Stawiszcze (Ukraina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stawiszcze
Herb
Herb Stawiszczów
Państwo  Ukraina
Obwód kijowski
Populacja (1970)
• liczba ludności

6200
Położenie na mapie obwodu kijowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu kijowskiego
Stawiszcze
Stawiszcze
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Stawiszcze
Stawiszcze
Ziemia 49°23′29″N 30°11′30″E/49,391389 30,191667
Portal Portal Ukraina

Stawiszcze (ukr. Ставище) − osiedle typu miejskiego w obwodzie kijowskim na Ukrainie, siedziba władz rejonu stawiszczeńskiego. Leży na Wyżynie Naddnieprzańskiej, nad rzeką Hnyłyj Tykycz. W 1970 roku Stawiszcze liczyły 6200 mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1622.

 Osobny artykuł: Bitwa_pod_Stawiszczami.
Quote-alpha.png
Stefan Czarniecki, w bojach ukraińskich bardzo sławny, waleczny, pogromca buntów ukraińskich, nieubłaganym był dla tych którzy w perzynę obracali Rzplitę i lud burzyli. Najbardziéj pamiętały go Stawiszcze. Roku 1664 mieszczanie Stawiscy zdradziecko wymordowali załogę polską, zajęli zamek, pobudzili tym surowość i oburzenie Czarnieckiego; zaczął zdobywać i szturmować Stawiszcze; mieszkańcy lękając się kary, zawzięcie się bronili. Po upłynieniu czterech miesięcy, miasteczko warowne zdobył 15 października; rozpocząwszy na początku Lipca szturmowanie. Zgłobicki w Stawiszczach z niepospolitém męstwem wdarł się na wały z sztandarem. Odcięto mu rękę prawą, pochwycił w lewą. Po utraceniu rąk obydwu, dopiéro sztandar upuścił. Czarniecki zapłakał mówiąc: Gdyby Rzplita wielu takich miała żołnierzy, dawnoby już jéj wojny były skończone. Po wzięciu Stawiszcz surowy Czarniecki niepozwolił uczynić krzywdy mieszkańcom; poprzestał tylko na podarunku pieniężnym dla Tatarów, i chorągwie wojenne polskie zostawił w Stawiszczach na koszcie mieszkańców. Wzięto w Stawiszczach znaczny zapas kul i armat 40. (...) [1]

W miejscowości tej urodził się Edmund Berezowski - polski inżynier, tytularny generał brygady Wojska Polskiego. Majątek Stawiszcze należał m.in. do Aleksandra Branickiego - polskiego szlachcica, kolekcjonera i podróżnika, założyciela wspaniałego tutejszego ogrodu botanicznego, którym opiekował się u schyłku swoich lat inny polski przyrodnik - Antoni Andrzejowski.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]