Stocznia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Budowa kadłuba statku w Stoczni Północnej
SS Olza na pochylni w Stoczni Gdyńskiej (rok 1938)

Stocznia – zakład przemysłowy, w którym buduje się, remontuje, przebudowuje lub likwiduje statki wodne.

W stoczni najczęściej dokonuje się montażu statku z dostarczonych elementów, natomiast główne urządzenia oraz wyposażenie wykonywane jest w innych zakładach. Najczęściej wyłącznie kadłub powstaje w całości na miejscu. Statek początkowo budowany jest na lądzie (na pochylni lub w doku), a po wykonaniu wystarczającej liczby montowań i otrzymaniu szczelnego kadłuba lub szczelnej sekcji następuje wodowanie, czyli pierwsze wprowadzenie statku na wodę. Prace wykończeniowe wykonywane są już z kadłubem zacumowanym przy nabrzeżu wyposażeniowym.

Działy i obszary stoczni:

W Polsce najważniejsze stocznie znajdują się w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Największe stocznie świata znajdują się m.in. Korei Południowej, w Japonii i w USA. Największe z nich to Hyundai Heavy Industry, Samsung Heavy Industry i Newport News (USA).

W Polsce realizuje się 10 procent europejskiej produkcji stoczniowej, a więc więcej niż w Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii. W 2006 roku w przemyśle stoczniowym zatrudnionych było 23 tys. ludzi, a w 2015 31 tys.[1]

W roku 2007 wydawnictwo LINK [2]stworzyło serwis internetowy SHIP2YARD[3] składajacy się z najwiekszej na świecie, aktualizowanej automatycznie bazęświatowych stoczni oraz zaawansowanego sysytemu CRM umożliwiającego kontaktowanie się ze wszystkim na świecie stoczniami.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Stocznia Gdańsk oddała grunty, nie ma długów, stawia na wiatraki
  2. Morski Wortal, www.maritime.com.pl [dostęp 2017-01-02].
  3. LINK, WORLDWIDE SHIPYARDS, 2 stycznia 2017, ISSN 1899-4636.