Stocznia złomowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stocznia złomowa w Ćottogram (Bangladesz)
Jafrabad Chittagong shipbreaking (2).JPG

Stocznia złomowastocznia zajmująca się rozbiórką i cięciem na złom jednostek pływających. W latach 70. i 80. XX wieku w Polsce złomowanie odbywało się w porcie wojennym w Gdyni.

Złomowanie statku pozwala na odzyskanie (recykling) wielu materiałów, zwłaszcza metalu.

Współcześnie złomowanie związane jest również z problemem szkodliwych odpadów, będących pozostałościami po materiałach dzisiaj zabronionych, ale kilkadziesiąt lat temu w normalnym użyciu (azbest, szkodliwe farby) oraz resztkami paliwa i ładunku. Przykładem może być lotniskowiec Clemenceau. Z powodu azbestu, lata czekał na złomowanie.

Z tego powodu, większość stoczni złomowych jest obecnie usytuowana w krajach takich jak Indie (największe na świecie skupisko przedsiębiorstw złomujących statki znajduje się na obrzeżach miasteczka Alang, w stanie Gudźarat), Bangladesz i Chińska Republika Ludowa, gdzie zwraca się mało uwagi na ochronę środowiska. Dodatkowym atutem tych krajów jest tania siła robocza i bardzo niskie w porównaniu z Zachodem standardy BHP. Ma to duże znaczenie, gdyż złomowanie statku wymaga dużej ilości pracy ręcznej, trudnej do zmechanizowania i automatyzacji. Niełatwe do uniknięcia zagrożenie zatruciami.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]