Dzikowiec Wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzikowiec Wielki
Ilustracja
Dzikowiec widziany z Boguszowa-Gorców
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Kamienne
Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej
Wysokość 836 m n.p.m.
Wybitność 153 m
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Dzikowiec Wielki
Dzikowiec Wielki
Ziemia50°43′16,20″N 16°12′39,60″E/50,721167 16,211000
Góra Dzikowiec sfotografowana z paralotni

Dzikowiec Wielki lub Dzikowiec (niem. Großer Wildberg, 836 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Jest również to ośrodek sportów zimowych, lotniczych oraz kolarstwa górskiego, szczególnie Downhillu

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w środkowo-północnej części Gór Kamiennych, około 3,4 km na południe od centrum miejscowości Boguszów-Gorce, po północno-wschodniej stronie od Lesistej Wielkiej.

Dzikowiec Wielki jest drugim po Lesistej Wielkiej szczytem w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Góra ze względu na wulkaniczne pochodzenie ma ostry kształt podobny do stromej kopuły, odróżniając się od innych brakiem spłaszczonego wierzchołka i bardziej regularnym kształtem. Posiada strome, prostoliniowe stoki i wąską linię grzbietową.

Zbudowany jest z permskich skał magmowychmelafiru i porfiru (latytu) o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu.

Obszar masywu odznacza się specyficznym, surowym klimatem (mrozowiska). Pory roku są łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury: ciepła i wilgotna wiosna, ciepłe i często suche lato, chłodna i wilgotna jesień oraz mroźna zima ze znacznymi opadami śniegu.

Dzikowiec Wielki położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, przeważa tu las regla dolnego.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczyt Dzikowca Wielkiego jest w całości porośnięty lasem, znajduje się jedynie na nim rampa startowa trasy Downhill. Około 500 metrów od szczytu na południowy-wschód położona stacja górna kolejki linowej oraz wieża widokowa, które zarządzane są przez Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Góra Dzikowiec”. Miejsce te również wykorzystywane jest jako startowisko paralotniowe często użytkowane przy kierunku wiatru NE.

Z punktu widokowego na polanie przy niebieskim i zielonym szlaku roztacza się rozległy widok na Kotlinę Wałbrzyską.

Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim

Wieża widokowa[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2016 podjęto decyzję budowie wieży widokowej na szczycie stoku, przy górnej stacji kolejki linowej, na zboczu Dzikowca. Koszt budowy wyniósł prawie 700 tys. złotych, z czego dofinansowanie wyniosło aż 558.449,95 złotych[1].

Wieża jest na planie kwadratu 8x8 metrów, swoim wyglądem przypomina ambonę myśliwską. Przygotowanie fundamentów trwało ok. miesiąca, konstrukcja, do której użyto ok. 50 kubików zaimpregnowanego drewna modrzewiowego zaczęła rosnąć w pierwszych dniach listopada 2016 roku, niecały miesiąc później została ukończona [2]. Oficjalne otarcie nastąpiło 30 kwietnia 2014 roku. Dla wygody turystów powstały poręcze i balustrady. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, widok obejmuje – przy dobrej widzialności – tereny od Śnieżki poprzez Skalne miasto, Szczeliniec, po Ślęże.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

przez szczyt Dzikowca Wielkiego przechodzą szlaki turystyczne

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ELW, Boguszów-Gorce: Będzie wieża widokowa na Dzikowcu, „walbrzych.naszemiasto.pl”, 26 czerwca 2013 [dostęp 2018-07-31] (pol.).
  2. ELW, Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Góra Dzikowiec, Wieża widokowa na Dzikowcu - krok po kroku (ZDJĘCIA), „walbrzych.naszemiasto.pl”, 23 grudnia 2013 [dostęp 2018-07-31] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 9 Góry Kamienne, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 1996, ​ISBN 83-85773-20-7
  2. Sudety Środkowe. Skala 1:40 000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ISBN 83-60044-44-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]