Stowarzyszenie Pacjentów „Primum Non Nocere”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere
Państwo

 Polska

Siedziba

Białystok

Prezes

Zbigniew Dudko

Nr KRS

0000150769

Data rejestracji

2003

brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Pacjentów „Primum Non Nocere”[a]stowarzyszenie udzielające pomocy pacjentom systemu opieki zdrowotnej, walczące o wysoki poziom szpitalnictwa, przestrzeganie etyki lekarskiej i domagające się udzielania natychmiastowej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku błędów i wypadków medycznych. Stowarzyszenie powstało w 1998 roku. Założycielem i przewodniczącym do 2009 roku był Adam Sandauer. Po jego rezygnacji z funkcji przewodniczącego, od połowy 2009 roku Stowarzyszeniem kieruje Zbigniew Dudko, zaś Adam Sandauer pozostał przewodniczącym honorowym.

Stowarzyszenie opowiada się za wprowadzeniem systemu obowiązkowych ubezpieczeń od następstw złego leczenia bez dochodzenia winy lekarza, podobnego do systemu obowiązującego w państwach skandynawskich.

Od 1998 roku Stowarzyszenie prowadzi kampanie na rzecz utworzenia urzędu Rzecznika Pacjenta, jako instytucji powołanej dla niesienia pomocy osobom poszkodowanym w wyniku błędów i wypadków medycznych[2]. Zakres działania i obowiązki powołanego ustawą z 2008 roku[3] urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, mimo podobieństwa nazwy, odbiega od koncepcji Rzecznika Pacjenta zawartej w opracowanej przez Stowarzyszenie propozycji ustawy[4].

Stowarzyszenie występuje o nie przedawnianie się odpowiedzialności cywilnej i alimentacyjnej do czasu gdy żyją poszkodowani potrzebujący pomocy oraz o zaostrzenie walki z korupcją w systemie ochrony zdrowia.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Łaciński zwrot primum non nocere = „przede wszystkim nie szkodzić” jest zasadą leczenia wprowadzoną przez Hipokratesa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. primum non nocere, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-01-20].
  2. Anna Wittenberg, Zdrowie do rąk własnych, forsal.pl, 14 sierpnia 2014 [dostęp 2018-01-20] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-20].
  3. Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2022 r. poz. 1876).
  4. Projekt ustawy o Rzeczniku Pacjenta. Stowarzyszenie Pacjentów „Primum Non Nocere”. [dostęp 2018-01-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]