

Ma szerokość do 20 cm i grubość do 10 cm. Kształt półkulisty, poduszkowaty, lub konsolowaty. Wydłużona nasada tworzy rodzaj trzonu wrastającego w podłoże. Powierzchnia górna u młodych okazów jest kosmato-filcowata, u starszych szczeciniasto-włochata lub szorstka i pokryta z rzadka kępkami włosków. Barwa początkowo kremowobiała, potem coraz ciemniejsza; oliwkowobrązowa i ochowoszarą. Brzeg nieco pofalowany, tępy, u młodych okazów biały, potem żółtoochrowy, a po wyschnięciu oliwkowoszary[4].

Hymenofor

Rurkowy o barwie kremowobiałej. Rurki tworzą jedną tylko warstwę o grubości 1,5–5 cm. Ich ostrza są równe lub drobno ząbkowane. Pory o kształcie od okrągłego do kanciastego i średnicy 0,2–0,5 mm. Na jednym mm mieści się ich najczęściej 2–4, wyjątkowo 1-5[4].

Miąższ

Dwuwarstwowy. Górna warstwa ma grubość 0,5–1,5 cm i miąższ jest w niej gąbczasty i wodnisty, dolna warstwa ma grubość 2–3 cm i miąższ jest w niej włóknisty i bardziej twardy[4].

Cechy mikroskopowe

System strzępkowy monomityczny. Strzępki generatywne ze sprzążkami. Cechuje je heterotalizm. Strzępki w tramie mają szerokość 2–4,5 µm i nieco tylko pogrubione ściany (do 0,5 µm). Są bezbarwne i splecione, a ich sprzążki mają grubość 4–9 µm. Strzępki w kapeluszu mają szerokość 3–7 µm, gęstą i częściowo ziarnistą protoplazmę. W hymenium brak cystyd i innych płonnych elementów. Podstawki zgrubiałe, 4-sterygmowe, o rozmiarach 20–30 × 7–9 µm. Zarodniki o kształcie od szeroko elipsoidalnego do owalnego z zaostrzoną podstawą, bezbarwne, gładkie, nieamyloidalne i grubościenne. Mają rozmiar 6–8,5 × 4,5–6 µm[5].

Gatunki podobne

Jest kilka podobnych hub o białawym i mięsistym owocniku. Najbardziej podobny jest złotoporek niemiły (Aurantiporus fissilis). Najłatwiej odróżnić go po tym, że ma owocnik jednowarstwowy, w całości mięsisty. Drobnoporek mleczny (Postia tephroleuca) i drobnoporek gorzki (Postia stiptica) są także całkowicie mięsiste, mają ostre brzegi i wydzielają krople cieczy. Pospolity wrośniak anyżkowy rośnie głównie na wierzbach, ma większe pory i charakterystyczny zapach[4].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Występuje tylko na półkuli północnej. Jego stanowiska zanotowano w Ameryce Północnej, Europie i Japonii[6] W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek zagrożony wymarciem. Jego przeżycie jest mało prawdopodobne, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[7]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Austrii, Niemczech, Holandii, Litwie i Norwegii[3].

Rośnie na drzewach, zwłaszcza w parkach, alejach i przy drogach. Występuje głównie na drzewach liściastych, rzadziej iglastych. W Polsce notowany był na brzozach, topolach, jabłoni domowej, jesionach, kasztanowcach, orzechu włoskim[3][4].

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Saprotrof i groźny pasożyt drzew. Rozwija się zarówno na martwych, jak i na żywych drzewach. Atakuje drzewa osłabione i doprowadza do powstawania w nich dziupli[4]. Powoduje białą zgniliznę drewna[5]. Ochrona drzew polega na profilaktyce – zabezpieczaniu ran środkami grzybobójczymi[4]. Grzyb niejadalny.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2016-01-10] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2016-01-10] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g h Piotr Łakomy, Atlas hub, Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2008, ISBN 978-83-7073-650-7.
  5. a b Spongipellis spumeus [online], Mycobank [dostęp 2016-01-10].
  6. Występowanie Sarcodontia spumea na świecie (mapa) [online], Discover Life Maps [dostęp 2015-12-16].
  7. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.