Stanley Miller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanley L. Miller
Ilustracja
Stanley Miller w roku 1999
Data i miejsce urodzenia

7 marca 1930
Oakland

Data i miejsce śmierci

20 maja 2007
San Diego

Zawód, zajęcie

chemik

Stanley Lloyd Miller (ur. 7 marca 1930 w Oakland, zm. 20 maja 2007 w San Diego) − amerykański chemik i biolog, zajmujący się badaniami nad początkami życia na Ziemi, najbardziej znany z tzw. eksperymentu Millera.

Urodził się w Oakland, studiował na University of California w Berkeley, a na University of Chicago obronił w 1954 doktorat z chemii jako student noblisty Harolda Ureya. Gdy w 1951 Urey wysunął hipotezę o składzie atmosfery pierwotnej Ziemi, w której miało nie być tlenu, a para wodna, wodór, amoniak i metan, Miller podjął decyzję o przeprowadzeniu eksperymentu, w którym dowiódł, że niezbędne życiu aminokwasy mogły powstać na pierwotnej Ziemi w wyniku prostych procesów chemicznych. Po zakończeniu doświadczenia Miller wykrył w swojej aparaturze 12 aminokwasów[1]. W kolejnych latach Miller kontynuował prace nad podjętym przez siebie tematem, modyfikując skład mieszaniny gazów reakcyjnych[2].

W 2008 Jeffrey Bada, jeden ze studentów Millera, przebadał ponownie próbki uzyskane przez Millera pół wieku wcześniej. Za pomocą nowocześniejszej aparatury udało mu się wykryć w materiale badawczym 22 aminokwasy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bryson 2006 ↓, s. 298. Cytat: "Po kilku dniach woda w kolbach zmieniła kolor na zielonożółty, ponieważ w kolbach utworzyła się gęsta zupa aminokwasów, kwasów tłuszczowych, cukrów i innych związków organicznych. “Jeżeli Bóg nie zrobił tego w taki sposób, to przeoczył niezłą metodę", stwierdził (...) Harold Urey."
  2. a b Tomasz Ulanowski: Alchemia życia. "Gazeta Wyborcza", 2011-04-06. [dostęp 2011-04-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]