Stocznia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budowa kadłuba statku w Stoczni Północnej
SS Olza na pochylni w Stoczni Gdyńskiej (rok 1938)
Wyniki finansowe przemysłu stoczniowego w Polsce

Stocznia – zakład przemysłowy, w którym buduje się, remontuje, przebudowuje lub likwiduje statki wodne.

W stoczni najczęściej dokonuje się montażu statku z dostarczonych elementów, natomiast główne urządzenia oraz wyposażenie wykonywane jest w innych zakładach. Najczęściej wyłącznie kadłub powstaje w całości na miejscu. Statek początkowo budowany jest na lądzie (na pochylni lub w doku), a po wykonaniu wystarczającej liczby montowań i otrzymaniu szczelnego kadłuba lub szczelnej sekcji następuje wodowanie, czyli pierwsze wprowadzenie statku na wodę. Prace wykończeniowe wykonywane są już z kadłubem zacumowanym przy nabrzeżu wyposażeniowym.

Działy i obszary stoczni:

Przemysł stoczniowy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce najważniejsze stocznie znajdują się w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Największe stocznie świata znajdują się m.in. Korei Południowej, w Japonii i w USA. Największe z nich to Hyundai Heavy Industry, Samsung Heavy Industry i Newport News (USA).

W Polsce realizuje się 10 procent europejskiej produkcji stoczniowej, a więc więcej niż w Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii. W 2006 roku w przemyśle stoczniowym zatrudnionych było 23 tys. ludzi, a w 2015 31 tys.[1]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

SHIP2YARD - automatycznie aktualizowana baza światowych stoczni

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]