Dzikowiec Wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzikowiec Wielki
Ilustracja
Dzikowiec widziany z Boguszowa-Gorców
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Kamienne
Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej
Wysokość 836 m n.p.m.
Wybitność 153 m
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Dzikowiec Wielki
Dzikowiec Wielki
Ziemia50°43′16,20″N 16°12′39,60″E/50,721167 16,211000
Góra Dzikowiec sfotografowana z paralotni

Dzikowiec Wielki lub Dzikowiec (niem. Großer Wildberg, 836 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Jest również to ośrodek sportów zimowych, lotniczych oraz kolarstwa górskiego, szczególnie downhillu.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w środkowo-północnej części Gór Kamiennych, około 3,4 km na południe od centrum miejscowości Boguszów-Gorce, po północno-wschodniej stronie od Lesistej Wielkiej.

Dzikowiec Wielki jest drugim po Lesistej Wielkiej szczytem w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Góra ze względu na wulkaniczne pochodzenie ma ostry kształt podobny do stromej kopuły, odróżniając się od innych brakiem spłaszczonego wierzchołka i bardziej regularnym kształtem. Posiada strome, prostoliniowe stoki i wąską linię grzbietową.

Zbudowany jest z permskich skał magmowychmelafiru i porfiru (latytu) o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu.

Obszar masywu odznacza się specyficznym, surowym klimatem (mrozowiska). Pory roku są łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury: ciepła i wilgotna wiosna, ciepłe i często suche lato, chłodna i wilgotna jesień oraz mroźna zima ze znacznymi opadami śniegu.

Dzikowiec Wielki położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, przeważa tu las regla dolnego.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczyt Dzikowca Wielkiego jest w całości porośnięty lasem, znajduje się jedynie na nim rampa startowa trasy Downhill. Około 500 metrów od szczytu na południowy wschód położona stacja górna kolejki linowej oraz wieża widokowa, które zarządzane są przez Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Góra Dzikowiec”. Miejsce te również wykorzystywane jest jako startowisko paralotniowe często użytkowane przy kierunku wiatru NE.

Z punktu widokowego na polanie przy niebieskim i zielonym szlaku roztacza się rozległy widok na Kotlinę Wałbrzyską.

Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim

Wieża widokowa[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2016 podjęto decyzję budowie wieży widokowej na szczycie stoku, przy górnej stacji kolejki linowej, na zboczu Dzikowca. Koszt budowy wyniósł prawie 700 tys. złotych, z czego dofinansowanie wyniosło aż 558.449,95 złotych[1].

Wieża jest na planie kwadratu 8x8 metrów, swoim wyglądem przypomina ambonę myśliwską. Przygotowanie fundamentów trwało ok. miesiąca, konstrukcja, do której użyto ok. 50 kubików zaimpregnowanego drewna modrzewiowego zaczęła rosnąć w pierwszych dniach listopada 2016 roku, niecały miesiąc później została ukończona[2]. Oficjalne otarcie nastąpiło 30 kwietnia 2014 roku. Dla wygody turystów powstały poręcze i balustrady. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, widok obejmuje – przy dobrej widzialności – tereny od Śnieżki poprzez Skalne miasto, Szczeliniec, po Ślężę.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

przez szczyt Dzikowca Wielkiego przechodzą szlaki turystyczne[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ELW, Boguszów-Gorce: Będzie wieża widokowa na Dzikowcu, „walbrzych.naszemiasto.pl”, 26 czerwca 2013 [dostęp 2018-07-31] (pol.).
  2. ELW, Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Góra Dzikowiec, Wieża widokowa na Dzikowcu - krok po kroku (ZDJĘCIA), „walbrzych.naszemiasto.pl”, 23 grudnia 2013 [dostęp 2018-07-31] (pol.).
  3. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2020-10-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 9 Góry Kamienne, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 1996, ​ISBN 83-85773-20-7
  2. Sudety Środkowe. Skala 1:40 000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ISBN 83-60044-44-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]