Stefan Laudyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan Laudyn
Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1959
Warszawa

Zawód

producent filmowy

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Stefan Laudyn (ur. 21 lutego 1959 w Warszawie) – działacz kulturalny, współorganizator i dyrektor Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

W 1978 rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej (specjalność: budownictwo wodne śródlądowe). Pracę dyplomową obronił w 1987.

W czasie studiów brał udział w organizowaniu koncertów rockowych w Warszawie, m.in. w ramach festiwalu Róbrege (1984, 1986, 1987). Od 1986 zaangażowany był w organizację kolejnych edycji Warszawskiego Tygodnia Filmowego, a następnie Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W 1991 objął funkcję dyrektora WFF. W 1995 założył Warszawską Fundację Filmową, która przejęła organizację WFF, a następnie doprowadził do przekształcenia festiwalu w Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Jest współzałożycielem Alliance of Central and Eastern European Festivals, skupiającego najważniejsze festiwale filmowe Europy Środkowo-Wschodniej.

W 1990 pracował w ITI jako szef działu dystrybucji kinowej. Od 1990 do 1993 był pracownikiem Fundacji Sztuki Filmowej, w której odpowiadał m.in. za kontakty zagraniczne, a także pracował w Zakładzie Dystrybucji i Kin FSF. W latach 1992-1994 był doradcą Europejskiego Biura Dystrybucji Filmów (EFDO).

Od wielu lat zaangażowany jest w promocję i popularyzacji polskiej sztuki filmowej za granicą. Brał równie udział jako juror w wielu festiwalach i konkursach filmowych, zasiadał także w komisjach scenariuszowych i ciałach doradczych. Od 1996 jest ekspertem Agencji Scenariuszowej, od 2000 członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a od 2002 zasiada w Radzie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Przełożył również dialogi kilkudziesięciu filmów fabularnych z języka angielskiego.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-06-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]