Stettiner Oderwerke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stettiner Oderwerke AGniemiecka stocznia istniejąca do zakończenia II wojny światowej w Szczecinie na Grabowie.

Historia[edytuj]

W 1854 r. założono przedsiębiorstwo prywatne Möller & Holberg (od nazwisk konstruktorów-założycieli)[1], w 1872 r. przekształcone w spółkę akcyjną Stettiner Maschinenbau-Anstalt und Schiffsbauwerft AG. 25 sierpnia 1894 r. połączone zostało ze stocznią Aaron & Gollnow i nosiło nazwę Stettiner Oderwerke Maschinenfabrik und Schiffsbauwerft AG. Firma ta upadła w 1901 r. a 28 stycznia 1903 r. powstała nowa spółka pod nazwą Stettiner Oderwerke AG für Schiff- und Maschinenbau. W roku 1831

W 1933 r. w Oderwerke zwodowano lodołamacz SS Stettin. Podczas II wojny światowej zwodowała dla Kriegsmarine 2 U-booty typu VIIC o numerach U-821 i U-822.

W wyniku działań wojennych została kompletnie zniszczona, a po odbudowie została włączona do Stoczni Szczecińskiej. Przedsiębiorstwo Oderwerke zostało przeniesione w 1949 r. do Lubeki, a w 1950 r. do Kolonii. W 1961 r. ogłosiło bankructwo i zostało zamknięte.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Pomorze Zachodnie w tysiącleciu : praca zbiorowa / pod red. Pawła Bartnika i Kazimierza Kozłowskiego ; Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Urząd Miejski w Szczecinie., s.162

Bibliografia[edytuj]

  • Pomorze Zachodnie w tysiącleciu : praca zbiorowa / pod red. Pawła Bartnika i Kazimierza Kozłowskiego ; Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Urząd Miejski w Szczecinie.. Szczecin: Wydawnictwo Archiwum Państwowego "Dokument" w Szczecinie, 2000. ISBN 83-86992-75-1. (pol.)

Linki zewnętrzne[edytuj]