Stich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stich (ang. Stitch) – jest eksperymentem genetycznym numer 626 z bajki Lilo i Stich stworzonym przez Jumbe Jookiba. Stworzony aby siać chaos we wszechświecie, jednak zostaje 'oswojony' przez małą hawajską dziewczynę Lilo Pelekai i zamieszkuje na Kauaʻi, a wraz z nim Jumba Jookiba i Agent Wendy Plikley.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Stich jest granatowym obiektem. Wzrost od 3 do 3,5 stopy. Podobny do koala, ale niektórzy myślą, że to pies. Ma zdolność zmiany wyglądu, tzn. może chować ręce, wyrostki na plecach i czułki na głowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W „Lilo i Stich 2: Mały feler Sticha” jest przedstawiony proces tworzenia 626. Jumba Jookiba, jego twórca, początkowo był rozczarowany i załamany jak go zobaczył, ponieważ tworzył obiekt, który miał wszystko niszczyć i miał wyglądać jak Jumba, ale coś poszło nie tak, Stich stał się słodki i mechaty. Wprawdzie Jumba wkrótce zauważył destrukcyjny potencjał 626, jednak jego radość nie trwała zbyt długo, bo policja Galaktycznej Federacji aresztuje jego i Sticha. Okazuje się, że doniósł na niego Dr. Jacquas von Chomikvill .

W Lilo i Stitch Obaj stają przed Wielkim Sądem Galaktycznej Federacji, 626 zostaje skazany na dożywotni pobyt na pustej asteroidzie. Eksportuje go Kapitan Gantu. Przebiegły Stich nie daje się długo więzić i ucieka ze statku czerwonym, kosmicznym ścigaczem. Federacja dowiaduje się o tym, że 626 trafia na Ziemię, a dokładniej na jedną z wysp hawajskich, Kauaʻi. Początkowo planują zniszczyć tą planetę, ale Agent Wendy Plikley, specjalista od spraw Ziemi, uświadamia ich o objętych ochroną komarach, które tam żyją. Tuż po wylądowaniu Stich wpada pod ciężarówkę i trafia do schroniska dla zwierząt, gdzie przychodzi Lilo Pelekai, mała hawajska dziewczynka wraz ze starszą siostrą Nani Pelekai, aby kupić psa. Lilo wybrała sobie Sticha, który sprytnie zamaskował się, żeby wyglądać jak pies. Lilo ma problemy z tresurą 626, przez jego program niszczenia wszystkiego na swej drodze, ale cieszy się z nowego „szczeniaka”. Choć on początkowo używa jej tylko jak tarczę przed ścigającymi go Jumbą i Plikleyem. Z czasem Stich staje się dobry aż w końcu ratuje Lilo przed Kapitanem Gantu. Dzięki temu bohaterskiemu czynowi, 626 dostał pozwolenie pobytu na Ziemi jako część Ohany (rodziny) Lilo Pelakai, do której także dołączyli Jumba Jookiba i Agent Wendy Plikley.

W Lilo i Stich 2: Mały feler Sticha Stitch i Lilo wiodą beztroskie życie na Hawajach. Pewnego dna Kumu zapowiada dziewczynkom m.in Lilo, marcie Edmonds, że w najbliższym czasie odbędzie się konkurs tańca hula z okazji święta Aloha. Kumu pokazuje Lilo zdjęcie swojej mamy. Lilo jest bardzo wzruszona pokazuje je koleżankom. Zazdrosna Marta dokucza Lilo. Między dziewczynami dochodzi do bójki. Na szczęście Kumu zapobiega tej sytuacji. Nani tłumaczy Lilo w domu, że tak nie wolno. Kumu opowiada Nani o tym co zaszło. Jumba i Plickly ostentacyjnie go witają. Do domu Lilo przychodzi David Kavena, który chce umówić się z Nani. Jednak Nani mu ciągle odmawia ponieważ ma mnóstwo obowiązków domowych. Plickly wymyśla intrygę dzięki której miał pomóc związkowi Nani i Davida, niestety plan się nie powiódł. Tymczasem Lilo szukała inspiracji na taniec hula. Nani postanowiła zorganizować wieczorek rodzinny. Zgromadziła się na nim cała rodzina. Stitch zaczął się dziwnie zachowywać. Jumba od razu widział, że dzieje się coś złego. W rozmowie z Plicklym wspomina proces tworzenia 626. Postanawia stworzyć komorę dzięki, której Stitch naładuje swoją baterię. Lilo tym czasem znalazła inspirację na taniec hula. Ćwiczy go razem ze Stitchem. Postanawia go zaprezentować Kumu. Podczas prezentacji Stitch dostaje kolejnego ataku i niszczy wszystko to co spotka na drodze. Kumu zabrania Lilo uczenia się w jego klubie hula. Nani niepokoi się tym co dzieje się ze Stitchem. Lilo próbuje jeszcze ćwiczyć hula ze Stitchem, ale za każdym razem jest to samo. Zbliża się czas festynu. Na scenie jako pierwsza występuje dziewczyna wykonująca taniec ananasa. Jako druga tańczy Marta Edmonds. Jej taniec jest bardzo ekscentryczny, wszyscy są zaszokowani. Jumba zbudował nową komorę przy użyciu sprzętu domowego, mówi Plicklyemu, że jeżeli nie wsadzą do niej Stitcha to zaraz umrze. Lilo wychodzi na scenę. Nani i David ją oklaskują. Przed występem pochodzi do niej Stitch. Mówi jej, że musi odejść bo jest niebezpieczny. Lilo zaczyna tańczyć, ale w pewnym momencie przerywa. Zaczyna poszukiwania Stitcha. Wkrótce do nich dołączają do nich Jumba i Plickly. Stitch odlatuje na opuszczoną planetę Z statkiem Jumby. Jednak po starcie rozbija się. David, Nani, Jumba i Pliclky biegną w to miejsce. Lilo umieszcza niebieskiego przyjaciela w komorze. Niestety Stitch umiera. Po pewnym czasie otwiera jednak oczy. Ożywia go miłość Lilo. Na końcu wszyscy razem świętują, tańcząc hula na opuszczonej przez wszystkich scenie.

W „Stich: Misja” 626 smuci to, że nie ma krewniaków, jednak niedługo się okazuje, że ich ma i to aż 625 genetycznych eksperymentów. Jumbę porywa jego były wspólnik Dr. Jacquas von Chomikvill, który żąda wszystkich eksperymentów w zamian za uwolnienie Jookiby. Lecz nasi bohaterowie są sprytniejsi i odzyskują Jumbę bez utraty krewniaków Sticha. Jedynym problemem było rozproszenie się wszystkich obiektów po Hawajach, a Lilo i Stich muszą je wyłapać i obrócić na dobro zanim się aktywują.

W Król Lew 3 - widzimy go na końcu filmu, jak wpada do kina, aby jeść popcorn razem z Timonem, Pumbą , Simbą, Rafikim i Nalą. Akcja to odbywa się po wydarzeniach pokazanych w filmie Król Lew, a przed wydarzeniami ukazanymi w filmie Król Lew 2 - Czas Simby.

W „Lilo i Stich (serial animowany)” dwoje naszych bohaterów wyłapują obiekty jeden po drugim i nawracają je, a Kapitan Gantu im w tym przeszkadza, lecz oni są zwykle od niego lepsi. Po wyłapaniu eksperymentów Stich zostaje mianowany na Kapitana Galaktycznej Armady i dostaje swój statek admiralski SFS (Bardzo Ładny Statek) 9000. W wersji angielskiej statek nazywa się BRB (Wielki, czerwony statek) 9000. Pierwszą misją jaką dostaje jest wyśledzenie i złapanie Chomikvilla. Stich musi stoczyć walkę z Leroyem, nowym obiektem stworzonym pod przymusem Chomikvilla przez Jumbe. Walka kończy się przegraną Sticha. Chomikvill wysyła Jumbę, Plikleya i Sticha do czarnej dziury. Dzięki mądrości Jumby i kamieniowi Plikleya od Lilo, ratują się i wyładowują na Turo. Zabierają ze sobą Lilo, Rubena i Gantu (już dobrego) i lecą na ratunek kuzynom Sticha. Jedyną bronią, która jest w stanie pokonać Leroya i jego klony, to hawajska piosenka „Aloha ʻOe”, którą Lilo, 626 i 625 śpiewają wspólnie na stadionie, co sprawia awarię u wroga i zwycięstwo dobra na złem. Stich, Jumba i Plikley wracają na Ziemię do Ohany Lilo, bo zrozumieli, że rodzina jest najważniejsza.

Zdolności i słabości[edytuj | edytuj kod]

Jumba przed Sądem Galaktycznej Federacji mówi o Stichu: „Nie straszne mu kule, ani ogień, a myśli szybciej niż najszybsze komputery. Widzi w najgłębszym mroku i podnosi ciężary 3000 razy większe od niego. Jego jedyne pragnienie, to zniszczyć wszystko czego się dotknie.” Jumba w „Lilo i Stich” mówi do Plikleya: „626 nabierze wkrótce destrukcyjnej tendencji i będą go przyciągały wielkie miasta, będzie zatykał ścieki, przestawiał znaki drogowe i kradł klapki kąpielowe.”

Chociaż Stich czasem obrywa pociskami, to widzimy, że nie robią mu nawet zadrapania, tylko oszałamiają na chwilę.

Ognioodporność potwierdza się w scenie „katapultowania” się Sticha na statek Kapitana Gantu: Stich porywa ciężarówkę–cysternę z benzyną i wjeżdża nią do krateru wulkanu, by wybuch benzyny wyrzucił go w powietrze.

Umie również łapać kule plazmowe, chociaż nie może ich długo trzymać.

Mądrość potwierdzają m.in:

  • szybka ucieczka ze statku Kapitana Gantu,
  • zbudowanie w mieszkaniu Lilo modelu San Francisco,
  • obliczanie upadku Wypluskacza przez około 7 sekund,
  • zbudowanie bomby plazmowej ze Strupki,
  • prowadzenie samochodów oraz uruchamianie ich bez kluczyka.

Potwierdzeniem unoszenia 3000 razy większych ciężarów jest:

W późniejszych epizodach ta moc jest śmieszna, bo np. w „Stich: MisjaChomikvill przypina Sticha linami, które utrzymują ciężar 3000 razy większy od Sticha i jeden, z czym 626 nie może już sobie poradzić. Poprawka: Lina trzymająca Sticha była od niego cięższa "razy 3000 i jeden". Oznacza to, że jeśli coś jest od Sticha bardziej cięższe niż 3000 razy to Stich już nie może tego podnieść.

Jego największa słabość to niezdolność do pływania z powodu zbyt gęstej struktury molekularnej. Po prostu tonie jak „kamień w wodzie”. Inną słabością jest jego superczuły słuch i przy większym hałasie, ogłusza go na dłuższy czas.

Dzięki pazurom może utrzymać się na każdej powierzchni, a jego bardzo giętki system szkieletowy pozwala mu na zwinięcie się w kulkę, chociaż jego nogi są dostatecznie potężne i umożliwiają mu skakanie kilka stóp do góry. Widzi normalnie (oczy czarne), podczerwienią (oczy czerwone), ultrafioletem (oczy purpurowe), noktowizorem (oczy zielone).

Zdolny jest działać jak gramofon: odtwarza paszczą nagrane dźwięki trzymając pazur w rowku obracającej się płyty.

Jest w stanie natychmiast odnowić futro.

Jest bardzo silny i zna mnóstwo sztuk walki.

Ma znakomity węch.

Inne ukazania[edytuj | edytuj kod]