Stachoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stachoń
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Kamienne
Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej
Wysokość 808 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Stachoń
Stachoń
Ziemia50°42′42″N 16°11′24″E/50,711667 16,190000

Stachoń (808 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, około 2,5 km na zachód od miejscowości Unisław Śląski.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Położony w środkowej części Masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej w północno-środkowej części Gór Kamiennych, między Lesistą Wielką po południowej stronie, a Dzikowcem Wielkim po północnej stronie, od którego oddzielony jest rozległym siodłem.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ma on formę niewielkiego stożka położonego w części grzbietowej masywu Lesistej Wielkiej, o rozległej części szczytowej, i stromym: zachodnim i wschodnim zboczu, z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Wzniesienie stanowi zwornik trzech mniejszych grzbietów. Zbocze północno-zachodnie łagodnie obniża się od szczytu o około 20 m i przechodzi w równinę grzbietową ciągnącą się w kierunku wzniesienia Wysoka 808 m n.p.m., północno-wschodnie zbocze tworzy mało widoczny grzbiet odchodzący w kierunku wzniesienia Stachonik 692 m n.p.m. Wzniesienie w całości porośnięte jest lasem regla dolnego. Przez szczyt przechodzi granica gmin: Mieroszów i Czarny Bór.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Jest to wzniesienie zbudowane z permskich skał wulkanicznych - porfirów (ryolitów) i tufów porfirowych (ryolitowych), należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Stachoń leży na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez Stachoń przechodzi szlak turystyczny:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 9 Góry Kamienne, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 1996, ​ISBN 83-85773-20-7
  2. Sudety Środkowe. Skala 1:40000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ISBN 83-60044-44-9.